טורים אישיים

חברות ואחריות

טורים אישיים22 בינואר 2020    3 דקות
0

לגידול חיית מחמד בכלל, וכלב בפרט, יש יתרונות חינוכיים רבים. עם זאת, אם לא נקבע כללים ונאכוף אותם, נטל כבד נוסף יתווסף לנו, ההורים

חברות ואחריות
צילום: ingimage

 

יוני בן ה-10 עשה הסכם עם הוריו, ובמשך חודש הוא התארגן בעצמו בבקרים ובערבים, כפי שמצפים ממנו. לאחר שהתאמץ חודש שלם, קיבל את שהובטח לו – גורת כלבים מתוקה. לאחר שבועיים גילו ההורים אתגרים חדשים – מי יאסוף לכלבה את הצרכים בבית? מי יהיה אחראי על הוצאתה לטיול? והם תהו אז איך לקחו על עצמם להכניס גורה הביתה.
כמו להחלטות רבות שאנו לוקחים כהורים, כדאי גם כאן לבדוק את היתרונות והחסרונות שבהכנסת חיית מחמד הביתה. מחקרים רבים בדקו את ההשפעה של בעלי החיים, ובהם כלבים, על בני האדם, ועל ילדים בפרט. לכלבים יש יכולת קבלה ונתינת אהבה ללא תנאי, מה שמביא לכך שילדים וכלבים יוצרים קשר חזק ואמיץ. קשר זה מלמד את הילדים להביע רגשות, לפתח תחושת אחריות מול הכלב, לתרגל מנהיגות ותרומה, לנהוג בעדינות ובאמפטיה ולהתמודד עם תסכולים.
כדאי שנדע שכלבים חיים בלהקות, ושהם למעשה רואים אותנו כחברי הלהקה שלהם. אנחנו המשפחה שלהם, ולכל משפחה הכללים והערכים שלה. במשפחה שלנו ("הלהקה" שלנו) יש גם לילדים תפקידים. כך, תוך תרומה לבית ולמשפחה ובאמצעות שיתוף פעולה עם הכללים – ילדים נרתמים, ואז מרגישים שייכות גדולה יותר. גידול חיית מחמד והדאגה לה מחזקים את תחושת השייכות.

מי מטפל בכלב?
כלב הינו חיה שחיה שנים ארוכות, ולכן ההחלטה להביא כלב הביתה צריכה להילקח בכובד ראש. בגידול הכלב יש הצבת גבולות לכל דבר – הטיפול הוא של כולם, ולא רק של ההורים. על מנת לטפל בו באופן מיטיבי כראוי נדרש סוג של אחריות, וחשוב לנהל את הדיון על כך עם הילדים.
רצוי שהטיפול בכלב יתחלק בין כולם – משמרות של הוצאה לגינה, משמרות למקלחת ולסירוק, מילוי קערות המזון והמים ועוד. בדיוק כמו משימות אחרות בבית, שאם תוותרו עליהן – הילדים לא יתווכחו או יריבו אתכם, אלא יפסיקו לבצע אותן והאחריות פשוט תועבר אליכם. אנו כהורים צריכים להיות מספיק ברורים ולעמוד מאחורי הכללים והחוקים שהוסכמו. זכרו – ברגע שנעשה את המטלות במקום ילדינו, הן יעברו אלינו באופן קבוע. אף אחד לא יילחם בנו כדי לעשות את חלקו. הילד עשוי לטעון שהוא באמצע משחק מחשב, שחזר עייף מתנועת הנוער, שיורד גשם בחוץ וכו' – לא חסרות סיבות אשר יאפשרו לילד להתחמק. אם תקפידו על כך, לא תמצאו את עצמכם כועסים על הילדים.
נקיטת עמדה

דורית הביאה לבתה בת ה-13 כלב ליום ההולדת, אך היא מוצאת עצמה מטפלת יחידה בכלב, כאשר ילדתה מבטיחה שוב ושוב לקחת אחריות. דורית כועסת, מתלוננת, מאיימת שתעביר את הכלב לטיפול הוריה, אבל לא עושה כל צעד. דורית לא עומדת במילתה מול ילדתה ומול עצמה. המלצתי לדורית היא לנקוט עמדה, להעבירו להשגחת הוריה – וכך, הילדה תתעשת ותיקח אחריות אמיתית על גידולו, או שתראה את הכלב כשתבקר את סביה. כך או כך, הטיפול לא יהיה על דורית לבדה.
אם כן, לגידול כלב יש יתרונות רבים, ואם נהיה כנים – גם אנו נקשרים אליו בעבותות, ובד בבד – בבית הספר של החיים כדאי להתעקש על דברים קטנים, לקראת דברים גדולים בעתיד.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה