טורים אישיים

אלימות מבית

טורים אישיים17 בדצמבר 2019    3 דקות
0

מעגל האלימות הוא מושג מוכר, אשר כולל בתוכו אמונות ותפיסות שהפנמנו בגיל צעיר ובהתאם לדינמיקה המשפחתית. איך משפיעה אלימות במשפחה על ילדים?

אלימות מבית

רוני בן ה-13 גדל בשכונה במרכז הארץ. בעבר שכונה זו נחשבה כחממה למשפחות הפשע הישראליות, אולם בשנים האחרונות המארג החברתי השתנה והקודים התרבותיים התחלפו. עדיין ניתן לראות שרידים של ערכים משפחתיים המאפיינים משפחות מצוקה. רוני רואה את אביו מכה את אמו על בסיס שבועי, כאשר היא לא מתנהגת "כמצופה". רוני משתף אותי שהוא קרוע בנאמנותו להוריו, אבל מוצא עצמו מתנהג בצורה דומה לחברתו.
כמעט 23 אלף תיקים בגין עבירות אלימות בין בני זוג נפתחו במהלך 2018. 60 תלונות ביום זו עלייה של 70% בכמות הפניות משנה שעברה. מאות אלפי נשים, גברים וילדים כלואים במעגל האלימות בישראל, ושיעור הילדים המטופלים הוא נמוך, במיוחד אם נתייחס לעובדה שהילדים הם הדור הבא למעגל האלימות. כשאנחנו מתייחסים לנזק שאליו נחשף הילד, מתייחסים לפרטים כמו – עוצמת האלימות, גיל הילד, תדירות האלימות, האם היא מופנית אל האם בלבד, האם היא נעשית מול כל בני המשפחה, ומהי רשת התמיכה שהילד מקבל.

כשהמקום הבטוח נפרץ
על פי נתוני ה-FBI כל 18 שניות אישה מוכה על ידי בן זוגה. המשפחה נתפסת כמקום המבטחים, מקום מגן ולא פוגע. אנו גדלים לתוך המיתוס שביתו של האדם הוא מבצרו, שאליו מגיעים כדי לקבל תמיכה וביטחון. מה קורה כאשר ביתו של האדם הופך לכלא? לסיוט הגדול? זה מערער את המיתוסים החברתיים, ולכן לעתים קרובות מעלימים עין ונותנים לגיטימציה להתנהגות אלימה ולא הולמת במשפחה.
אלימות של גברים במשפחה מבוססת על המחשבה כי בעל הכוח הוא גם בעל השליטה, וכי זכותו להחליט איך הבית מתנהל. צריך לזכור שכיום סמכות הגבר כמפרנס ראשי ומנהל המשפחה מתערערת – דבר המשפיע גם הוא על יחסי הכוחות במשפחה.

אלימות בקרב ילדים
מתוך כל עשרה תלמידים, בנות ובנים, שלושה חוו לפחות מקרה אחד של אלימות מינית. ממצא אחר מעיד כי בערך 40% מהבנים וכ-30% מהבנות שדיווחו במחקר כי הוטרדו מינית, כלל לא פנו לעזרה כלשהי (למשל, למחנכת, ליועצת או לחבר/ה). המודעות הולכת וגדלה, והמסר המועבר כיום לילדים בכל האמצעים הוא: אל תשתקו – פנו לעזרה.
ילדים שחשופים לאלימות מילולית ופיזית עלולים לאחוז בתפיסה מעוותת של תקשורת בינאישית. מבחינתם, קשר מלווה ביחסי כוחות, בהשפלה, בפחד, בשמירה על כבוד המשפחה בכל מחיר. ברגעים של תסכול, חרדה או לחץ, ילד זה יכול להגיב בצורה תוקפנית, תוך חיקוי המודל המשפחתי. לילדים רבים קשה לקלוט שאבא מכאיב לאמא, או להפך, ולכן הם משתמשים בכל מיני מנגנונים ודפוסים כדי להסביר לעצמם למה זה קורה. ילד כזה שרוי בבדידות ובחשש. לעתים מועבר אליו המסר לא לספר את הסוד. קיים חשש שהתוקף ילך לבית כלא, ושיפגע בצורה עוצמתית יותר במשפחה או שיפגע בעצמו. בנוסף, הילד מכיר לרוב רק את התא המשפחתי המעוות שלו, ואינו יכול לדמיין לעצמו סוג של תקשורת אחרת.

ילדים אלו שרויים בבדידות גדולה, וזאת משום שההורה הנפגע עסוק בהישרדות ולא פנוי לראות את המצוקה של הילד.
נוכל גם לראות ילדים שמתנהגים בהכחשה, אשר עשויים לשקר לסביבה. יש ילדים שימעטו להישאר בבית ובסביבה האלימה, ובכל הזדמנות ינסו להיות אצל חברים או במקומות אחרים. חלק מהילדים יזדהו עם התוקף ("מגיע לאמא, היא אף פעם לא עושה מה שצריך בבית"). חלק מהילדים יפרקו את תחושות התוקפנות והאלימות על חבריהם במסגרות השונות ויתקשו להרגיש אמפתיה לאחרים.
זכרו שילדים גדלים תוך חיקוי. אנחנו הצינור והתיווך לנורמות החברתיות. את הערכים וההסתכלות על העולם הם יונקים מאיתנו ודרכנו.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הפלונטר של דוד

"הגעתי אליך דרך מישהו שמכיר מישהו שמכיר מישהו", דוד ניסה להרגיע אותי, אבל הוא השיג בדיוק את ההפך. משפט הפתיחה...

טורים אישיים31 ביולי 2020    6 דקות
0

שחררו קצת את הרסן

בטבע אנו רואים תופעות שונות: הגוזלים גדלים בקן מספר שבועות, מחזקים כנפיים ועפים; גורי חתולים צמודים לאם עד גיל חודשיים-שלושה...

טורים אישיים31 ביולי 2020    4 דקות

כתיבת תגובה