טורים אישיים

תקשור, אז וכיום

טורים אישיים5 במרץ 2020    2 דקות
0
תקשור, אז וכיום
צילום: ingimage

 

מתקשר, במובן הקלאסי של המילה, הוא אדם המסוגל לאפשר לתודעה חיצונית ליטול שליטה על גופו ולהעביר מסרים דרכו. לעתים מדובר בתודעה מפותחת, כמו רוחו של נפטר, ולעתים בנשמה תועה או ישות מזיקה. יש מספר רמות תקשור, וזו המתוארת לעיל נקראת תקשור בטראנס. זאת אומרת, מצב מדיטטיבי עמוק, כאשר המתקשר נמצא בערפול תודעה ומעניק שליטה מלאה לישות המתארחת, כך שתודעתו הערה של האדם אינה מתערבת באופן סובייקטיבי במסרים המועברים.
ישנו תקשור ורבלי, שבמהלכו מדברת מפיו של המתקשר ישות חיצונית. גם היהדות מכירה בתקשורים, ואלה היו נפוצים כבר בתקופת הנביאים. הם אשר מסרו את דברי הבורא לעם. לאורך התקופות התקשור נתפס בעיני רבים כתחום שיש להתייחס אליו בספקנות רבה.
ביהדות ישנן עדויות רבות לתקשור, כגון גילוי אליהו, וכן אזכורים רבים בספר הזוהר ובספרי חסידים על "מגידים" וישויות נוספות שסייעו בידי לומדי תורה לקבל מידע נוסף לגבי לימודם. בקרב המקובלים ידוע שהתקשור (בשפה קבלית הוא מכונה "כוונות") שונה מאוד מהתקשור בעידן החדש. בקבלה ישנן דרכים לתקשור בקדושה כמו צירופי שמות קודש, שימוש בתפילות מכוונות. כאמור, התקשור החל אצל האבות, והמשיך אצל הנביאים, דרך התנאים והאמוראים. עוד מתקופת התלמוד ידוע לנו על קבוצה גדולה של אנשי דת שעסקו בטכניקות גבוהות מאוד של כוונות ונקראו בפי כל "יורדי המרכבה". שיטותיהם נשמרו בסודי סודות, ורק ספר אחד ויחידי הודפס מהתקופה ההיא ושמו "ספר ההיכלות" שבו חבויות שיטות לעליית נשמה ולהארה.
זהירות מנביאי שקר
התקשור שימש מקובלים רבים בכל התקופות לעניינים שונים עד כדי רמות נבואה. יש לציין שהנביאים והמקובלים לא למדו תקשור, אלא שהלימוד והעיסוק האינטנסיבי בקבלה, מתוך מסירות נפש, הובילו למדרגות גבוהות שבהן ידעו לגלות מסרים. אף היום ישנם מקובלים העוסקים בפרקטיקות התקשור.
כיום, בעידן החדש, רבים פונים למתקשרים לקבלת עצה ופתרון. כמו אז, כך גם היום – הבעיה היא עם נביאי השקר. לכן אמליץ לסייג ולהגביל את דברי המתקשרים, לא להתייחס אליהם כתורה מסיני, ובוודאי טוב לשמוע חוות דעת נוספת טרם קבלת כל החלטה בחייכם, קטנה כגדולה.
הקבלה אינה רואה בתקשור מטרה עצמאית, אלא דרך רוחנית המחברת את האדם למקור העליון. עם התגברות הצמא הרוחני בקרב ההמונים המבקשים להיכנס אל תוך עולם המיסטיקה וללמוד את רזי התקשור, קמו חוגים המציעים לימוד מזורז לכל דורש. אלה מציגים גישה המדגישה את חשיבות התקשור עד כדי קביעת מהותו כמרכז החיים. זאת בשונה מהקבלה, שבה משולבת "הכוונה", שמייעדת לעוררות ולהתפתחות רוחנית, כדי להבין טוב יותר את השדות החשוכים. מכאן סלולה הדרך לחשיבה עצמית אקטיבית – המסוגלת להשפיע מהרוחני לגשמי, תוך התעלות האדם מעל לגשמי.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה