טורים אישיים

עקידת יצחק (חלק ב')

טורים אישיים22 בינואר 2020    6 דקות
0

החלק השני בטרילוגיית המשפט של האב האובד • יצחק תבע את אביו ישראל על שנטש אותו ובכך גרם לו למצוקה נפשית

עקידת יצחק (חלק ב')
צילום: ingimage

בהמשך לחלק  א'

בשורה רעה חיכתה לישראל. בנו יצחק, מנישואיו הקודמים, הגיש נגדו תביעת נזיקין על סכום גבוה בגין הנזקים הנפשיים שנגרמו לו על כך שהוא נטש אותו בילדותו. אצל ישראל התעוררו זיכרונות לא פשוטים מאותה תקופה שלפני כעשרים שנה, תקופה שבה החליט לוותר על רצונו להיות אבא פעיל ונוכח, לטובתו ושלוותו של בנו. הילד – אותו ילד שגדל והוא בגיר היום – טוען בדיוק ההפך. זה הרס את ישראל.
אני מוצא מכנה משותף המאפיין רבים מלקוחותיי, ולא חשוב באיזה נושא מדובר. במצבים מורכבים רבים מתקשים לשמור על הפרדה בין שני תחומים שונים. תמיד חשוב להם לתאר את הצד שלהם, מנקודת המבט הרגשית שלהם, ואיך הדבר השפיע עליהם, בין אם זה בעבר או בהווה. איך זה "לא הוגן", "לא צודק", "לא הגיוני" וכיוצא בזאת. זה כל כך חזק אצלם, עד שקשה להם להתמקד בשיחה בחלק שבאמת נוגע אליי, כלומר החלק הפרקטי. לא איך הם מרגישים, לא אם זה נכון או לא, אלא מהן העובדות כרגע, ומה אפשר לעשות בקשר לזה בצורה אפקטיבית. לכן אפשרתי קודם כל לישראל להתבטא, כדי לא לדכא אצלו את הצורך לשחרר את זה ממנו.
עו"ד סידי, שהיה עורך דינו של ישראל לאורך השנים, כבר הסביר לו שיש שני דברים עיקריים שאפשר לבדוק ולהתנגד להם. האחד, לוודא עד כמה הנזק הנפשי של איציק הוא גדול או לא, והשני, לברר אם קרו בחייו של הילד דברים נוספים שהשפיעו על מצבו הנפשי, מעבר לנטישת האב לכאורה. כולנו ידענו שיש לפנינו לפחות עשרים שנה של נתק. משמע, אין שמץ של מושג מה עבר על יצחק הילד-נער-מתבגר – עד הפיכתו לבגיר. זהו פרק זמן ארוך לכל הדעות.

אין ויכוח על העובדות, רק על הגורמים
קראתי בעיון רב את מסמכי התביעה הרבים. כתב התביעה לא היה ארוך במיוחד, אבל צורפו לו עשרות מסמכים על טיפולים פסיכולוגיים שעבר ופירוט של כדורים פסיכיאטריים שהוא נוטל באופן קבוע. התוכן פחות היה חשוב לי, אלא סקרנו אותי התאריכים. מדובר על טיפולים ותרופות שליוו אותו מגיל צעיר, לא דווקא משהו שקרה לאחרונה. זה נתון שלא פועל לטובתו של ישראל, אבל בהחלט עשוי ללמד שהמצב הנפשי הרעוע אמיתי מאוד. אין סיכוי שהוא תכנן את המהלך הזה בגיל כל כך צעיר.
לא הכרתי את עורך הדין קודם, אבל משיחה איתו התרשמתי ממנו – אין ספק שהוא איש נבון מאוד ומיומן למדי. לדבריו, הוא לא היה מתפלא אם אמו של הילד אחראית לכל זה ועומדת מאחורי התביעה הזאת כחלק ממסע הנקמה שלה בישראל. הכל יכול להיות, ובסופו של דבר הבן גם צריך לשתף איתה פעולה. בנוסף, סבר עורך הדין שאין טעם להתאמץ לבדוק אם איציק משחק אותה או לא. "צריך לקחת בחשבון שהוא לא עשה צבא", אמר, "בין אם זה משחק או לא, זה בטוח לא חיובי. נקודת המוצא היא שמצבו הנפשי של הילד הוא אכן כפי שהוא מתאר, השאלה היא רק מה גרם לזה".

מרחב פעולה
תביעות נזיקין נפוצות למדי כאשר תובעים חברת ביטוח, ונדירות בתיקים משפחתיים. אני מאמין שהסיבה לכך היא שקיים קושי גדול לתובע להמחיש לבית המשפט את הקשר בין המזיק לנזק. עם זאת, בבית המשפט הכל יכול לקרות. ישראל לא יכול היה לסמוך על הסטטיסטיקה כשמדובר במקרה האישי שלו. הוא ידע שהוא חייב לברר מה קורה עם הבן שלו באמת. זה לא היה מסקרנות, אפילו שתמיד הייתה לו, אלא זה כנראה ישרת אותו בהליכים המשפטיים מולו. עם זאת, הוא נקרע מהסיטואציה שבה הקשר עם הבן שלו מתבסס על מאבק מולו. אותו בן שהוא כל כך רצה לראות ולגדל, שיהיה חלק מחייו. הוא נאלץ להקריב ולדכא את הרצון הזה רק כדי שיהיה לו טוב. אותה המלצה של עובד סוציאלי ואותה הקרבה לא עמדו במבחן הזמן והתביעה.
באותו רגע גיבשתי החלטה שקולה. מה שלא יקרה, אני לא מעדכן את ישראל יותר. נראה שככל שהוא יודע יותר, זה רק מייצר רגשות מעורבים – מה שיגרום לו לוותר. הוא עשוי לשלם רק כדי שזה ייפסק, וזה לא בהכרח הדבר הנכון או הצודק לעשות. אפשר להבין אותו. הוא אבא שלו, והתביעה נוגעת בעצבים החשופים הללו. "אני צריך לפחות חודשיים-שלושה של מרחב פעולה", אמרתי, אפילו שידעתי שברוב הגורף של המקרים זה לא נכון. ישראל אישר לי לצאת לדרך, מבלי שהוא יודע מה בכוונתי לעשות בפועל. האמת, גם אני לא ידעתי מה לעשות.
אחרי מספר ימים של פעילות חזרתי עם ממצאים רבים, אבל לצערי הם לא שירתו את ישראל כהלכה. איציק מתגורר עם אמו. היא התחתנה בשלב כלשהו שוב ויש לה ילד נוסף, אח חורג לאיציק שגר איתם. לפני כמה שנים אמו התגרשה גם מבעלה השני, ועד היום הם מנהלים מאבקים משפטיים, בדיוק כמו זה שישראל ניהל בעבר מולה.

לחקור בלי לשאול
איציק התקשה להשתלב בעולם כבוגר. מאחר שלא שירת בצה"ל, הוא התקשה עדיין להשתלב במעגל העבודה. מדי פעם עסק בעבודות מזדמנות וזמניות, אבל לא הצליח להתמיד. הוא לא הצטיין בעבר בלימודיו, אם כי כיום הוא משתדל להשקיע בלימודים גבוהים לטובת מקצוע ייחודי שבחר לעצמו. אין לו ממש חברים, כי מעבר ללימודים הוא כמעט לא יוצא מהבית. אם להתרשם מהפוסטים שהוא מעלה ברשתות החברתיות שבהן הוא פעיל, אפשר להרגיש את הדכדוך, את הכאב, את הסיבוך הרגשי שבו הוא נתון. אין ויכוח על זה. אם מישהו יידע משהו על חייו בהקשר של מצבו הנפשי, יהיה זה מישהו ממכריו. צברתי רשימה ארוכה של מורים, חברים לפייסבוק וללימודים, שכנים מכתובות מגורים קודמות ועוד, כדי לתחקר אותם על איציק. הבעיה היחידה הייתה שידעתי שברגע שאתחיל לשאול שאלות, זה יגיע במהרה לאיציק. בדרך כלל אין בעיה עם זה, אלא שהפעם זה עשוי להזיק עוד יותר לישראל, אז החלטתי לנסות משהו שונה לגמרי. בכל תיק יש יתרונות וחסרונות, והפעם בלט לעיניי יתרון אחד גדול במיוחד.
המשך בשבוע הבא…

הכותב הינו בעליו של "סייט חקירות", טל' 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה