טורים אישיים

מקורבנות לשיתוף פעולה

טורים אישיים29 בינואר 2020    2 דקות
0

קל להפנות אצבע מאשימה, והרבה יותר קשה לקחת אחריות בעצמנו - אבל גם הרבה יותר מתגמל

מקורבנות לשיתוף פעולה
צילום: ingimage

 

בכולנו ישנה מידה כזו או אחרת של קורבנות. זו גישה למי שאנחנו, למה שקורה או לא קורה לנו: שילוב של רחמים עצמיים וטענות. “שוב פעם היא מדברת אליי ככה”, “אני לא מאמין שלא הבנת את זה עד עכשיו”, “למה כל זה קורה דווקא לי”, “אני בחיים לא הייתי מתנהג ככה”.
יש אנשים שהנטייה לקורבנות חזקה אצלם יותר, אצל אחרים היא יותר נסתרת. אבל בכולנו היא קיימת במידת מה וזו יכולה להיות מכשלה אמיתית בחיים.
מה רע בקורבנות?
קורבנות היא מצב תמידי של מלחמה, שבה אנו מפסידים את ההזדמנות לחיים טובים יותר. כל עוד אני בא בטענות, הדברים יישארו כפי שהם. רק כאשר אתחיל לברר כיצד אני יכול לעזור לעצמי, כדי שהחיים שלי יהיו טובים יותר – יהיה סיכוי לשינוי.
כאשר אנו בקורבנות, אנו לא בודקים כיצד אנו יכולים לעזור לעצמנו. בקורבנות יש חוסר אונים מדומה וציפייה שאנשים ישתנו כדי שיהיה לי טוב יותר, שהמצב או הנסיבות ישתנו כדי שיהיה לי טוב יותר, או שמשהו בתוכי ישתנה ואז יהיה לי טוב יותר. אבל שום דבר, פנימי או חיצוני, לא משתנה מעצמו. אם אני רוצה לחיות טוב יותר, עליי לברר עם עצמי מה אני יכול לעשות לטובת העניין.
חשוב לי להדגיש שהאפשרות לחיות טוב יותר תמיד קיימת, אך במצב של קורבנות אנו לרוב לא רואים אותה, ואם אנו כן רואים אותה, אנו נוטים לבטל אותה. אבל האפשרות קיימת – וכדי לממש אותה, עלינו להפסיק להאשים ולבוא בטענות, ולברר כיצד אנו עוזרים לעצמנו. הנה דוגמה קטנה ומוכרת: אם יתושים עוקצים אתכם בלילה, אתם יכולים להתעצבן ולנסות שוב ושוב לגרש אותם, או לקום לרגע מהמיטה, למרוח על עצמכם חומר דוחה יתושים, ולחזור לישון בשקט.
השינוי הוא לא תמיד קל ופשוט ליישום, אבל האפשרות לשינוי תמיד קיימת – והיא תלויה רק בנו. במקום לחכות לניסים, אנו יכולים ליצור אותם בעצמנו.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה