טורים אישיים

מעורבות הורית בעידן דיגיטלי

טורים אישיים15 בינואר 2020    3 דקות
0

בעולם שבו הילדים מקדימים את המבוגרים בשליטה באפליקציות וברשתות חברתיות, כיצד ניתן לבקר את המידע והקשרים שהילדים שלנו צורכים ואיך להגן עליהם מסכנות הרשת הווירטואלית מבלי לפגוע בפרטיותם ובקשרי האמון בבית

מעורבות הורית בעידן דיגיטלי
צילום: ingimage

דניאל בן ה-15 מגיע למפגשים שבועיים זה חצי שנה. לדניאל מפריע הפער בין התקיעות והביישנות שאותן הוא מרגיש עם חבריו לכיתה, לחופשיות וליצירתיות שהוא מבטא ב"טיק טוק". יצירתיות זו מתגבה באלפי לייקים ועוקבים שהוא צובר. הפער ההולך וגדל מערער את תפיסתו את עצמו, ותחושתו היא שבעולם ה"אמיתי" לא יוכל להיות אטרקטיבי מספיק כמו בזה הווירטואלי. הוריו מודאגים מהסרטונים הפרובוקטיביים שהוא מעלה. הם נרתעים מהשפה הבוטה והתכנים הירודים, לטעמם, שבאמצעותם הוא מושך עוקבים. בשיח המשפחתי של דניאל והוריו מתנהל ויכוח לגבי פרטיות, חופש פעולה וצורך בשליטה.
אפליקציית ה"טיק טוק" שהומצאה בסין הפכה לפופולרית בעולם עם יותר מחצי מיליארד הורדות. היא מאפשרת ריקוד ושירה על ידי "ליפסינק" לשירים מוכרים. המשתמשים יכולים ליצור קטעי וידיאו קצרים של מוזיקה של בת 15 שניות או קטעי וידיאו קצרים של עד דקה. האפליקציה צוברת תאוצה ומביאה איתה יתרונות של רשת חברתית ופיתוח יצירתיות. שימוש ברשתות חברתיות יכול לעזור לילדים בפיתוח אינטראקציה חברתית, במיוחד לאלו אשר מתקשים בכך בעולם האמיתי.

לצד יתרונות אלו, ניתן לראות חסרונות כמו שימוש בוונדליזם בכיתות כדי ליצור סרטונים מעניינים באפליקציה או אפשרות להתחזות של פדופילים ויצירת קשרים עם הילדים. הילדים שלנו גדלים, מתפתחים ובונים את מחוזות העתיד שלהם. חלק ממה שקורה ויקרה להם הוא פרטי וסודי. לא הכל נדע, לא על הכל נוכל לפקח, וזה לגיטימי וחשוב. זהו חלק מלהיות בוגר, עצמאי העומד ברשות עצמו. התפקיד שלנו הוא לצייד אותם בכלים טובים, להעביר להם מסר שאנחנו פה בשבילם ולקוות שאכן נהיה להם לכתובת. לא להיבהל – מדובר בתהליך איטי והדרגתי, אבל הוא כבר התחיל.

האיזון בין חופש המידע לשמירה הורית
כיצד אנו כהורים מצליחים לשמור על האיזון בין שמירה על פרטיותו של הילד לבין הרצון שלנו להגן עליו? והאם השליטה המלאה בעולם הדיגיטלי מהווה פלישה לפרטיות בדיוק כמו חיטוט במגירות או ביומן האישי? בעבר המבוגרים שלטו ב"מתי, כמה ומה" לספר לילדיהם. לקרוא הם למדו בהדרגה, וכך הם נחשפו למידע של עולם המבוגרים באופן ממודר ומבוקר יותר. אבל היום? הכל חשוף ופרוץ, ואנחנו, ההורים, לא סגורים איך צריך להתנהל מול כל זה.
מצד אחד, ניצב ההורה החרד לביטחון ילדו, ולעתים הוא מתקין אפליקציות מעקב שונות ומחטט לו בנייד. מהצד השני, יש את הילדים שעוקבים אחריהם, שמחטטים להם בחפצים האישיים, והם מתישהו עולים על זה. "מריחים" את זה. ופה נפתחת חזית בעייתית. אנחנו מכניסים הביתה, למשפחה שלנו, נורמה חדשה, והילד שלנו (כמו גם במקרים אחרים) רואה ולומד. במהרה גם הוא יהפוך להיות חשדן, ילמד להסתיר ולשקר. בדומה לתחומים אחרים, להורים יש חלק בהשגחה על הצריכה של הילד.

כמה ומתי להתערב?
מידת המעורבות של ההורים בחיי הילד/ נער צריכה להשתנות בהתאם לגיל ולבגרות שהוא מראה. כדאי להסביר ולתווך לילדים צעירים כיצד להבין את המשחק והדברים שקורים בו, ולהדגיש את השוני בין עולם המשחק והמציאות. יש חלון זמן עד גיל 14-13, שבו יש לנו את האפשרות לחנך ולגרום להם להבין את ההבדל בין טוב ורע בחיים בכלל וברשת בפרט. ילדים צריכים להבין איזה שימוש יכול להיעשות בתמונות שאותן הם שולחים. כאשר הם מעלים תמונה הכוללת את המיקום שבו הם נמצאים, זה מסכן אותם. עליהם להבין שיש מתחזים שינסו ליצור איתם קשר ואיזו משמעות יש למילים הכתובות שנשמרות על הענן אצלם ואצל אחרים. חשוב לאזן בין הפרטיות של הילד לבין הצורך שלנו להגן עליו. ככל שנייצר שיח פתוח בנושא ונתווך לילדים את האתגרים בעולם הווירטואלי, כך ניתן להם כלים להתמודדות בעתיד. לא כדאי לשמור ולהשאיר הכל למערכת החינוך. נכון שמסגרות שונות מספקות תכניות חינוך בנושא, אולם כדאי "להציף" ולשוחח על כך גם בבית עם ילדינו.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה