טורים אישיים

הזמן עושה את שלו

טורים אישיים9 בספטמבר 2020    2 דקות
0
הזמן עושה את שלו
צילום: ingimage

שנה חדשה עומדת בשער. עוד מעט יחל מעגל זמן נוסף של עונות וחגים שיפתחו מחזור חיים חדש. הרהורי פרידה משנה שעוזבת, ותולים תקוות גדולות במחליפתה הבאה עלינו לטובה. כך חולפות להן השנים, ונדמה שהזמן דוחף אותנו ללא רחמים בדרכי החיים.
מאז ומתמיד ממד הזמן היה גורם מרכזי בהגדרת החיים היומיומיים. תפיסת הזמן, חשיבותו והערך המיוחסים לו משתנים עם התקופות, ומשקפים מהלכים תרבותיים מגוונים המייחדים תרבויות שונות. אצל רובנו, זמן הוא אוסף מספרים שמשמש אותנו למדידת הימים. אנו בוחנים את חיינו על פי השעון הקפדן, המכתיב את קצב החיים מיום הלידה ועד הנשימה האחרונה.
כשהייתי ילד נדמה היה לי שהחיים נטולי זמן. לא היה מקום מסוים שהייתי צריך להיות בו, לא היו לי פגישות קבועות, כך שהימים שלי הוגבלו רק על ידי מיקום השמש. הזמן לא שינה כל כך ולא היווה עניין מטריד. אולם ככל שאנו מתבגרים, כך נדמה שהזמן הופך משמעותי יותר.
יחסה של היהדות לאמורפיות של מושג הזמן מובא בספר הזוהר הקדוש. הזוהר מתאר את הזמן כמושג אנושי בלבד – ומציג את מעמדו של האל גבוה מעל לזמן. על פי הקבלה, הזמן כפוף לאל. מסורת הקבלה מלמדת שבראש השנה נברא הזמן ומתחדש השפע עבור השנה החדשה.
האר"י לימד שראש השנה איננו סתם סיכת סימון הנעוצה בלוח השנה העברי. הוא המקור הבראשיתי לכל באי עולם. ולכן, טענו המקובלים, מה שאדם שחושב ועושה בראש השנה ישפיע על מזלו בשנה הבאה.
רבי נחמן תיאר את ראש השנה כזמן נביעה ממעיין החיים. המעיין הזה – המקיים את העולם ומשקה אותו מראש השנה ועד אחריתה – מכריז על הזמן המיוחד בשנה להתחדשות הנפש העייפה.
לפי הקבלה, ראש השנה הוא זמן של התעוררות הנפש "אִתְעָרותא דִלְתָתַא". התעוררות בני האנוש, כדי שתתאפשר "אתערותא דלעילא" – התעוררות השפע מהעולמות העליונים. החוויה האנושית לגבי המחזור האינסופי של גלגל החיים, בניצוחו של הזמן, לא תשתנה לעולם.
הקיצים המוזהבים של ילדותנו אבדו לעד, אבל יש קיצים חדשים, מרגשים ועשירים, לפנינו, וראש השנה הוא תחנת רענון ומנוחה במרתון החיים – שם נוכל להחליף כוחות, לתלות זיכרונותינו, לחלום, לקוות, להתפלל לזריחת האושר בחיינו, והלוואי שהזמן יעשה רק טוב ולא ייגמר לעולם.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה