טורים אישיים

מה רע ב"טוב ורע"?

טורים אישיים3 בדצמבר 2019    2 דקות
0

מגיל צעיר מלמדים אותנו להבחין בין טוב לרע. אבל ככל שאנו גדלים, ההבחנה הזו משתבשת, והתוצאה היא סבל שבו רבים מאיתנו חיים

מה רע ב"טוב ורע"?
צילום: ingimage

ההבחנה בין טוב לרע היא חלק בסיסי בחינוך שאנו מקבלים מגיל צעיר. להבין שיש השלכות למעשים ולמילים שלנו, שיש דברים שלא עושים. המקור להבחנה הזו יכול להיות שונה מאדם לאדם, אבל העיקרון הוא אותו עיקרון: יש דברים אסורים ויש דברים מותרים. יש רע ויש טוב.
כל זה עשוי להישמע לגיטימי, למעט העובדה שמשהו משתבש בדרך. זה הגיוני ללמד וללמוד לא להכאיב לאחרים; הדיבר "אל תרצח" הוא ביטוי להבחנה החשובה בין טוב לרע. הבעיה נובעת מכך שלמדנו לאסור על עצמנו דברים נוספים, שאין בהם באמת משהו רע. איסור שגורם לנו למחנק פנימי ולסבל, העלול להשפיע על כל תחומי החיים שלנו ונובע מהתפיסה שלנו שזהו "רע".
אני פוגש את זה שוב ושוב באנשים, בתקשורים, בפגישות ובסדנאות שאני מנחה: "אסור לי לבכות", "אסור לפחד", "אסור לבקש עזרה", "אסור לי להתלהב יותר מדי", "אסור לי להראות כמה אני אוהב", ועוד מגוון אמירות כגון אלה. כמעט לכל אדם שאני פוגש יש איסור פנימי אחד לפחות (ולרובנו יש כמה וכמה). איסורים שאין בהם היגיון אבל יש להם השפעה רבה.
מלחמה אבודה מראש
אם אסור לי להביע רגשות, רצונות, צרכים וחלומות, אני נידון למלחמה פנימית מתמדת. ובמלחמה אני רק מפסיד: אני משקיע אנרגיה רבה כדי להימנע מעצמי, כדי להסתיר את עצמי, כדי להעמיד פנים. מאחר שמשאבי האנרגיה שלי מוגבלים, זה בא על חשבון הביטוי וההגשמה העצמית שלי. מה עוד שמתוך מלחמה פנימית אני אלחם גם באנשים אחרים, וזה ישפיע לרעה על מערכות היחסים שלי.
מינוס בבנק, מחלות, מריבות בלתי פוסקות, עבודה לא מתאימה, כל זה קורה לנו בגלל שאנחנו אוסרים על עצמנו להיות מי שאנחנו. בגלל שלהיות מי שאני – פחדן, רגיש, בכיין, חלש, אוהב, מתרגש, שמח, צוחק – נתפס על ידי כמשהו לא טוב, כמשהו רע, שצריך להפסיק.
אז אולי נשנה את התפיסה שלנו? נסכים לראות את עצמנו באור חדש, חומל יותר? לגלות מה טוב במי שאנחנו, כפי שאנחנו כעת?

אם יש לכם שאלות על תקשור או נושאים שאתם רוצים לקבל עליהם עזרה בתקשור, כתבו ל-tohar@tohar.co.il.
אם זה יהיה אפשרי, אתייחס לכך בטורים הבאים. האתר של שחר: www.tohar.co.il . טלפון- 054-4226546

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה