טורים אישיים

ההיגיון הלא הגיוני של הרגשות

טורים אישיים11 בפברואר 2020    דקה אחת
0

להרגיש בעוצמה גבוהה נתפס כמו משהו לא טבעי, לא נכון, נטול הקשר והיגיון. אבל זה אינו בהכרח כך, אם רק מסכימים לבחון מה באמת קורה

ההיגיון הלא הגיוני של הרגשות
צילום: ingimage

 

אחת הטענות הנפוצות ביחס לרגשות קשורה להיגיון: אדם שנמצא בסערת רגשות מדבר באופן לא הגיוני, מגיב באופן לא הגיוני, והוא צריך להירגע לפני שאפשר באמת לדבר איתו או להתייחס אליו ברצינות. במידה מסוימת זה נכון: כאשר אני עובר חוויה רגשית דרמטית, אני לא באמת רואה נכון את המציאות וזה אינו הזמן המתאים לקבל החלטות.
אבל בניגוד לדעה הרווחת, יש היגיון במה שאנו מרגישים, היגיון המתגלה רק למי שמוכן לצלול אל תוך הרגשות.
יש מניע ויש רציונל למה שאני מרגיש. גם אם לא ברור מדוע אני מגיב כפי שאני מגיב, גם אם לא ברור למה אני מרגיש כפי שאני מרגיש, יש לכל זה סיבה והסבר. אלא שלרוב אנחנו מנסים להבין מדוע אנו מרגישים ומגיבים כך בזמן שאנחנו עודנו נמצאים בתוך הסערה. ולפעמים אנחנו בכלל לא מנסים להבין, אלא רק מתרחקים ברתיעה.
להירגע ולבחון
כדאי להסכים להרגיש כפי שאנו מרגישים. לתת מקום לכל הרגשות כפי שהם, במלואם. יש טכניקות שיכולות לסייע לנו, להקל עלינו מבחינת עוצמת הרגשות, וכך להגיע לסיום הסערה מהר יותר. למשל, לכתוב את מה שאנו מרגישים, לדבר עליהם. מדיטציות לעתים יכולות לסייע, פעילות גופנית יכולה אף היא לסייע, ויש עוד טכניקות נוספות. אבל השימוש בטכניקות לא צריך להיעשות במטרה להבין מה קורה או כדי להיפטר מזה, אלא כדי לעזור לעוצמת הרגשות להשתחרר מאיתנו החוצה. נקודת המוצא שלי עבור תהליך זה אומרת כי יש סיבה שבגללה אני מרגיש כך, וזו זכותי להרגיש כך
כאשר אני עובר דרך סערת הרגשות, אני יכול יותר בקלות לגלות מה היה הטריגר, מה באמת עובר עליי, והאם יש משהו שאני צריך, שלא קיבל מענה. כלומר, התובנה נוצרת מתוך ההסכמה להרגיש. ההתמסרות היא שחושפת בפניי את ההיגיון של הרגשות שלי. פעמים רבות הוא שונה מההיגיון השכלי, אבל כמוהו גם הוא מובנה, רציונלי ואפילו עקבי.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה