טורים אישיים

סודי ביותר

טורים אישיים5 בפברואר 2020    2 דקות
0
סודי ביותר
צילום: ingimage

 

המושג "קבלה מעשית" מוכר לרבים כתחום מוצנע וסגור, שנועד לבעלי סוד בלבד. הוא מבטא עולם מסוכן, אפל ומסתורי של כשפים, רוחות ומאגיה. האומנם?!
במאמר זה ננסה לעמוד על טיבה של הקבלה המעשית באופן שיובן למעיין בנאמר מבלי להיכנס לעולם המושגים, הצירופים והקודים שבתורת הסוד.
חוכמת הקבלה העתיקה קיימת כבר עידן ועידנים, והיא השפיעה על כלל המין האנושי בגלוי ובנסתר. באלף האחרון חוכמה זו הוסתרה ונשמרה לבני המעמד האינטלקטואלי בלבד.
ראשיתה של הקבלה בת זמננו היא בספרד ובדרום צרפת במאות 15-12, ומשם המשיכה לצפת על ידי האר"י הקדוש.
המילה "קבלה" פירושה "שנתקבל", ויש המפרשים את המילה "קבלה" כנוטריקון של השתחוו לה' בהדרת קודש. הנחת היסוד בקבלה קובעת שאמת היא יחידה ואין בלתה, ועל פיה קיימים חוקים רוחניים ברורים המשפיעים על כלל המין האנושי ללא הבדל גזע מין ודת. חוכמת הקבלה חושפת בפנינו שיטות מגוונות הנותנות מענה מלא ומספק לשאלות מהותיות בחיי האדם, כגון מה ייעודו וגורלו והדרכים להגשמה עצמית (הגלויות והנסתרות). ספרות הקבלה מרבה להזהיר, להרחיק ולסייג את השימוש בקבלה מעשית. זאת משום שלעוסק בקבלה המעשית נחוצה טהרה שלמה, שאותה ניתן להשיג אך ורק באמצעות אפר פרה אדומה, שמאז חורבן בית המקדש אינו נמצא ברשותנו.
אין עוד משתמשים בקבלה בעולם הגשמי
אזהרות אלה עומדות לכאורה בסתירה לשימוש שנעשה לאורך הדורות בקבלה מעשית. יישוב לסתירה זו הביא הרב יצחק כדורי זצוק"ל, שהבדיל בין השימוש בשמות הקודש כדרך להעצמת התפילה באופן שאינו מצריך טהרה, לבין השימוש המעשי בשמות קודש כאמצעי לבצע את רצונו של המקובל. כאמור, תחום הקבלה המעשית כולל בעיקר את השימוש המאגי בשמות קדושים לפעולות בעולם הגשמי. עיסוק זה היה מותר בעבר הרחוק בשעת הדחק ולצורכי ציבור בלבד, והיה לנחלתם הבלעדית של מקובלים אמיתיים, שקידשו את עצמם והגיעו אל מדרגת ההשגה הרוחנית תוך בקיאות מופלאה בקבלה העיונית.
המושג "בעל שם" מתייחס למי ששולט בקבלה מעשית ויש בידיו את הידע להשביע מלאכים, לגרש רוח רעה ולהעניק כוח לקמעות. סוג זה של קבלה משלב בתוכו גם רפואה מעשית, וכל זאת בתחום המותר בקדושה ובטהרה.
מאז תקופתו של האר"י הקדוש, נסגר ונחתם השער שבקבלה המעשית – ובימינו אין אף אדם או מקובל העוסקים הלכה למעשה בתחום זה, ולכל היותר הוא מותר בידיעה בלבד. לכל הטוען אחרת, אצטט את דברי הרב מנחם מנדל מווארקי :"את הבורא – אי אפשר לרמות. את החכם – קשה לרמות. ומה חוכמה לרמות את הכסיל?! נותר אדם מרמה את עצמו".

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות: חוגים, מי צריך את זה בכלל?

המשק חוזר לחיים שהיו טרם קורונה. אט-אט נפתחו המסעדות, חזרו ההופעות, בוטלו הקפסולות, והנה - גם החוגים חוזרים לחיינו. בשבועות...

טורים אישיים30 במאי 2021    3 דקות
0

הורות | פסקול ביקורתי

נטע בת ה-12 משתפת: "להורים שלי יש כל הזמן מה להעיר לי. איך אני מתלבשת, מה אני אוכלת, מה דעתם...

טורים אישיים28 באפריל 2021    3 דקות

כתיבת תגובה