טורים אישיים

זיווג משמיים

טורים אישיים15 בינואר 2020    2 דקות
0
זיווג משמיים
צילום: ingimage

 

החוקים הפועלים בין גבר ואישה לצורך יצירת אהבה וזיווג ראוי מובאים בקבלה בדרך של הצפנות ומסע לתוך נפש האדם, המגדירים מהי אהבת אמת על כל משמעויותיה: אהבה, כבוד, מיניות, נאמנות והתמסרות.
האהבה נשגבה מבינתו של האדם ומושרשת עמוק בחוכמת הלב. היא משולה לאינסוף של צבעים, וכשם שאין שני אנשים זהים – כך גם פני האהבה. ביהדות ניתן להבחין ביחסים קוטביים בכל הנוגע למיניות. מחד, קיימות המלצות המלמדות על פרישות והתרחקות ממיניות בטענה שגורם זה עלול לעכב ולהפריע להתעלות הרוחנית ולעבודת האל. מאידך, בתורת הסוד קיימות טענות הגורסות כי דווקא הבנה ויישום המיניות מהווים את המפתח להכרת האלוקות, כמו גם התעסקות רבה בהכרת הסימבולים המיניים בקבלה, עד שניתן לומר כי הקבלה רובה בהקשר זה עוסקת במין. אין הכוונה למין במובן הגופני, אלא לכלל ההיבטים המייצגים זרימה בין כוחות זכריים ונקביים, שבהתמזגותם נוצרת שלמות הרמונית מלאה.
בזוהר אנו למדים כי הזיווג האמיתי של הצדיק מתרחש עם השכינה המתוארת כבת זוגו. הזוהר אומר כי הבריאה נעשתה בתבנית זכר ונקבה: "כל מה שברא הקב"ה למעלה ולמטה זכר ונקבה הם". לפיכך עבודת המקובלים מיועדת "לזווג זיווגים". בשל הנושא הטעון, הוא מופיע בכתבי הקבלה בהצפנה ובאופן מקודד. לכן מה שמגיע לציבור הרחב הן אמירות פשטניות המגבילות את מיניות האדם ועומדות בקנה אחד עם המוסר הדתי הכללי. ההתייחסות הקבלית למיניות מופיעה בתורת הסוד בשפה גבוהה ובסמליות.
כריתת הברית (או תיקון הברית) ביהדות נעשית באיבר המין הזכרי, הואיל ובמיניות מצוי מרכז האגואיזם האנושי במינון הגבוה ביותר. ספירת החוכמה משויכת לצד הגברי, בעוד ספירת הבינה משויכת לנקבי. בחיבור החוכמה הזכרית והבינה הנקבית מתקבלת – דעת. הדעת היא התוצאה שבאה מחיבור, והיא מציינת את הזיווג הגופני והרוחני.
כמובן שאין בנאמר כדי לבטא מיניות גופנית בלבד. השער הוא הכרת הזרימה הזכרית והנקבית בטבע, שדרכן ניתן לחוות יחסי אישות מלאים במגוון תחומים. חכמי הקבלה לימדו כי זיווג אמיתי בין גבר לאישה מתחלק לשני חלקים. האחד עוסק בזיווג גופני, ביחסי אישות, שלגביהם קיימות הלכות ברורות. השני עוסק בזיווג "נשיקין", מלשון נושקים אחד לשני – והוא הזיווג הרוחני. זיווג הגון ואיכותי יקרה רק כאשר הזיווג הרוחני קודם לזיווג הגופני. כי זיווג גופני לבדו לא יוכל להוות תשתית חזקה ליציבותה של המערכת הזוגית לאורך שנים. זיווג "נשיקין" מבטא את חבלי הקסם הנפלאים המקשרים בין איש לאשתו ומוליכים לזיווג כשר, הנקרא "זיווג דקדושה" של גוף ונפש. עד לזמן הנישואים הגבר הינו חצי נשמה. אולם באמצעות שלושת השלבים של מעמד החופה, שלוש הדרגות של נשמתו – נפש, רוח ונשמה – מתקשרות ומתחברות לאלו של אשתו, ורק אז הם הופכים להיות אחד, עם מבנה רוחני אחד.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות
0

עונג שבת

  לוקח לעתים הרבה זמן להגיע לחוקר פרטי מהרגע שעולה חשד. הסיבה העיקרית שהביאה אליי את יוסי, בסופו של דבר,...

טורים אישיים17 במרץ 2020    6 דקות

כתיבת תגובה