טורים אישיים

פרשת השבוע: פרשת ואתחנן

טורים אישיים31 ביולי 2020    2 דקות
0

ימים של נחמה

"שבע דנחמתא" הוא שמן של שבע השבתות הקרובות. שבע שבתות של נחמה, לאחר שלוש שבתות של פורענות שהיו עד תשעה באב. הנחמה הראשונה שבה אנו נתקלים היא "נחמו נחמו" – נחמה כפולה. מדוע צריך לנחם פעמיים? כי נפגענו כפליים, שכן נחרבו שני בתי המקדש.
מדוע נאמר שנפגענו כפליים? הרי בבנייתו של בית המקדש השני כבר זכינו לנחמה על אובדן בית המקדש הראשון. התשובה היא שלכל בית מקדש היו סגולותיו המיוחדות. הבית הראשון – שרתה בו רוח הקודש, בנייתו נעשתה על ידי שלמה המלך, שהיה במצב רוחני נעלה ביותר, במעלה של "צדיקים", וכמוהו גם בני ישראל שבדורו. ארון הברית היה בתוך קודש הקודשים עם לוחות הברית, מטהו של אהרון עמד לצדו ועוד.
לעומתו, בבית המקדש השני חסרו דברים אלו. בני ישראל היו (רוב התקופה) תחת שלטון זר (פרס, יוון ורומי). מצבם הרוחני היה ירוד, הם חזרו בתשובה על מעשיהם בבית המקדש הראשון, אך לא הגיעו לדרגה הרוחנית של קודמיהם. עם זאת, הבית השני היה גדול יותר (כ-50 מטר גובה), והאריך יותר זמן. עליו אמרו חכמינו ז"ל – מי שלא ראה בניין הורדוס, לא ראה בניין נאה מימיו.

משיח צדק
לכן שלמות הנחמה היא על שני הבתים, כל אחד ומעלותיו. בית המקדש השלישי, המוכן עבורנו "למעלה", יכלול בתוכו את "שתי השלמויות" – זו של בית ראשון וזו של בית שני.
בתי המקדש היו מעשה ידי אדם, ומכיוון שאנו מוגבלים, גם בתי המקדש הללו היו מוגבלים, בזמן, ביופי ובקדושה. בית המקדש השלישי יהיה "מקדש ה' כוננו ידיך" – הוא מעשה ידיו של הקדוש ברוך הוא. בית זה יכלול בתוכו את האינסוף בעצמו, ולכן יהיו לו שתי המעלות יחדיו.
אם כן, זוהי אכן נחמה כפליים. זוהי איננה רק נחמה שיחזירו לנו את מה שהיה, אלא נחמה שלאחריה כבר לא תוכל להגיע צרה נוספת. זוהי נחמת הגאולה. אנו עומדים על סף הגאולה האמיתית והשלמה, משיח צדקנו עומד מאחורי הקיר, הקיר כבר סדוק ויש בו "חלונות וחרכים", הוא מביט עלינו ומחכה למעשה טוב של כל אחד מאיתנו: עזרה לזולת, נתינת צדקה לנזקקים, לימוד תורה, לימוד על הגאולה וכדומה. מעשה אחד טוב של כל אחד מאיתנו יכול להכריע את הכף ולהביא את התגלותו של המלך המשיח עכשיו. הבחירה בידינו.

שעת הדלקת נרות שבת: 19:16
שעת צאת השבת: 20:18

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה