טורים אישיים

מי יודע מי אני?

טורים אישיים17 במרץ 2020    2 דקות
0
מי יודע מי אני?
צילום: ingimage

חג פורים מציין מאורע חשוב ורציני בתולדות עם ישראל. בימי אחשורוש נגזרה גזירת כליה על כלל ישראל, ובדרך נס – אותה גזירת שמד הפכה פניה. אם כן, כיצד ומדוע נקשרים הצחוק וההומור לחג בעל משמעות עמוקה כל כך? ביהדות בכלל, ובחוכמת הקבלה בפרט, מתייחסים לשמחה ולצחוק הבוקעים מהלב כאל אמצעי להמתקת הדינים השורים על האדם, למחיקת כל כעס והקפדה, ויש הרואים אפילו סגולה במידת התיקון והתשובה.
היהדות, כדת מחנכת לכנות ואמת, מתירה לשנות פניה ליום אחד ולמתוח את האמת, בגבולות המותר, כך שכל אחד יכול לאמץ לו אמת פרטית ולהתחפש.
מדוע להתחפש?
מהי הכוונה הנסתרת בהתחפשות? הרעיון המרכזי לאורך כל המגילה הינו ההיפוך וההסתרה. ההיפוך הוא בגורל היהודים מגזירת שמד להצלה. מכאן שמידת ההסתר מרומזת בשם "אסתר". הכתוב מלמד על מידת ההסתר של הבורא מעמו לאורך המגילה כולה. הוא אינו מופיע בה בנגלה ובמלוא תפארתו, כשם שנוכחותו המופגנת וגדלותו נראות בסיפור מצרים. יוצא אם כן, שהיה אז זמן של הסתרת פנים עצומה. ככל שישנה צרה יותר גדולה, כך הקב”ה פחות ניכר, שהרי התגלות של צרה, מבחינת הראייה הטבעית, היא ההפך של התגלות הבורא הטוב והמטיב.
עם זאת, אין בכך כדי לומר כי הבורא נעדר מסיפור המגילה, הואיל ויש המפרשים כי המילה “מלך” כוונתה לבורא המסתתר – ובהסתר פניו הוא בעצם מתחפש מבעד למאורעות, ובכל זאת משפיע על הנעשה.
הדסה, בת דודו של מרדכי, ויש הטוענים כי אף נשא אותה לאישה, מחליפה את שמה לאסתר, ולמה היא נקראת כך? על שם האלה אישתר, על שום יופייה הרב. היא מסתירה את מוצאה ומתחפשת לגויה, ומרדכי היהודי, היושב בשער הארמון, כשהוא לבוש שק ואפר, משיל מעליו את בגדי היגון – ובמהלך העלילה עוטה על עצמו בגדי מלכות.
לשם צדקה
לאורך התקופות לימדו חכמי הקבלה כי להתחפשות בפורים יש מעלה רבה, הנקשרת במצוות הצדקה לאביונים. את ההסבר לכך הם מעגנים בהידור מצוות הצדקה "מתן בסתר". בפורים, הואיל והאדם מחופש, המקבל לא יודע ממי קיבל, הנותן לא יודע למי נתן, ולכן לא ירגיש עליונות. ככתוב ב"אוצר טעמי המנהגים", העניים שמתביישים לבקש צדקה מתחפשים ביום זה, וכך יכולים הם לקבץ נדבה ללא בושת פנים.
בפורים אנו מרשים לעצמנו להתנהג בהיתול גמור, להתחפש ולהשתכר עד דלא ידע. עצם פריצת הגבולות בפורים נובעת מתוך הכרת המסגרות. שהרי הבנה טובה ומבוססת של המסגרות מתאפשרת על דרך ההיפוך – עד שהן מפסיקות לאיים ומתגלה הפן הלא מחייב והמותר לרגע. אולי בפורים יש הזדמנות להוריד את המיסוך מעל המסיכה שאנו עוטים כל ימות השנה – ומתגלה פרצופנו האמיתי.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה