טורים אישיים

אפשר לעזור?

טורים אישיים15 בינואר 2020    2 דקות
0

להסתדר לבד זה ערך עליון בחברה שלנו • בפועל, זה עושה את החיים הרבה יותר קשים • המפתיע הוא שיש נתינה בקבלת עזרה

 

בראיון שקראתי לפני מספר שנים עם זמרת צעירה, היא נשאלה אם הקשר המשפחתי שיש לה לשני זמרים מפורסמים בארץ עזר לה להפוך להיות זמרת. “עשיתי הכל בעצמי”, היא אמרה בנחישות.
התגובה שלה הייתה, בעיניי, עדות עצובה לאחד האידיאלים הנפוצים בחברה שלנו – לעשות דברים בכוחות עצמנו. קבלת עזרה מעידה על חוסר יכולת, על חולשה, מצב שאם אפשר עדיף שלא להגיע אליו.
אל מול זה עומדת מציאות עגומה, שלפיה מרבית האנשים מסיימים את חייהם כשהם צריכים עזרה כזו או אחרת. אני חושב שיש קשר בין השניים – מה שאיננו מוכנים ללמוד כשאנו צעירים ובריאים, אנו לומדים כשאנו מבוגרים וחלשים – להיעזר, להיתמך, לקבל עזרה. אני מקווה שבדרך זו אנשים לומדים גם לשנות גישה, לומדים שזה בסדר גמור לקבל עזרה.

למה כדאי ללמוד לבקש עזרה מוקדם?
אם אנשים ילמדו לקבל עזרה בצעירותם, הדבר יחסוך מהם מצבים קשים יותר בזקנתם? לא בהכרח. אבל זה יהפוך את כל חייהם, וגם את השלב האחרון שבהם, ליותר קלים.
העולם שבו אנו חיים מבוסס על מערכות יחסים. זה מה שאנו באים ללמוד כאן – לתת, לקבל, לעזור ולהיעזר. העובדה שנפגענו במצבים שבהם היינו תלויים באחרים לימדה אותנו לנסות להסתדר לבד, כדי להימנע מפגיעה. אנו מפחדים ממצבים של פגיעות וחולשה, והפחד הפך לאידיאולוגיה, שלפיה צריך להסתדר לבד.
אנו משלמים על כך מחיר כבד – אי אפשר להרוויח כסף לבד, אי אפשר לחיות בזוגיות לבד. מי שרוצה רווחה כלכלית, מי שרוצה זוגיות, צריך שיתוף פעולה עם אחרים. הנה עוד דוגמה: כדי שהטור הזה יגיע אליכם, הרבה אנשים צריכים להיות מעורבים בתהליך. אם הייתי מנסה לעשות זאת לבד, זה לא היה קורה. במקרה של אותה זמרת, עצם הקרבה המשפחתית לאותם זמרים ידועים, לסיפורי ההצלחה ולאתגרים שלהם – זו עזרה בפני עצמה.
זכרו כי כאשר אתם מקבלים, אתם נותנים לאחרים אפשרות לתת לכם, וכי מרבית האנשים שמחים לעזור. כך שלקבל זו נתינה בפני עצמה, שממנה כולם מרוויחים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הפלונטר של דוד

"הגעתי אליך דרך מישהו שמכיר מישהו שמכיר מישהו", דוד ניסה להרגיע אותי, אבל הוא השיג בדיוק את ההפך. משפט הפתיחה...

טורים אישיים31 ביולי 2020    6 דקות
0

שחררו קצת את הרסן

בטבע אנו רואים תופעות שונות: הגוזלים גדלים בקן מספר שבועות, מחזקים כנפיים ועפים; גורי חתולים צמודים לאם עד גיל חודשיים-שלושה...

טורים אישיים31 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה