טורים אישיים

מטרה ניידת (ב')

טורים אישיים5 במרץ 2020    6 דקות
0

החלק השני והאחרון בסיפורה של דניאלה, שחשבה שמצאה אהבה צעירה אחרי גיל 70, ומה היה טיבה של הזוגיות החדשה עם ברק

מטרה ניידת (ב')
צילום: ingimage

בהמשך משבוע שעבר>>

זה שלושה חודשים שדניאלה מבלה עם בחור הצעיר ממנה ב-25 שנה. חברותיה היו אלה שלחצו עליה לברר עליו פרטים, אחרי שדניאלה העבירה לידיו סכום כסף גדול לטובת עסקה. כשפגשתי אותה, ביקשתי ממנה שתקליט שיחה בינה לבין ברק, כדי לבסס חומר ראייתי לכך שעבר כסף ביניהם ולטובת מה. דניאלה נפגשה איתו, אך הצליחה לסבך את זה יותר.
בכל מה שקשור לביצוע ההקלטה, דניאלה תפקדה מצוין. סיפקתי לה מכשיר הקלטה זעיר, והיא הפעילה אותו כשפגשה את ברק. היא לא הייתה צריכה לעשות דבר כדי להעלות את הנושא, כי ברק מיד החל לדבר מיוזמתו. זה לא שהוא ביקש ממנה להשקיע לבדה, אלא הוא דיבר על זה בלשון רבים. כביכול, שהם עושים זאת יחד, כזוג, או לכל הפחות כשותפים. מהר מאוד הוא הגיע לעניין האמיתי, ועל זה שנכון יהיה להרחיב את ההשקעה מעבר לסכום הראשוני ששניהם כבר שמו. ברק ציין שהוא מושקע באותו סכום בדיוק כמוה, כדי לספק לה ביטחון שהוא יודע בדיוק מה הוא עושה, כי הוא עושה זאת גם עבור עצמו.
הכנתי מראש את דניאלה לאפשרות הזאת. כל הזמן אמרתי שאם ברק שומר איתה על קשר, גם אחרי שהיא מסרה לו כסף, זה יכול להיות מכמה סיבות. דניאלה רצתה להאמין שהסיבה הייתה האהבה שלהם, אבל אני חששתי מזה שהוא עוד לא גמר לקחת ממנה כסף, או לכל הפחות, מוודא שהיא לא תתפכח בינתיים.
דניאלה הייתה ממושמעת, ולא שיתפה איתו פעולה. היא אמרה שאין לה כל רצון להמשיך ולהשקיע, ושבנוסף, גם את הסכום הקודם היא מסרה ממקום של קלות דעת. זה השלב שבו היא אמרה שהיא רוצה לסגת מהעסקה. על פניו, ברק אמר שתמיד אפשר לסגת, אבל שזה ייקח זמן לדאוג שהכסף יחזור אליה. מבחינתי, עד כאן הכל היה מושלם וכצפוי.
הכסף זה לא רק להשקעות
ברק זנח את הנושא, והם המשיכו את ארוחת הערב שלהם כשהם משוחחים בנעימים על אופרה ותרבות. זה עולם שמאוד קרוב ללבה של דניאלה. חצי שעה מאוחר יותר, ברק הוציא את הטלפון ושינה לפתע את הבעת פניו. "אני לא מאמין", אמר ברק, "לא יכול להיות". ברק סיפר שקיבל הודעה מהבנק שצ'ק גדול של לקוח שלו חזר. "חששתי מהלקוח הזה", המשיך, "הייתה לי הרגשה רעה לגביו".
דניאלה סיפרה לי אחר כך שהוא דיבר על הלקוח הזה כבר בהזדמנויות קודמות. אני חושב שזה גם מה שהניח את דעתה באותו רגע שמדובר במשהו אמיתי. לכן, במקום שתתמקד במטרה שהצבתי לה, רחמיה נכמרו עליו. ברק ביקש ממנה עזרה כספית לכמה ימים ספורים, רק כדי שלא יגבילו לו את חשבון הבנק. דניאלה מיד פתחה את פנקס ההמחאות שלה, ורשמה צ'ק שמן נוסף.
לא האמנתי למה ששמעתי באותו רגע. מאיפה זה הגיע פתאום?! כאמור, זהו מצב של בלבול. דניאלה תקבל את מה שיגידו לה באותו רגע, וקשה לה פשוט לעכל שמעשיו של ברק מכוונים לקחת ממנה כסף. קל להאמין שהוא רוצה ממנה משהו אמיתי. "אבל לקחתי צ'ק לביטחון", התגאתה דניאלה בפניי, כאילו שהדבר מהווה איזו ערובה כלשהי.
שיקוף מציאות
"את חייבת להבין שאת כמו מטרה ניידת", ניסיתי להסביר, "אישה בגיל השלישי, שחיה בגפה, ללא קרובים, שלוקחת את החיים בקלות ושגם יש לה כסף". אני לא אומר שלא מגיעה לה אהבה, או שלא ייתכן שמישהו יאהב אותה בזכות עצמה ושהיא לא יכולה לקבל אותה, אבל מה שאני כן אומר זה שכסף לא יכול להיות חלק מהעסקה. בקשה של כסף זה יותר מאשר אדום, זה כמו לכתוב עם דם על הקיר. עד כדי כך זה זועק וצורם.
ידעתי שדבריי לא יחזיקו מעמד לאורך זמן, אז מיהרתי לספק לה מידע מהחקירה. לא בכדי היא לא ביקרה אצלו בבית, כי כשמצאתי את כתובתו היא הייתה שונה ממה שהוא אמר לה. בלי קשר לכך שהוא גר עם מישהי אחרת, ויש להם גם ילד במשותף.
תמונה אחת של ברק עם מישהי אחרת צרמה לה יותר מכל סיפור שהיא ניסתה לספר לעצמה, וכאבה יותר מכל אובדן של ממון.
בנוסף, גיליתי שזו לא הפעם הראשונה שהוא מתחבר עם נשים מבוגרות ממנו. הסיפור הבולט מביניהם היה סכסוך משפטי שניהל עם ילדיה של מישהי, שלא ברור באילו נסיבות הוא ירש ממנה את דירתה. המידע הזה כבר עשה את העבודה, ודניאלה הבינה היטב את המסר. נתונים ועובדות חזקים מאשר תחושות ותיאוריות.
כרגע, כל מה שהיה צריך זה מעט זמן וסבלנות. ביקשתי מדניאלה שתמשיך את "המשחק" עם ברק בטלפון, אבל תצמצם את הפגישות איתו. "חייבים למשוך קצת זמן", הסברתי לה, "ולהרדים אותו מעט". דניאלה לא ראתה בעיניים אחרי שהבינה את התמונה הגדולה. אין ספק שהיא התעוררה ורצתה להשיב לעצמה את מה שנגזל ממנה. אם קודם היא ריחמה עליו, הרי שהיום היא כבר הבינה שהיא הקורבן.
השבת הגזל
כשהגיע יום פירעון הצ'ק שלו, דניאלה הפקידה אותו וידענו שהוא יחזור מחוסר כיסוי. מה שכן, זה שימש לנו עילה לפתוח מיידית תיק הוצאה לפועל נגדו. יש לנו יתרון גדול עליו, אנחנו יודעים על הדירה שהוא ירש מהזקנה, אבל הוא לא יודע שאנחנו יודעים זאת. אחרי שלושים ימים של המתנה, ניתן יהיה לרשום עיקול על הזכויות של ברק באותה דירה.
היום אני יודע להגיד יותר. ברק לא נחשב לנוכל, או לפחות לא הנוכל הקלאסי. הוא יותר פועל בצורה הישרדותית כאשר הוא נקלע לצרות כספיות, ואז הוא לא בוחל באמצעים, ומוכן לפגוע באחרים כדי להתקיים. אני יודע להגיד שדניאלה תקבל את הכסף שלה בחזרה ביום מן הימים, זה רק עניין של זמן, אבל השליחות שלה צריכה להיות גדולה יותר מאשר לחשוב רק על עצמה. היא חייבת לדווח על אחד כזה לרשות המתאימה, מתוך דאגה אמיתית לקורבן הבא שלו.

הכותב הינו בעליו של "סייט חקירות", טל' 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה