טורים אישיים

כשהביישנות משתלטת

טורים אישיים1 בינואר 2020    3 דקות
0

אחד מכל שמונה ילדים סובל מתסמינים של חרדה חברתית, העלולה להשפיע על גורמים רבים בחיי הילד ועל חוויית הילדות והבגרות שלו • כיצד לזהות ומה לעשות

כשהביישנות משתלטת
צילום: ingimage

 

שירה היא נערה בכיתה ח'. במפגש הראשון איתה קיבלתי את הרושם שהיא אנרגטית, פתוחה, משתפת וחברותית. אבל במהלך השיחות התגלה פן נוסף, היא נמנעת מללכת לבד לבית הספר, חוששת שהמורה תפנה אליה בשאלה במהלך השיעור – עד כדי חוסר הקשבה בלימודים. לפני טיולים שנתיים היא נתקפת בכאבי בטן ומתקשה להירדם. סממנים כאלו ונוספים יכולים להעיד על כך ששירה סובלת מחרדה חברתית.
לא כל מי שסובל מחרדה חברתית הוא ביישן. חרדה חברתית מתבטאת בהתייחסות לאופן שבו אני נתפס או מתנהג. אחד מכל שמונה ילדים סובלים מתסמיני חרדה חברתית. ילדים אלו חווים תקשורת עם אחרים כמצב מאיים. בבסיס הפחד נמצא חשש מלעג, מהשפלה, מכך שדבריו של הילד או התנהגותו יעוררו גיחוך או ביקורת אצל האחר. ילדים אלה נכנסים למצב של סטרס כשהם צריכים לדבר בנוכחות אחרים שאינם מכירים, והם חרדים שמא הם יביכו את עצמם.

בין ביישנות וחרדה חברתית
ביישנות וחרדה חברתית נמצאות על אותו רצף, ההבדל הוא בהיקף ההימנעות ובעומק המצוקה. במקרה של ביישנות – חיזוקים חיוביים ועידוד, כמו גם הצלחות קטנות וגדולות, יחזקו את תחושת הביטחון. במקרה של חרדה חברתית נוכל לראות שהילד נמנע יותר ויותר ממצבים חברתיים שיכולים לייצר מבוכה.
ילדים בעלי חרדה חברתית הם ביקורתיים ושיפוטיים כלפי עצמם. הם מנתחים סיטואציות בצורה קטסטרופלית, ובטוחים שאנשים שמים או ישימו לב לטעויות שלהם וישפטו אותם.

נטייה מולדת
קיימת נטייה מולדת לחרדה, ורואים קשר לתינוק בעל מזג מעוכב, איטי ורגיש. לילד החרד יש הטיה בקשב לסימנים מאיימים, פנימיים וחיצוניים. ילד עם חרדה חברתית ישים לב במיוחד להסמקה, הזעה, רעד בקול שלו, והוא ישייך זאת לביקורת ושיפוט שלילי מהסביבה. החרדה יכולה להתבטא בכל מיני אופנים – אצל ילדים קטנים נראה היצמדות אל ההורים, קפיאה במקום, התקפי זעם, חוסר יכולת לדבר, בחילות, צמרמורות. אצל הבוגרים יותר התסמינים הגופניים בולטים – דפיקות לב מואצות, קול רועד, בחילה, קשיי דיבור.
יש התקפי זעם כתוצאה מהחרדה, האשמת אחרים בכישלונות חברתיים וירידה בלימודים או בתפקודים אחרים.

איך נוכל לעזור?
כאשר מדובר בחרדה חברתית, יש שאלונים אבחוניים שעוזרים למקד, וגורם מקצועי יכול לעזור לילד לייצר מדרג – מהו הדבר הכי פחות מפחיד שאותו יוכל לעשות, כמו לדוגמה להסתכל למישהו זר בעיניים, ועד מהו הכי מפחיד, למשל – להופיע בהצגת בית ספר. לאחר מכן ניתן לבנות מדרג של חשיפה, לאט לחשוף את הילד לגורמים שמעוררים בו חרדה ולייצר הסתגלות רגשית ופיזית לתחושות הלא נעימות.
לימוד של טכניקות נשימה או של כיווץ ושחרור הגוף יכולים להרגיע ולאזן הורמונלית.
בבסיס החרדה החברתית ישנו האיום שכולם יצחקו עליי. צריך עבודה על החלפת המחשבות השליליות בחיוביות. לחשוב מראש על הסיטואציה ולפרק אותה לגורמים קטנים, ואפשר לעשות זאת באמצעות משחקי תפקידים.
כהורים אנו מגויסים להגן על ילדנו שסובל – אך לעתים משתפים פעולה עם החרדה. ילד שמתקשה לקרוא, נעבוד איתו על קריאה וכך נעזור לו לרכוש ביטחון. דפוס התנהגות אופייני של הימנעות משמר את החרדה. ההימנעות מפחיתה חרדה, אך ההקלה בכך משמרת את ההפרעה. משום כך, בטיפול יש מקום מרכזי לחשיפה הדרגתית, שבאמצעותה הילד לומד שהוא מסוגל להתמודד עם הפחדים שלו, ושהסיטואציות החברתיות אינן מסתיימות באופן אשר לו ציפה מראש.

חרדה חברתית משפיעה על חיי הילד בבית הספר ויכולה לייצר אצלו קשיים לימודיים וחוויית ילדות לא פשוטה. אם אתם חושבים שילדכם סובל מחרדה חברתית, פנו לגורם מקצועי.
כדאי לזכור שלוקח זמן לתהליכים, ושמדובר בריצת מרתון – דפוסי התנהגות לא משתנים בקלות.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה