טורים אישיים

החקירה שלא שובשה

טורים אישיים2 בנובמבר 2019    5 דקות
0

אף שאביתר חשד במי שפרץ לכספת בביתו, הוא לא היה יכול לעשות דבר ללא הוכחות - התערבות חוקר פרטי תהיה שיבוש הליכי חקירה • מה שאילץ חשיבה מחוץ לקופסה

החקירה שלא שובשה
צילום: ingimage

ניידת עם צ'קלקה דולקת חנתה בשכונה שלי. לידה רכב של זיהוי פלילי. הסתקרנתי והתקרבתי, מה יכול להיות האירוע? זה שנתנו לי להיכנס לבניין העיד שלא מדובר במשהו חמור. גם לא ראיתי סרט בידוד של זירת פשע. הלכתי בעקבות הרעש עד לדירה המתאימה. זאת הייתה הדירה של אביתר. הילדים שלנו לומדים באותה כיתה.
כהרגלי, פשוט עמדתי והתבוננתי במתרחש. מדהים איך תוך שניות בודדות אפשר להבין את מה שקרה, כולל הפרשנויות מסביב. מישהו פרץ באמצע היום לדירתו של אביתר, רוקן את כספת ביתו ונעלם. הפרשנות הגורפת הייתה שלמטפלת של התינוק חייב להיות קשר לזה. זה קרה בדיוק כשהיא יצאה לגינה עם התינוק. אף אחד לא אוהב את צירופי המקרים האלה. "דבר איתי אחרי שכולם ילכו", פניתי לאביתר, "יש לך הזדמנות נהדרת לדעת יותר, אבל לא ככה". הסברתי לו שהוא חייב להפריד בין רגשות שליליים של כעס, עצב והאשמות, לבין הפרקטיקה של העשייה עצמה. מאוד קשה לעשות את זה, אבל לפעמים זה קריטי. "עד אז, תפסיק להאשים את המטפלת מול אחרים. תן לה ליהנות מהספק".
חוקר לא יכול לפעול
בזמן חקירת משטרה
בניגוד לכמה אמירות שאני שומע לפעמים, יש לנו משטרה מצוינת. הבעיה היא שקשה לה להיות מעולה ולעשות את תפקידה כראוי כאשר היא קורסת תחת נטל של מקרים ותלונות. זאת הסיבה שהיא צריכה להפעיל שיקול דעת, במה היא צריכה להתמקד ובמה לא, ומה הסיכויים שלה לפתור כל מקרה ומקרה לגופו. פריצה היא דוגמה טובה. אם זירת הפשע לא תספק טביעות אצבעות שיובילו לחשוד כלשהו, הסיכוי לפתור את המקרה הוא רק אם במקרה יימצא חפץ גנוב כלשהו בעתיד ויצליחו לקשור אותו לבעליו החוקיים. כלומר, הסיכויים לא ממש טובים, וזאת הסיבה שחשבתי שאביתר לא אמור לחכות לתוצאות החקירה.
היה עוד דבר שפעל במקרה הזה לרעתי. עד כמה שרציתי לעזור לאביתר, ועד כמה שזה יישמע קצת מגוחך, זו לשון החוק. מעורבות של חוקר פרטי במקרה פלילי שמתקיימת בו כרגע חקירה משטרתית, עשויה להתפרש כשיבוש הליכי חקירה – גם אם יעלה בידי משהו שיפצח את המקרה או ימחיש את האמת.
שעתיים לאחר מכן הרוחות נרגעו, ואביתר התקשר אליי. בינתיים הכנתי את הציוד הנדרש כדי להכין אותו למשימה. הסברתי לו את דעתי לגבי הטיפול בפריצה, ושיש לו הזדמנות לשנות את התמונה. הבנתי לגמרי למה הוא חושד במטפלת של הבן שלו. זה מתחבר עם סטריאוטיפים על המקורות שלה, שעשויים להצביע גם על קשרים שיש לה. עם זאת, הכל זה תיאוריה – גדולה ויפה, אבל לא מקדמת לפתרון.
עוד דבר על לשון החוק. האזנת סתר היא דבר אסור. יש הגדרה ברורה של מה אסור לעשות. עם זאת, יש גם חוק מוגדר לעזרה לחסרי ישע. ילדים קטנים בהחלט עונים להגדרה של חסרי ישע, ולכן חובתו של ההורה לדאוג לו במקרה של חשד להתעללות. אלו שני חוקים שעשויים להתנגש אחד עם השני. אביתר הסתכל עליי ולא ממש הבין. "אתה חושד שהמטפלת שלך קשורה לפריצה?", שאלתי והוא הנהן בראשו לחיוב. "אם ככה, לך תדע למה היא עוד מסוגלת", המשכתי. "לא התכוונתי לתת לה להמשיך לעבוד בכל מקרה", הוא המשיך לא להבין אותי. "אתה יכול, אבל אז לא תדע אף פעם אם צדקת או לא", עניתי. "גם יכול להיות שאתה עושה עוול למישהי חפה מפשע. האמת דורשת לפעמים תושייה".
האזנה מעגלת התינוק
אביתר לקח את ציוד ההאזנה והניח אותו בעגלת התינוק. למחרת בבוקר המטפלת הגיעה כהרגלה. אחרי שהרגיע אותה מעט מאירועי האתמול, שאל: "זה יהיה בסדר אם תיקחי אותו אלייך?". הוא תירץ את זה בכך שהם צריכים לסדר את הבלגן הגדול שנשאר בבית. עכשיו כל מה שנותר זה לשמוע אם היא קשורה או לא. אם כן, הרי שהתשובה לא תרחק להגיע. היא יצאה לגינה והתיישבה על ספסל. מיד התקשרה למספר כלשהו ואמרה שם של בחור. היא דיווחה לו מה הלך הרוחות בבית באותו בוקר. "אני מפחדת", חזרה על זה כמה פעמים, "אני מרגישה שהם יודעים". אין לי מושג מה הצד השני ענה לה, אבל זה לא הרגיע אותה. בינתיים אני הייתי צריך להרגיע את אביתר.
פה נכנסה דילמה נוספת. אם נדווח עליה למשטרה כחשודה לשותפות בדבר עבירה, זה עדיין לא מבטיח את מה שנגנב בחזרה. הרבה פעמים הם תופסים את האשם והוא מורשע בעבירה, אבל הגניבה לא מוחזרת. כשהמטפלת חזרה, חיכינו לה כולנו. כשהיא הלכה להחליף חיתול לתינוק בחדר השני, ניצלתי את ההזדמנות לשלוף מהנייד את מספר הטלפון של הבחור שהיא התקשרה אליו. זה היה האיש שלנו. עזבתי את המקום והשארתי את כולם בבית. עבדתי נגד השעון על מנת לחשוף את בעל קו הטלפון הזה.
אחרי שעתיים חזרתי לדירה של אביתר. זה היה הזמן לפתוח בדברים עם המטפלת. "אנחנו יודעים על גיורא", אמרתי לה, "יש לך הזדמנות חד-פעמית להחזיר את הגלגל אחורה. תתקשרי אליו עכשיו. תחזירו הכל והמשטרה לא תדע מזה". המשכתי להסביר לה את האפשרויות שעומדות לפניה. כך או כך הם נתפסו. העובדה שאמרתי לה את שמו המלא של גיורא המחישה לה את זה. כסף וסחורה גנובה תמורת חופש. יש בידיה את הכוח להחליט אם הם יורשעו בפלילים או לא. במקביל, צוות שלי עקב אחרי גיורא כדי לראות אם הוא מנסה להחביא דברים.
כעבור שלוש שעות המצב חזר לקדמותו. "ומה עכשיו? לדווח למשטרה?", שאל אביתר. "זה בידיים שלך", עניתי, "אני לא חלק מהמקרה, זוכר? אני לא רוצה לשבש הליכי חקירה".

הכותב הינו בעליו של "סייט חקירות",
טל' 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה