טורים אישיים

חוכמת הקבלה: וקשרתם לאות על ידך

טורים אישיים31 ביולי 2020    2 דקות
0
חוכמת הקבלה: וקשרתם לאות על ידך

חישבו על הקיום כעל רשת ענקית שכולנו שזורים בתוכה, אבל אין באפשרותנו לחוות את כולה. בכלים האנושיים העומדים לרשותנו, אנו לא מסוגלים לראות את המציאות כולה, אבל מה אם יכולנו לראות את כולה? מה אם יכולנו להבין את הבריאה, להיות מסוגלים לראות מעבר לזמן ולמרחב, ולהכיר את מחשבתו של הבורא?
מאז ומתמיד בני האדם חתרו להבין את חידת החיים ומשמעותם. בהיעדר תשובות מלאות שירוו את הדעת הצמאה ויפייסו את הנפש השואלת, עולים וצפים להם הרהורים שמגלים את חולשתנו כבני תמותה.
האמונה, בגרסתה היהודית-מונותיאיסטית, קובעת שישנו אל עליון – וגורסת שטוב, בטוח ונוח לחסות ולהסתתר בין כנפיו של הבורא. ככתוב: "ואתם הדבקים בה' אלוקיכם חיים כולכם היום". אמונה, דת ומסורת, שזורות היטב בחייו של העם היהודי כבר מראשית הזמן – והלאה אל העתיד. מערכת המצוות המסגננת את אורח החיים היהודיים נועדה להיות מערכת מעצבת, מגינה ותומכת, שתכליתה להזהיר ולכוון את האדם במשעול חייו. כך מצטייר לו ריטואל החיים היהודיים, המתאפיין בפעולות חוזרות ונשנות – תפילות, שבת, הלכות ותפילין. מצוות התפילין היא מהמצוות היהודיות השורשיות, ומראשיתה כיוונה לאזכור והנצחת הברית הכרותה בין הבורא למאמיניו. עד כדי כך המצווה עיקרית לקיום הברית הזו – "שאין לך בכל מצוות עשה שבתורה גדולה יותר ממצוות תפילין".
מצוות הנחת תפילין מתבססת על כך שחפץ דומם, בעל רצועות עור, ניחן בסגולה על-טבעית, שהיא מעין צורת חיבור מיסטית בין המתפלל לבורא. חשובה ההבנה שרצועות העור והקופסאות השחורות אינן עיקר העניין. הן אינן אלא כלי מתווך, שבאמצעותו ניתן לתקשר עם אור האינסוף, ולחוות מערכת אחרת של אנרגיה רוחנית, שהיא זו המפנה את תשומת לבנו להציץ מבעד לחלונות המצב האנושי – אל מה שמצוי מעבר לחמשת החושים.
רעיון זה עומד בבסיס התפיסה כי תורת ישראל היא "תורת חיים", והיא מעין ישות חיה ולא רק אמצעי כתוב להעברת מסרים ומצוות. מכאן שיש משמעות לשאיפה להיות מחובר אליה כשלעצמה. כשאדם עוסק בלימוד תורה, הוא מתחבר לתוכן העיוני שבה על ידי שינון והבנה. אך כאשר הוא מניח תפילין, הוא נעשה מחובר לתורה באופן בלתי אמצעי. ברגעים כאלה, כותב החזון אי"ש, נגלה לאדם "עולם חדש, כי אפשר לאדם בעולם הזה להיות כמלאך לרגעים, וליהנות מזיו הקדש, וכל תענוגי העולם הזה כאפס נגד עֹנג של דבקות האדם ליוצרו יתברך".

הכותב הוא ראש מרכז "חכמה" ומרצה סודות הקבלה. ניתן לפנות בשאלות, לקביעת תורים ולייעוץ, בטל': 03-9220784, נייד: 050-5797613

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה