טורים אישיים

הפלונטר של דוד

טורים אישיים31 ביולי 2020    6 דקות
0

אחרי שעשה כל טעות אפשרית, דוד הגיע אליי ובקש שאעזור לו למצוא ראיות שאשתו בוגדת בו • האם הוא איחר את הרכבת?

הפלונטר של דוד

"הגעתי אליך דרך מישהו שמכיר מישהו שמכיר מישהו", דוד ניסה להרגיע אותי, אבל הוא השיג בדיוק את ההפך. משפט הפתיחה שלו מתאים יותר לסדרה כמו ה"סופרנוס", או במקרים שבהם רוצים לטשטש עקבות. המצחיק הוא שמעולם לא שאלתי את דוד מי שלח אותו. היום, כשאני מכיר אותו טוב יותר, אני יכול להבין את צורת התקשורת שלו. הוא פשוט אוהב להסביר דברים. ייתכן שזאת הסיבה שהביאה אותו למצב המורכב הזה.
"אז עכשיו באים?!", לא יכולתי להימנע מלהגיד. זה תמיד ידהים אותי מחדש, מה גורם לאנשים מהשורה לעשות את כל הצעדים האפשריים, והעיקר לא ללכת לאיש מקצוע שמיומן בזה, ועוד במשהו שהם לא עשו מעולם.
אחרי קשר של כמעט 30 שנה, דוד מצא את עצמו חושד בזוגתו רויטל. כשאדם כמוני שומע מהצד את הסיפור, הוא ישר קולט שנלוו לתחושה כמה סימנים מוקדמים. אבל דוד, "המסביר", לא מסוגל היה לראות אותם. למשל, זה שנים שהיא אומרת לו בכל הזדמנות שלא טוב לה בחיים, שהיא מרגישה מין ריק, סוג של אומללות. דוד מצדו מעולם לא הצליח להבין למה. "אבל יש לך הכל, מה את רוצה?!", היה אחד ממשפטיו. "דירה, ג'יפ חדש, נסיעות לחו"ל, בעל וילדים מקסימים, את מלכה". אין לי מושג מה רויטל ענתה לו, אבל אני די משוכנע שלא קל היה לה להשיב לאחד כזה.
במהלך שיחתנו דוד החל להיזכר במשפטים כאלה ואחרים, אשר להם בדרך כלל לא ייחס חשיבות. רק כאשר התמעטו יחסי האישות ביניהם, הוא הבין שיש בעיה אמיתית. הדבר היחידי שעלה לו לראש הוא שחייב להיות גבר אחר בסביבה. כמו צייד טוב, הוא חיפש אחר הזדמנויות לבחון אותה, ובצורה שיטתית עקב אחר כל פיסת מידע: פירוט כרטיסי אשראי, שיחות טלפון, הודעות במכשיר הנייד, היסטוריה של גוגל. כשמחפשים, אז גם מוצאים כל מיני דברים.

חשדנות יתר
אילו בשלב הזה הוא היה מגיע אליי, הייתי עוזר לו לבחון את "הממצאים". מה שהוא לא יודע, וזה נכון עבור כולם, הוא שכאשר אדם נמצא במצב של חשדנות, כל דבר הוא יקשור לחשדנות שלו. כל דבר, שאתה לא יודע את האמת לגביו, עשוי להיראות מרשיע. לדוגמה, צילום מהנייד של רויטל עם מסר לחברה שלה. דוד ראה במילותיה סוג של הודאה, בשעה שהתוכן עשוי גם להתפרש בהתאם למספר כיוונים שונים לגמרי.
הטעות הנפוצה, שגם בה דוד נפל – על כל דבר שהוא גילה, הוא ניגש להתעמת עם רויטל. ולא משנה איך היא הגיבה בכלל, הוא הסביר לה בעקשנות את נקודת המבט שלו, ושאי אפשר לעבוד עליו. מה שדוד לא הבין – הוא בעצם זה שעובד על עצמו… הוא מנסה לקבל תשובה אמיתית מאישה שאינו מאמין לה יותר. זה פרדוקס מטורף.
המצב שאליו הכניס את עצמו הוליד מפלצת, שלא הייתה קודם. כאחוז דיבוק, הוא החליט שהוא מגלה את האמת. אלא שככל שהוא התאמץ יותר, האמת פשוט התרחקה. זה כבר לא משנה כמה הוא חיטט בנייד, רוב הדברים שהיו קודם נמחקו. מכשיר ההאזנה שהוא שם לה לא סיפק ממצאים. מיקומי הרכב שלה היו סטנדרטיים לחלוטין. והגרוע מכל – רויטל גם תפסה אותו תוך כדי מעשה, עם הציוד שהוא קנה בשביל לרגל אחריה.
"אז איך אני יכול לעזור במשהו?" שאלתי שוב. "אתה המקצוען. תביא לי את האמת", השיב דוד. בעיקרון הוא צודק, אבל הוא לא מדייק. אלו שני דברים נפרדים. חלק מהמקצוענות, היא גם לדעת מתי אפשר להשיג את האמת ומתי לא.
"לצערך, לא תדע את האמת. ואני אומר את זה כאיש מקצוע. בטח לא ככה. בטח לא עכשיו". לא פותרים משהו בכוח, ובטח שלא ממשיכים ביתר עוצמה. "אם רויטל בגדה בך, הרי שחשפת את עצמך והיא פשוט הפסיקה, אחרת היית מצליח לגלות זאת לבד באמצעים שבחרת". הרעיון פשוט: בגידות חושפים בזמן הווה. משהו שקורה עכשיו או מתוכנן לעתיד. הרבה יותר קשה לגלות משהו שאולי קרה בעבר. אפשרי, אבל מאוד קשה.

פתרון קסם?
"היא אמרה שהיא מוכנה לעבור פוליגרף", הוסיף. נראה שרויטל הייתה מוכנה לעשות הרבה כדי להחזיר את השקט והסדר הביתה. עדיין לא חשבתי שמשם תבוא הישועה. אם רק היה יודע כמה אמרו זאת בעבר והתחרטו. "זה יכול להיות פתרון נחמד, אבל לפני שאתה צועד לכיוון הזה, אתה חייב להחליט מה אתה תעשה אם היא תסרב", הסברתי למסביר הלאומי. דוד היה יותר ממשוכנע שהפוליגרף יעבוד. אני יודע את זה, כי הוא הסביר לי על כך במשך יותר משעה.
"אני לא מאמין", הוא התקשר אליי למחרת. "היא לא מוכנה לבדיקה. היא אומרת שזה מלחיץ ולא מכבד אותה". הקשבתי לו בסבלנות. אנשים נוטים לפעמים לעשות דברים במקום להבין. עוד דרך טובה להמחיש את המשפט "סוף מעשה במחשבה תחילה".
"מה אני עושה עכשיו?", שאל. הסברתי לו שוב, שהתשובה נמצאת רק אצלו. "הבאת את עצמך לפינה. מה שלא תחליט עכשיו, לא תהיה לך נקודת חזרה", הסברתי לו. "או שתעמוד על זה, ואז הכדור בידיים שלה. היא יכולה להישבר ולעשות את הבדיקה, והיא יכולה לקחת את העניין עד לגירושין. אבל אם אתה נסוג, לעולם לא תוכל לדעת יותר את האמת. אני מקווה שאתה מבין את זה".
דוד אמר שכן, אבל בפועל הבנתי שלא. הוא נסוג מהפינה הדוחקת, ובמקום פוליגרף הציע טיפול. הדרך שבחר בהחלט עשויה להצליח, רק שמשיחות נוספות איתו, אני יודע שהוא לא באמת מוכן לקבל את הרעיון שהוא לא יידע לעולם את האמת. צר לי עליו. הוא משלם מחיר כבד בגלל חוסר ידע בהתנהלות.

הכותב הינו החוקר הפרטי סאם זיברט. רגע לפני הוצאתו לאור של ספר הביכורים שלו "קלוז'ר", הוא מזמין את קוראי "המקומון" לקחת חלק מפרויקט מימון ההמונים שלו, ולרכוש ספר במכירה מוקדמת בתנאים מיוחדים. ניתן לראות את הפרויקט באתר הדסטארט, או להקיש בגוגל: "קלוז'ר" הספר

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

טכניקות להרגעה עצמית

נועה ויוסי הם הורים לשלושה ילדים צעירים. הבכורה שלהם בת 9, ושני ילדיהם האחרים בני 7 ו-5. ביתם תוסס, שמח...

טורים אישיים9 בספטמבר 2020    3 דקות
0

הזמן עושה את שלו

שנה חדשה עומדת בשער. עוד מעט יחל מעגל זמן נוסף של עונות וחגים שיפתחו מחזור חיים חדש. הרהורי פרידה משנה...

טורים אישיים9 בספטמבר 2020    2 דקות

כתיבת תגובה