טורים אישיים

האדם עץ השדה

טורים אישיים12 בפברואר 2020    2 דקות
0
האדם עץ השדה
צילום: ingimage

 

מאז ומתמיד נהגו מקובלים רבים לפרוש אל הטבע ולהתבודד. רק הם, מחשבותיהם והבורא, שנגלה להם בטבע הפתוח. רמז לכך ניתן למצוא אצל יצחק אבינו. לפי חז”ל יצחק תיקן את תפילת מנחה בזמן שיצא לשוח בשדה, וכל העשבים והעצים היו שותפים לשיחתו ולתפילתו, וסייעו לו להעלותה עד הגיעה למקומה. לכן ניתן להבין בנקל מדוע קיימת זיקה ברורה ויחס עמוק בין עולם המקובלים לעולם הטבע ולט"ו בשבט, ראש השנה לאילנות. עד למאה ה-16 היה ט"ו בשבט לא יותר ממאורע רשמי בלוח השנה העברי, הבא לציין הפרשת תרומות ומעשרות מהתבואה. אך מאז תקופת האר"י, שהיה זה שפיתח את חוכמת הקבלה להמונים, קיבל ט"ו בשבט משמעות ואופי שונים ממה שהיה מוכר עד לאותם הימים.
האר"י לימד כי לכל דבר ומאורע בחייו של האדם קיים שורש רוחני, ועל מי שמתעוררת בו השאיפה הרוחנית לדעת יותר – מוטלת החובה להשיג את אותו שורש. ט"ו בשבט מהווה עדות למנהגי האר"י, ביום זה נהגו הוא ותלמידיו לחגוג את "סדר ליל שמחת האילנות", שאומץ שנים אחר כך בקרב יהדות העולם. בט"ו בשבט לבשו המקובלים בגדי חג, למדו קטעי זוהר מיוחדים, ערכו שולחנות מלאי כל טוב, אכלו בשמחה מפירות הארץ, שתו יין, שרו וחגגו. חוכמת הקבלה מלמדת כי כל חגי ישראל השונים ותקופות השנה – מרמזים על השלבים הרוחניים שאדם עובר במסע חייו. בעולמה של קבלה אין משמעות לזמן בהגדרתו הפשוטה, ולכן מסלול ההתפתחות הרוחנית שואב דימויים ומושגים הלקוחים מהעולם המוכר לנו.
ט"ו בשבט בחיי האדם
לאחר רדת מרבית הגשמים המסמלים את "אור החסדים", תכונת הנתינה ללא גבול מצד הבורא לברואיו, מתחיל השלב שבו האדם משיל מעליו את קדרות ימי החורף של חייו. כמו עץ לאחר השלכת שמצמיח עליו, שהניצנים שעל ענפיו מרמזים על הפירות העתידים להבשיל. כך מדי שנה ניתנת לאדם ההזדמנות לגלות את הבורא בתוכו ולרכוש חיים רוחניים. על פי המקובלים, "האדם הוא עץ השדה", וככזה – האילן מייצג את האדם שגמלה בלבו ההחלטה והבשיל בתוכו הרצון להתפתח מבחינה רוחנית.
כעת זה הזמן שעליו "לטעת" את עצמו בקרקע, להכות שורשים ולהצמיח פירות. הקבלה מורה על ההקבלה בין סדר השתלשלות הצמיחה הרוחנית לבין הטיפול באילן. בלוח השנה העברי מייצג ט"ו בשבט את מחזוריות החיים ופותח לנו צוהר לעבודה רוחנית פנימית. הזמן מוכשר לצמיחה רוחנית, וכל שעלינו לעשות הוא ללמוד את המורשת הנפלאה שהותירו המקובלים. לא חייבים להיות מקובלים כדי לטעום מהרוחניות.
קיימו את סדר ט"ו בשבט כפי הבנתכם. מפות לבנות מעוטרות בפרחים, פירות אהובים ויין משובח שירחיב את הדעת. יחד, בלב שמח, תוכלו ללמוד קטעי מקורות, שירה מודרנית וספרות עכשווית, אשר יעוררו בכם את החוויה. כל הכלים ניתנו לנו, והשעה יפה לצאת לדרך מרגשת למיצוי עצמי, שבסופה נוכל לחוות את טעם ומטרת החיים. חג שמח!!

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה