טורים אישיים

מלחמת האור בחושך

טורים אישיים29 בדצמבר 2019    2 דקות
0
מלחמת האור בחושך
צילום: ingimage

 

אנו בעיצומם של ימי החג, כאשר החנוכייה עתידה להתמלא באור יקרות – על הצלת היהדות ותורת ישראל. מאז ועד היום אותו נס גדול לא נשכח מאיתנו, ולראיה אנו חוגגים את ניצחון המעטים מול הרבים. אולם חוכמת הקבלה מלמדת כי הדברים עמוקים מעבר לסיפור ההיסטורי.
לחנוכה, כמו ליתר חגי ישראל, משמעות סימבולית הקשורה בנפש האדם. על פי המקובלים, חנוכה מסמל את המדרגה הרוחנית הראשונה שרוכש האדם בחייו. וכל הסממנים הנקשרים בחג, כמו מכבים, יוונים וכו’, אינם אלא סימני דרך בהתפתחות הנפש.
בחג החנוכה חוכמת הקבלה מבחינה בין שני רצונות קוטביים המצויים באדם. אותם רצונות, הקרויים באופן סימבולי “מכבים ויוונים”, פועלים בדיסהרמוניה מוחלטת ואינם יכולים לדור בכפיפה אחת עד אשר אחד מהם יוכנע (אך לא יתבטל) ויירתם בעל כורחו להשגת התפתחות רוחנית מיטבית.
אגואיזם מול אלטרואיזם
היוונים, כוחות החושך, מייצגים את הידיעות הרציונאליות, הידע הנרכש, החוכמות החיצוניות והפילוסופיות השונות, המקבעות באדם את המחשבה הקרה הגורסת כי אין טעם וצורך לתהות אחר מטרת הקיום. החיים קצרים ויש למהר ולנצל אותם עד תום. תפיסה זו מצמצמת את האדם להתבוננות ממוקדת בתוך עצמו.
לעומת זאת, ה”מכבים”, כוחות האור, מייצגים את הרצונות הפנימיים הבוערים באדם, ודוחפים אותו לעבר בקשת חיפוש אחר משמעות לחיים כדי להבין את סודם הנסתר. המכבים לא יסתפקו בתאוות העולם הזה ובמילוי הצרכים החומריים בלבד. לשיטתם, קיימת משמעות ערכית-רוחנית לחיים, וכל ניסיון לשוות להם פן מובהק אחר נתקל בדחייה ובסירוב. הרצונות הפנימיים מתעוררים ותובעים מן האדם לגלות את סוד החיים הנצחיים. פורצת מלחמה פנימית בנפש בין שתי השקפות עולם מנוגדות. המכבים מדירים את רגלי היוונים מעל לבמת השלטון בממלכה הקרויה “אדם” – ומעוררים ניצוץ רוחני ראשון בנפש. יריית הפתיחה נורתה עם התעוררות הנקודה הרוחנית בלב האדם, והיא מכריזה על תחילתה של דרך חדשה.
אור קטן מדליק הכל
בשלב זה, על אף התעוררות הרצונות, אותם יוונים מונעים ומסכלים כל ניסיון להיפרד מעולם החומר ולפסוע בשערי עולם הרוח. אותו ניצוץ המבעיר את תחילתו של המסע הרוחני נראה חלש וחסר סיכוי למול גודלו ואימתנותו של הרצון האגואיסטי. אך בו ברגע שזיהה האדם את הרצון המתעורר, מתקבצים ניצוצות נוספים ומבעירים את הכוח הטמון בו.
בחג החנוכה מסופר על מלחמת “מעטים מול רבים”, או אם תרצו אגואיזם מול אלטרואיזם. לכן לימדונו חכמי הקבלה כי הרוצה להידבק בשכינה יצא מאהבה עצמית ויקנה לו אהבת הזולת. אם ברצוני להתחבר אל האור, עליי ללמוד משלהבת הנר כיצד לנהוג בנתינה ושיתוף.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה