טורים אישיים

מקור כל רע

טורים אישיים8 בינואר 2020    2 דקות
0
מקור כל רע
צילום: ingimage

 

אחת השאלות הנצחיות, שהעסיקו את המחשבה האנושית מאז ומעולם, היא בעיית הרע. בעיה זו התעוררה באופן חד ביותר בקרב הדתות הגדולות, הדוגלות באמונה כי הבורא אינו יכול להכיל בתוכו את מושג הרוע הטמא והאכזר. בדתות פוליתיאיסטיות אין בעיה ממשית להסביר ולהניח את הדעת בשאלת סיבת ומקור הרוע – כי אפשר לבוא ולומר כי במאבק האיתנים המתחולל בעולם האלוקות לעתים הטוב גובר ואנו חווים מציאות טובה, ולעתים הרוע מתגבר והייסורים משתלטים על המאמינים הרוצים לסייע לכוחות הטוב להביס את הרע.
המהפכה המונותיאיסטית גרמה לחידוד המחשבה בשאלת הרוע. כיצד מתיישבת בעיית הרוע ביהדות ובקבלה, המדגישה את עצם קיומו של אל אחד ויחיד, טוב ומושלם, שכל רצונו להיטיב עם בני האנוש? למען האמת, זו שאלה חריפה ומאתגרת מאוד, שגדולי ישראל לאורך הדורות ניסו ליישבה.
הרמב”ם, מגדולי הפילוסופים של ימי הביניים, טוען שאין לייחס את הרע לבורא, משום שהוא עושה רק מציאות הזהה לטוב, ואילו הרע אינו ישות אונטולוגית כי אם חסרונו של הטוב.
למה זה קורה לי?
על מנת לבאר את מקור הרוע בעולם, על פי התפיסה הקבלית, עלינו לעיין בסיפור עץ הדעת ולנסות להבין מתוכו כיצד מתבאר ומתבטא הרוע בעולם. כולנו מכירים את סיפור אדם וחוה. חכמי הקבלה מלמדים כי פנה הבורא אל האדם הראשון ואמר לו: “כל מה שבראתי, בשבילך בראתי, תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי”. דהיינו, כל מה שקיים בבריאה הוא לטוב ונעשה בכוונה להיטיב.
אם כך, מהיכן מגיע הרוע שלעתים אוחז בחיינו? למה זה קורה לנו? למה אנחנו לא מצליחים?
בנקודה זו באה הקבלה ומגלה כי התשובה לכל השאלות המורכבות הללו היא אחת – פרט למציאות הפיזית שבה אנו שרויים, הנחווית בחמשת החושים, עלינו להכיר, להרגיש ולחיות את הרובד הרוחני העמוק המצוי בנו אך נסתר מעינינו. לדעת ולהבין את עולם הסיבות לכל מה שמתרחש כאן ועכשיו, ולהבין כי הבריאה מתנהלת, מאז ועד היום, על פי חוקים מוחלטים, שאם האדם יטה עצמו ללמוד אותם ולחיות על פיהם – אזי הוא יוכל להיות במצב אקטיבי משפיע, ולא במצב פסיבי מושפע וללא כל יכולת לשנות את איכות חייו.
ובמילים אחרות, בכוחה של הקבלה להתוות את דרך ההצלחה והמזל, אם יטה אדם את לבו לדבריה. לאורך הדורות גרסו המקובלים כי קיימים חוקים רוחניים מובהקים שעל פיהם העולם מתנהל, והדברים מצאו ביטוי בכתבי קבלה. לכן יש הפונים לייעוץ בקבלה, שלה כלים ודרכים שתכליתם לסלק את הרע.
חשוב להבין כי הרע עלול לצוץ בכל תחום, ותפקידנו לקיים הלכה למעשה את הפסוק “סוּר מֵרָע וַעֲשֵׂה טוֹב”. אם נפעל על פי חכמי הקבלה, מובטח שדלתות ההצלחה תיפתחנה והשפע ימצא את דרכו.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות: חוגים, מי צריך את זה בכלל?

המשק חוזר לחיים שהיו טרם קורונה. אט-אט נפתחו המסעדות, חזרו ההופעות, בוטלו הקפסולות, והנה - גם החוגים חוזרים לחיינו. בשבועות...

טורים אישיים30 במאי 2021    3 דקות
0

הורות | פסקול ביקורתי

נטע בת ה-12 משתפת: "להורים שלי יש כל הזמן מה להעיר לי. איך אני מתלבשת, מה אני אוכלת, מה דעתם...

טורים אישיים28 באפריל 2021    3 דקות

כתיבת תגובה