טורים אישיים

אז מה התווית שלך?

טורים אישיים2 בספטמבר 2020    2 דקות
0
אז מה התווית שלך?

לאחרונה יצא לי לקחת חלק במפגש חברתי עם מספר נשים. אחרי שאחת מהן פרשה מוקדם, אמרה עליה חברתה: "שמעתם מה היא אמרה? 'אני עובדת בחינוך ילדים'". בגיחוך היא הוסיפה: "לא נסחפה… היא בסך הכל מטפלת".
כולנו פוחדים מתיוגים, אך מתייגים אחרים. התיוגים שונים ומגוונים, כמו תיוג משפחתי, מוצא, גזע, מין ועוד. למעשה, הסביבה מגיבה לכל פעולה חברתית, באמצעות הטלת תווית חיובית או שלילית.
כהורים, יש לנו נטייה לתייג את הילדים שלנו מגיל צעיר, ולהדביק להם תווית שמגדירה ומאפיינת אותם. לעתים אנו מייחסים תכונות שליליות לילד "העצלן", לעומת האח "החכם". התוויות הללו גורמות לקנאה, לתחרות, ואפילו למריבות בין אחים.
באותו הקשר, הגיעה אליי לאחרונה בחורה נאה בת 40+. היא סיפרה שהיא עצובה, לאחר שבילדות שמעה את אמה מהללת את יופייה וחוכמתה של אחותה. כל התשבחות הללו גרמו לה להסיק שהיא אינה יפה או ראויה. זה השפיע על כל התנהלותה בחיים. היא לא העזה, כי האמינה שלא תצליח.
חשוב שנבין שהילדים, במודע או לא במודע, מאמינים להורים גם בכל הנוגע לתיוגים. עד כדי כך שהילד בבגרותו ימשיך להיות מנוהל על ידי התיוג שהודבק לו.
התיוג השלילי יגרום לילד להאמין לאורך כל חייו שהוא אינו מוכשר. אמונה זאת תגביל אותו בכל התחומים. ילדים ש"זכו" לתיוג שלילי ייטו ללכת על הבטוח, חלקם יפתחו תלות, ואף יתקשו ליצור זוגיות.
כמו שאמרה לי מתאמנת אחרת: "הסיבה שהסכמתי להתחתן – כי הוא היה הראשון שהציע לי נישואים".
לכן הורים יקרים, יש לנו אחריות עצומה כשאנחנו מגדירים את ילדינו. גישה חיובית, עידוד והתמקדות ביתרונות, יאפשרו לילדכם להיות עצמאים, בעלי ביטחון עצמי ואמונה ביכולותיהם.
אבחון גרפולוגי
עמית (33): מבקשת ללמוד על עצמה ולחזק את הקשרים החברתיים.
עמית יקרה, יש בך חום והרבה רגש כלפי הקרובים. את מגלה מסירות, אך זקוקה לזמן כדי להיפתח ולגלות אמון בסביבה. לעתים את חווה חוסר שקט וחוסר סבלנות. עבודה עצמית על הביקורתיות
ועל ביטוי עצמי קורקטי – תסייע לך לנהל ולחזק קשרים חברתיים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה