טורים אישיים

להיות חכם ולא צודק

טורים אישיים3 בפברואר 2020    6 דקות
0

גדעון הבין מאוחר מדי שיש פעמים ששווה לוותר, גם אם אתה צודק • לא עם כולם זה נכון לדרוש צדק, ולפעמים הדבר החכם לעשות הוא פשוט להשלים עם ההפסד, לטובתך שלך

להיות חכם ולא צודק
צילום: ingimage

 

רמת הציפיות של גדעון הייתה גבוהה, אבל לא היו לי חדשות טובות עבורו. המצב היה כפי שחשד כשפגשתי אותו. הוא נפל קורבן לסוג של נוכל, איש שלילי וחסר בושה. אחרי שסיימתי את בדיקותיי, היה קשה לו לקבל את המלצתי.
גדעון, פנסיונר, הוא אדם פשוט, כזה שעבד כל חייו באותו מקום ופרש לגמלאות. במהלך חייו זכה להגיע לדירה נוספת מעבר לכתובת מגוריו. אותה דירה מכניסה כל חודש עוד קצת כסף לרווחתו. התמזל מזלו, אלא שבשנים האחרונות כבר היה קשה לו לטפל בדיירי הנכס – בשל המרחק והגיל שנתן את אותותיו.
באחד הימים פגש במקרה את אבי, שכן חדש באותו בניין. משיחת נימוס בין שכנים, עלה כי הוא עוסק בתיווך ושיפוצים. "אולי תעזור לי למצוא דייר?", ביקש ממנו גדעון, וכך החל הקשר ביניהם. אבי עזר לו למצוא דייר, וגם עזר לו לקבל את מה שהגיע לו מהדייר הקודם. לפחות זה מה שגדעון חשב. בהמשך אבי המליץ לו לעשות שיפוצים קטנים בדירה כדי להגדיל את התשואה שלו, והוא כמובן האיש שיעזור לו לשפץ אותה. תוך כדי כך, סיפר לו שקיימת הזדמנות לקנות משאר הדיירים בבניין חלק מהחצר, ולספח אותה לדירה, ובכך עוד יותר להשביח את הנכס. נוספו לזה עוד ועוד רעיונות והוצאות, כגון חשמל סולארי להפחתת הוצאות החשמל, מתקן לאיסוף מי גשמים עבור הגינה החדשה ועוד.

המצב יותר גרוע
כשגדעון הגיע אליי, הוא כבר הבין שמשהו לא בסדר, אף שהסימנים בלטו כבר זמן רב קודם לכן. לקח לגדעון לשים לב שכל מפגש ביניהם, בלי קשר לתוכנו, מסתיים בזה שאבי מספר לו איזה סיפור – שבסופו גדעון פותח את הארנק ומעביר לידיו עוד ועוד כסף. בדיעבד ברור שהוא סמך עליו יותר מדי. הוא לא בדק מעולם מה באמת קורה בדירה, מה בדיוק נעשה או שופץ, והאם זה אכן שווה את הסכום שהוא שילם עליו. אחרי הבדיקה שלי, אני יודע בוודאות שהוא עשק אותו בסכומים גבוהים וניצל את חוסר הישע שלו.
בניסיון לעזור, הצעתי לגדעון לבצע בדיקת רקע וחקירה כלכלית על השכן שהתנדב כל כך לסייע. אחרי כמה ימים של פעילות, מצאתי תמונה גרועה הרבה יותר מכפי שחששתי. לאבי הייתה היסטוריה ארוכה, ובמקומות רבים מדי הוא השאיר אחריו אדמה חרוכה. הוא הסתבך בעבר בפלילים, ישב תקופה קצרה בכלא, אובחן כאדם שלא מסוגל לקבל מרות, חייב כספים רבים לספקים על עסקים שהיו לו בעבר. אין לו כל רכוש, והוא חי בשכירות. כלי הרכב שהוא משתמש בהם – לא באמת שלו. כל פעילות עסקית שיש לו כיום אינה רשומה על שמו, וככל הנראה התחמק מנושים של חובותיו הקודמים. עם זאת, ניתן להתרשם מדף הפייסבוק שלו מרמת החיים הגבוהה שבה הוא חי, כשדי ברור על חשבון מי זה באמת. האיש הוא מעין חתול רחוב, ולא נראה שיש לו כוונה לקחת אחריות על המעשים שלו עם גדעון או בכלל.
לצערי, לא הייתי איש בשורות לגדעון. יש יותר מדי מחסומים לצלוח רק בשביל הסיכוי להשיג משהו מהכספים שהוא השקיע בחזרה. יש צורך בהליך משפטי בשביל לזכות להכיר בכספים שהושקעו כחוב, ואם זה יצליח – אין לאבי כל רכוש על שמו בכדי לגבות ממנו את החוב. גם ככה הוא מנסה להתמודד עם חובותיו הקודמים. גם אם גדעון יגיש נגדו תלונה במשטרה, העבר הוכיח שזה לא מפחיד או מרתיע אותו. האיש עושה כרצונו. גם אם המשטרה תתאמץ, עדיין לא בטוח שניתן להוכיח התנהלות פלילית. וגם אם כן, התוצאה המקסימלית היא הגשת כתב אישום, אך לא השבת כספים. זה סיפור עצוב – אבל זה המצב. וידאתי שהדירה של גדעון רשומה עדיין על שמו, והצעתי לו למצוא מישהו אחר שיטפל לו בנכס מהיום והלאה. "לפעמים צריך ללמוד להגיד כפרה ולהרפות", הסברתי לו, "אני לא בעד שאנשים ירימו ידיים בקלות, ומצד שני, נוכח הנסיבות, בן אדם צריך לבחור בחוכמה את המלחמות שלו". כך סיכמתי, והוא קיבל את דבריי. כך לפחות חשבתי באותה עת.

מחיר ההתעקשות
אומרים שהזמן עושה את שלו, ובמקרה של גדעון זה פעל לרעתו. אחרי הפגישה האחרונה שלנו הוא המשיך לתהות, ולא הסכים לקבל את רוע הגזירה. הוא דרש צדק, ורצה להשיב לעצמו סכומים עצומים שנגזלו ממנו במרמה. אני יכול להבין אותו, אבל הצעתי לו לחשוב פרקטית ולא אמוציונלית. שיחשוב מה אפקטיבי עבורו בהתחשב במצב הקיים ובנתונים. אחרי שהתייעץ עם אנשים אחרים, הוא הגיש תלונה במשטרה וגם תביעה משפטית. אליי המידע הזה הגיע רק כעבור שנתיים.
התלונה נסגרה מחוסר ראיות. אחרי שאבי נחקר ונתן את גרסתו, הוכרז העניין כסכסוך עסקי בין לקוח וספק, ולא נמצאה עילה פלילית למעשיו. התביעה האזרחית נמשכה תקופה ארוכה, ובה לא ניתן היה להתרשם לאיזה צד השופט נוטה. הסיבה שהוא פנה אליי שוב הייתה שמאז התלונה והמשפט – גדעון סבל מדברים אחרים. "אני מקבל איומים מאז", הסביר לי. אבי לא פונה אליו ישירות, אבל יש לו מספיק "שליחים", שעושים זאת עבורו. כל פעם בדרך אחרת, ותמיד זה בצורה מרומזת, ולא צריך להיות גאון גדול כדי להבין את ההקשר.
גדעון מעולם לא היה גיבור גדול. עכשיו יש לו בעיה חדשה. הוא מפחד, והחרדה משפיעה עליו מאוד. בשנתיים האחרונות הוא לא רק שלא זכה לצדק, אלא החריף את מצבו שלו. ההתעסקות, התביעה והדיונים עלו לו עוד כסף, אבל חשוב מכך – הוא סובל ממתח, מתסכול וחרדה. לא הפתיע אותי שאבחנו לו פתאום מחלה קשה שצצה עקב המתח שבו הוא שרוי.
האמת, כאב לי עליו. מאוד. אילו הייתי יודע את זה קודם, הייתי מתאמץ יותר. לא על החקירה שלו, אלא לשכנע אותו לוותר. כיום הוא מבין טוב יותר אילו מחירים עלולים באמת לשלם כשאין את היכולת להרפות ולשחרר.
הכותב הינו בעליו של "סייט חקירות",
טל' 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

חכמת הקבלה: צריך שניים לטנגו

מאז ומתמיד עסקו גדולי המקובלים במשמעות הרוחנית האדירה המאחדת שניים ,גבר ואישה, לאחד שלם בבחינת "והיו לבשר אחד". בגמרא במסכת...

טורים אישיים17 בינואר 2021    3 דקות
2

למה צד ימין שלכם כואב דווקא בתקופת...

שילה ספרה מלר פתאום התחילה יד ימין לכאוב לכם? אולי הברך? או האגן? או הכתף? יותר ויותר תלונות על מכאובים...

טורים אישיים10 בינואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה