טורים אישיים

שומרים מרחק

טורים אישיים11 בנובמבר 2019    2 דקות
0

טהרת המשפחה נוגעת בתחום האינטימי ביותר שבין איש לאשתו • כיצד משתקפים ימי הנידה במקרא ובקבלה? מהי אותה טהרה ולשם מה היא נועדה?

שומרים מרחק
צילום: ingimage

אי-שמירת מרחק גופני בין בני הזוג בימים אלה עלולה להביא לפגיעה רוחנית קשה, המוצאת ביטוי במציאות הגשמית בדרכים שונות: פגיעה בפרנסה, באהבה ובזוגיות, בשלוות הנפש ואפילו בבריאות. האיסור על התקרבות פיזית בין האיש לאישה והאיסור על קיום מגע מיני בזמן הנידה הוא חד-משמעי.
אדגיש כי הריחוק בזמן הנידה הוא רק מבחינה מעשית, אבל לא מבחינה רגשית, ואדרבא – זה זמן המבחן של הזוג, מכיוון שיש בו הוכחה על הערכה, ערבות וכבוד הדדי ללא תאווה עצמית. כמצוי בעולמן של נשים, לאחר ארבעה-חמישה ימים מעת קבלת הווסת ולאחר שהאישה בדקה כי היא נקייה, עליה לנקוט הפסק טהרה, כלומר לספור שבעה ימים נקיים ובסופם לטבול במקווה טהרה.
מצווה זו, הנראית במבט ראשון מעורפלת ומוזרה, טומנת בחובה חוכמה עתיקת יומין. מהזוהר אנו למדים כי הדם במהותו מרכיב את נפש החי באדם, וככזה נושא בחובו אנרגיה רוחנית בעוצמה גבוהה מאוד. בזמן הווסת מופרש דם טמא, המורה על איבוד פוטנציאל של חיים חדשים, ומצב רוחה הנפשי של האישה ירוד, היא נוטה לרגישות יתר ולחוסר נחת רוח. זהו סימן מובהק למצב תוצאתי-רוחני בעל אופי אנרגטי שלילי המושפע מרוח התקופה.
מצב טומאה הוא מצב סגור. מצב טהור, לעומתו, הוא מצב פתוח. על פי המקרא וההלכה, אדם או חפץ יכולים להיות קדושים וטמאים בעת ובעונה אחת, או לא קדושים, כלומר חולין, אך טהורים. טהור משמעו פתוח להשפעה, טמא משמעו שהוא סגור בתוך עצמו ולא ניתן להשפעה.
כיצד, אם כן, טבילה במים, שהם חומר פשוט לכאורה, יכולה לגרום להשפעה עמוקה עד כדי טהרה מוחלטת?
חוכמת הקבלה מלמדת כי המים הם היסוד הרוחני הגבוה והנשגב ביותר מכל החומרים הגשמיים בבריאה, ולראיה – מים לבדם יכולים לייצר חיים, כפי שעולה מפתיחת ספר בראשית: “ורוח אלוהים מרחפת על פני המים” (פרק א’, פסוק ב’). אין כל אזכור על בריאתם.
חז”ל מלמדים בדבריהם שהמים קדמו לארץ עצמה ולבריאת העולם לפני שאנו מונים אותו. זאת, אגב, הסיבה מדוע לא מברכים על המים “בורא”, אלא “שהכל נהיה”. אם כן, הטבילה במקווה, המכיל מים שנקוו ממי גשמים או מי מעיין, כדין שנקוו בכוחות הטבע, מבלי התערבות האדם – היא הדבר הרוחני השלם והקרוב ביותר לתחושת גן עדן עלי אדמות. ככזו – היא מעניקה לאיש ולאישה את האפשרות להיטהר ולחוש מעין לידה מחודשת בכל פעם מחדש.

הכותב הוא ראש מרכז "חכמה" ומרצה סודות הקבלה. ניתן לפנות בשאלות, לקביעת תורים ולייעוץ, בטל': 03-9220784, נייד: 050-5797613

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה