טורים אישיים

עקידת יצחק (חלק א')

טורים אישיים15 בינואר 2020    6 דקות
0

ישראל נאלץ לוותר על בנו יצחק, עד שזה בחר לחדש עמו את הקשר דרך תביעה משפטית

עקידת יצחק (חלק א')
צילום: ingimage

 

זו ממילא הייתה תקופה לא רגילה עבור ישראל. הוא סיים קריירה ארוכת שנים ועמד בפני הסבה מקצועית לקראת העתיד. הדבר דרש לימודים קשוחים, תקופת התמחות, ואחר כך התמודדות פרקטית עם רזי המקצוע החדש שבחר. העובדה שהוא קיבל פיצויים שמנים הרגיעה אותו מבחינה כלכלית, ואפשרה לו נוחות עם המסלול החדש. אלא שבחיים כמו בחיים, האדם מתכנן תכניות ואלוהים צוחק.
שליח בית משפט הגיע אל פתח דלתו והגיש לידיו מעטפה שמנה. "כתב תביעה?!", עמד המום כשהוא מחזיק את הניירת, "מי יתבע אותי?! אני לא חייב לאיש דבר", חשב לעצמו. הוא פתח בחשש מה את המעטפה, והאותיות הראשונות שקפצו לעיניו היו שמו של התובע. סכום התביעה עמד על מאות אלפי שקלים, כאשר התובע הוא לא אחר מאשר בנו שלו.
את ישראל אני מכיר שנים רבות. המשפחות שלנו מיודדות מאוד, והילדים שלנו למדו יחד באותה שכבה. לכן אך טבעי היה שברגע שכזה פנה אליי. הוא אפילו לא ידע להגיד למה, אבל היה חייב לשתף מישהו מעבר למשפחה שלו. "יש משהו מעברי שאף פעם לא סיפרתי לאיש", סיפר ישראל, "הייתי נשוי קודם לתקופה קצרה". כן, נתון מפתיע. אתה חושב שאתה מכיר מישהו ופתאום מגלה שיש לו אי שם גם חיים קודמים. האמת, תמיד יש. לכולנו.

מחירה של טעות נעורים
הוא הכיר את אשתו הראשונה בתקופת הצבא, ואחרי זמן קצר הבין שאותה אחת היא לא הבחירה הטובה עבורו. הוא חווה איתה יותר מדי קשיים ודרמות. רגע לפני שעמד לסיים את הקשר, התחוור לו שהיא כבר בהריון. ממקום של אחריות החליט להתמיד עם היחסים. הם התחתנו כעבור זמן מה, ולאחר מכן נולד בנו בכורו, יצחק.
העובדה שהם היו זוג נשוי עם תינוק קטן לא שיפרה את מצב היחסים הזוגיים, אלא רק החמירה את המצב עוד יותר. ישראל, כבחור צעיר ואב טרי, לא הצליח כלל להגיע להבנה עם אשתו. בשום נושא ועניין. הם חוו חיכוכים, מריבות, צעקות ואי-הסכמות על בסיס יומי. כשיצחק הגיע לגיל שנה, ישראל נשבר וביקש להתגרש. אם חשב שעל ידי כך הוא יקל על שניהם, הוא גילה מהר מאוד שנכונות לו עוד מלחמות רבות עם אם בנו. אך הפעם לא כזוג נשוי.
ישראל, כמו רבים אחרים, מצא עצמו מנהל מאבק גירושים קשה. הוא לא הצליח להבין אפילו על מה הם נלחמים, כיוון ששניהם זוג צעיר וללא רכוש. המלחמה לא הייתה על כסף, כי לא היה להם, אלא על יצחק. באותה עת לא היה עדיין נפוץ המושג "משמורת משותפת", ולכן הוא בסך הכל ביקש הסדרי ראייה נאותים, אבל אשתו סירבה לתת אותם. אם מתגרשים, אז היא תישאר אם יחידנית ובכל מחיר. המשמעות הייתה שהיא פנתה למשטרה בתלונות שווא. הרווחה כבר הייתה מעורבת, ונגזר עליו לראות את יצחק הקטן (איציק) בתנאים מגבילים ולזמן קצר כל פעם.

טובת הילד
אי אפשר להגיד שישראל לא נלחם. בהחלט כן. הוא שכר עורך דין טוב, שהצליח לגבש בסופו של דבר הסכם, אבל פרודתו עדיין שיחקה משחק מלוכלך בכל מה שקשור לילד. למשל, היא סירבה לתת לו אותו כשהגיע תורו, או נעלמה עם הילד בטענה שישראל איחר למפגש. כמו כן, הגישה שוב תלונות במשטרה, פנתה לרווחה וכדומה. בשלב כלשהו ישראל פשוט ויתר. הוא בחור צעיר, ויש לו עוד דרך ארוכה לעבור כדי לבנות את עתידו. הוא לא מתחיל מאפס אלא ממקום נמוך יותר. הוא גם צריך זמן כדי "ללקק את פצעיו" עם כל מה שעבר, וגם כל חודש יש לו התחייבות כספית קבועה לשלם, לפי גובה המזונות שנקבעו. לכן הוא קיבל את עצת אחד מעובדים הסוציאליים שנקרו בדרכו, והפסיק להילחם על הסדרי הראייה. "אחת כמוה תמיד תעשה לך צרות", הסביר לו אותו נציג רווחה. "אם תתרחק, אתה תעשה שירות טוב לילד עצמו. כך איציק ימצא את עצמו מחוץ לקלחת, ויהיה לו בעצם הכי טוב". זה כל מה שישראל היה צריך לשמוע – להקריב את עצמו לטובת הילד שלו. הוא לקח צעד לאחור והפסיק להילחם עליו, לטובתו ולמענו. עקידת יצחק גרסת המאה ה-21.
עורך הדין שלו הסביר לו שעל פי החוק, היעדר הסדרי ראייה מאפשר לו להקטין או להפסיק את המזונות, אבל ישראל לא רצה בכך. הוא שאף לתרום במשהו לחייו של הילד, וידע שכספי המזונות יועילו לו. כשעברו מספר שנים, הוא עוד יותר שמח על בחירתו, כי אף ששילם תמיד ובזמן, גרושתו המשיכה לעשות לו צרות גם על כך, בטענות שווא. בשלב הזה ישראל כבר לא התרגש יותר מההתנהגות שלה. הוא פשוט נתן לעורך דין לטפל לו בענייניו והתמקד במה שמעסיק אותו באותה עת. הוא כבר ניהל קריירה, נשא אישה חדשה והביא ילדים אחרים ממנה. הוא מעולם לא הסתיר את עברו ממשפחתו החדשה, לרבות הילדים. כל אחד מהם ידע על הילד הראשון של ישראל.

תזמון מפתיע
אחרי שנים רבות של "שקט תעשייתי", ההלם של ישראל היה גדול כאשר איציק הגיש נגדו תביעה משפטית, בגין נזקים נפשיים שנגרמו לו לכאורה עקב נטישתו של אביו. תביעה של כמה מאות אלפי שקלים טובים. אי אפשר היה שלא לתהות על תזמון התביעה. בדיוק זמן מה אחרי שישראל קיבל לידיו פיצויים הולמים בסכום דומה. האומנם זהו צירוף מקרים?! האם זה אומר שגרושתו ובנו עקבו אחריו כל התקופה הזו וארבו לו בפינה?
גם כך לישראל הייתה התמודדות לא פשוטה עם מצב לא רגיל. הוא קיבל בשעתו את המצב, אבל מעולם לא היה שלם איתו. הוא לא ציפה שההחלטה ההיא תתקוף אותו שוב. עם המידע הזה הוא הגיע אליי, וחיכה למוצא פי לטובת פתרון הולם.
המשך בשבוע הבא…

הכותב הינו בעליו של "סייט חקירות",הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הפלונטר של דוד

"הגעתי אליך דרך מישהו שמכיר מישהו שמכיר מישהו", דוד ניסה להרגיע אותי, אבל הוא השיג בדיוק את ההפך. משפט הפתיחה...

טורים אישיים31 ביולי 2020    6 דקות
0

שחררו קצת את הרסן

בטבע אנו רואים תופעות שונות: הגוזלים גדלים בקן מספר שבועות, מחזקים כנפיים ועפים; גורי חתולים צמודים לאם עד גיל חודשיים-שלושה...

טורים אישיים31 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה