טורים אישיים

להוביל שינוי

טורים אישיים24 בדצמבר 2019    3 דקות
0

“ניסיתי הכל, אבל היא לא מתארגנת בזמן בבוקר” - לילדינו, כמו לכולנו, יש הרגלים שלא תמיד נוח לנו איתם • כיצד ליצור שינוי בהרגלים מבלי להעכיר את היחסים בדרך לשם?

להוביל שינוי
צילום: ingimage

 

לכולנו יש הרגלים שאנו רוצים לשנות, עבורנו ועבור בני משפחתנו. הורים רבים מתקשים לעזור לילדיהם לשנות הרגלים לא יעילים, שמהווים מקור לחיכוכים ומריבות בבית. התארגנות הבוקר לוקחת שעה, התארגנות המקלחת שעה וחצי, סידור החדר, הורדת הכלב, מטלות משפחתיות. חיכוכים ועוגמת נפש, הרמת ידיים וויתורים. אז איך נוכל לעזור להם ולנו?
נייצר הסכמים עם ילדינו
בעזרת ההסכם מגיעים להחלטה משותפת, שתהיה מקובלת על שני הצדדים. ההורה יציב גבול או ידבר על ההרגל שאותו היה רוצה לשנות, והשיחה תפתח ערוץ תקשורת ומקום לדיון. הילד ירגיש שמתחשבים בדעותיו ורצונותיו, גם אם הוא לא חושב כמו ההורה. קיום השיחה מאפשר פתח לשינוי. הסבירו לילד מה לא עובד עבורכם, מה קורה היום ואיך זה משפיע על התנהלות הבית ועל תחושתכם. אפשרו לו להביע את דעתו ולהעלות נושאים שמפריעים לו. אם ניקח את דוגמת התארגנות הבוקר, הסבירו לילד מהי הציפייה שלכם, איך אתם רואים בוקר אידיאלי ומה ירוויחו כולם כאשר הבוקר יתנהל בניחותא. שאלו את הילד מה הוא חושב שיעזור לו ואיך הוא רואה את השתלשלות הבוקר. קבעו פרס שיקבל עם ההצלחה. הכינו ביחד טבלה שתתאר את ההתארגנות בצורה מפורטת, צעד אחר צעד. ניתן לכתוב אותה על לוח מחיק, ואז לסמן V על כל צעד שנעשה. לילדים צעירים אפשר להשתמש בתמונות בנוסף למשפטים. הסבירו לילד מה מצופה ממנו, מה ירוויח מביצוע המצופה ומה יפסיד אם לא יעמוד במה שקבעתם. הביעו אמון ביכולת ובמוטיבציה שלו.
טבלה פשוטה מסוג זה תדרבן אותו לשנות את ההרגלים. חישבו עליכם, כיצד בונוס בעבודה מדרבן אתכם לשנות הרגלים. כשרוצים לשנות התנהגות לא רצויה או להשיג התנהגות רצויה, שימוש קל בטבלה מספק מעקב אחר השינוי, אם מתמידים כמובן.
התנהגות שלילית
כאשר אנחנו רוצים להעלים התנהגות שלילית, כמו לדוגמה התפרצויות זעם בבית הספר, נחלק את הטבלה לחלקים קטנים. למשל: שיעור, הפסקה, בוקר, וכו'. לחלק ככל האפשר את נקודות הקושי לפרטים. המורה בכל שיעור יחתום על הטבלה, ובסוף השבוע הילד יקבל חיזוק בבית הספר ובבית. בחרו עם הילד סימן להתנהגות חיובית, כגון סמיילי או כוכב, כשהמטרה היא לצבור כמה שיותר נקודות חיוביות כדי להשיג את הפרס.
כשילדכם מתאמץ לשנות את התנהגותו, טבלה מלאה בנקודות חיוביות תיתן לו כוח להמשיך ולהתאמץ כל השבוע. היא עוזרת לנו ולו להתמקד בכוחות שלו. לאורך כל הדרך הביעו אמון ביכולות שלו. כל יום הוא יום חדש. לתת פרסים על התנהגות טובה שונה מלשחד. שוחד נותנים לפני ההתנהגות, ופרסים – אחרי ביצוע, מה שמחזק התנהגות טובה.
מחר יום חדש
מה קורה כשהילד לא מצליח בטבלה ולא עומד בהסכמים? קודם כל, נמנעים מהמשפט: "ידעתי שלא תצליח". מבינים שהוא לא עושה את זה דווקא, אלא מתקשה. עוזרים לו להתחיל דף חדש למחרת. אם אתם רוצים לעודד את הילדים לבצע מטלות בבית, מומלץ לערוך טבלה משפחתית. החליטו, בדיון משותף לכולם, מהן המטלות שיש לבצע, וחלקו אותן בצורה הוגנת בין בני המשפחה. פרטו את המטלות: הורדת הכלבה, איסוף כביסה, שטיפת כלים וכו'. תלו את הטבלה על המקרר, וכל יום מישהו אחר מבני המשפחה יהיה אחראי להזכיר למי שלא ביצע את מטלותיו – את תפקידו. כשכולנו אחראים ביחד, כולנו תורמים ונתרמים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | בור ללא תחתית

אתם בטח מכירים את המשפטים בסגנון: "אמא, אני הולך לקניון, אפשר כסף?", או "אני רוצה להזמין משחק לפלאפון, זה עולה...

טורים אישיים3 באוגוסט 2021    3 דקות
0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 6-12.8.21

מאת:  סיגל גליה אליהו טלה התחום הרומנטי עומד כעת למבחן, אם זה בקשרים קיימים ואם זה ביכולת להתחבר לאהבה משמעותית...

טורים אישיים3 באוגוסט 2021    3 דקות

כתיבת תגובה