טורים אישיים

אדון הסליחות

טורים אישיים26 באוגוסט 2020    2 דקות
0
אדון הסליחות
צילום: ingimage

בימים אלו אנו בראשיתו של חודש אלול, שהוא זמן של התבוננות עצמית, לימוד והכנה לקראת הימים הנוראים. כל אלה באים לידי ביטוי בתפילות וסליחות, המוקדשות להתוודות על החטאים, בקשת סליחה ועשיית תשובה. ואם לא די בכל אלה, אז בימים אלה מושם דגש מוסרי של חשבון נפש אישי וכללי. התפילה והערבות ההדדית במהלך חודש אלול ובמהלך כל חודש תשרי מכוונות לעבר מטרה שיצרה המסורת היהודית – חיבור בין אדם לחברו. פן נוסף מציג את תחושת ההתחדשות, הצמיחה והתקווה של ראשית השנה, לצד המחויבות לפשפש לעומק בפנימיות הנפש.
מקור אפשרי לשם אלול הוא "אלילו" בארמית, שמשמעו הוא חיפוש, חקר. על שום שבחודש זה על האדם לחקור ולפשפש במעשיו, לדעת את הפגמים ולתקנם כראוי.
אלול מכונה במסורת "חודש הרחמים והסליחות". נוהגים בו להשכים קום ולקיים תפילות הנקראות "סליחות". כיוון שהימים הם ימי תשובה, מרבים בהם בסליחות ובתחנונים.
על פי האמונה, מקובל לומר שבניגוד לכל ימות השנה, המלך (הבורא) נמצא בארמונו ואינו יוצא מפתחו באלול. להבדיל מיתר ימי השנה שבהם אנו עסוקים עד מעל לראש, ברדיפה משוללת תכלית אחר ממון, כבוד ומעמד, אלול הוא הזמן לקחת פסק זמן ולהתקדם מעלה בדרך לכיבוש האגו ולהארה פנימית.
חוכמת הקבלה מלמדת אותנו שהזמן פועל על פי מחזוריות מעגלית – שנה מלשון נשנה, חג מלשון לחוג, חודש מלשון התחדשות. האדם נע על ציר הזמן, והזמן היחיד שקיים הוא רגע ההווה. לכן החיבור שבין האדם לבוראו צריך ויכול להתרחש כעת.
באלול החיבור הוא לפנים משורת הדין. שערי שמיים פתוחים לרווחה, והכל מתוך מידת הרחמים, הבאה להמתיק מעלינו את הדינים. ימי חודש אלול מהווים חלון הזדמנויות נהדר להגבהת המזל בכל תחומי החיים, הואיל וחודש זה מציין את הישורת האחרונה לפני ראש השנה. לפיכך, כל מעשה שנעשה בחודש זה עשוי להקרין מהותית על הברכה שבמעשי ידינו, ולזכות בגאולה – בזיווג, פרנסה, הצלחה ועוד.
הקבלה מסבירה כי בתקופה זו יורדים לעולם אורות רוחניים כבירים, המסוגלים לעודד את האדם לצאת מהקשיים ולפסוע אל עבר חיים טובים הרבה יותר. כך שמי שיטה עצמו ויבקש לנפשו תשובות ופתרונות מוצלחים, בכל תחום, יוכל להיעזר בעצות מופלאות מחוכמה יהודית עתיקה יומין, וליהנות מצורת חיים אחרת של שפע, תענוג והצלחה בכל.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה