טורים אישיים

הכנסת אורחים

טורים אישיים3 בנובמבר 2019    3 דקות
0

ילדינו מארחים ומתארחים אצל חברים. זוהי הזדמנות מצוינת לשיח ואימון בנושא הכנסת אורחים: למה חשוב לארח ולהתארח ואיך לעשות את זה בקלות

הכנסת אורחים
צילום: ingimage

יש סיבות רבות מדוע כדאי לעודד כבר מגיל צעיר חברות. האדם הוא יצור חברותי מטבעו. ילדים שאין להם אחים בסביבות הגיל שלהם – חשוב שידעו שהם לא לבד בעולם המבוגרים, וגם שיש מקום שבו הם לא מרכז הבית. יש גירויים רבים שחברים יכולים לתת ושלהורים אין את האפשרות להעניק. זוהי גם הזדמנות ללמד אותם ערכים, נימוס וכבוד לעצמם ולזולת.
חברים זה חשוב
אינטראקציות חברתיות חיוביות בילדות תורמות לא רק לתקופת הילדות. הן מנבאות יכולת הסתגלות טובה יותר גם בהמשך החיים הבוגרים, כשהילדים נפגשים בזמן החופשי: בבית, בגינת המשחקים ובמפגשים הלא פורמליים – יש להם הזדמנות נוספת להתאמן על הכישורים החברתיים שלהם. כיום רואים ילדים יושבים בחדר ומשחקים באייפד אחד עם השני, מנהלים שיחות סקייפ כל אחד מביתו ופחות משחקים ברחוב, עם ילדים אחרים. לנו כהורים חשוב לעזור לילדינו ללמוד להיות עצמאים ולדעת להתנהל בחברה. כאשר הילד מארח ומתארח, הוא מתאמן על מספר דברים:
אני חלק מהחברה – זו דרך נהדרת ללמד את הילד שהוא אינו מרכז העולם, ושעליו לכבד את האחרים ולהבין כי הוא חלק ממערכת אנושית.
שיתוף – להתחלק ברכוש שלו, לשחק לצד ועם ילד אחר.
פשרה – לוותר ולתת לאחר להוביל.
מנהיגות – לדעת להוביל כשצריך.
גמישות מחשבתית והסתגלות לשינוי – להבין קודים התנהגותיים שאינם כמו שבבית שלו.
מתי ואיך לארח?
אחת השאלות הראשונות של הורים היא: מתי להתחיל לארח או להתארח אצל חברים, ומתי כבר ניתן להשאיר את הילד לבד אצל החבר?
מגיל הגן, 5-4, ניתן לילד לבחור מדף הקשר הקבוצתי את מי היה רוצה להזמין. ניתן לשאול אותו מראש איך הוא רואה את הזמן המשותף עם החבר.
לילד שמתקשה לחלוק צעצועים – יש לשים בצד, בחדר אחר, צעצועים מיוחדים שאותם הוא לא מוכן לחלוק, ובמפגשים הבאים נעזור לו לחלוק גם את אלו ה"מיוחדים".
להתאמן על לשתף – ניתן להתחיל לחלוק צלחת פירות ועוגיות או חטיף, כלומר תרגול ואימון של אכילה משותפת מהצלחת.
כאשר נתקלים בבעיות ובוויכוחים עם החבר האורח – יש לבקש מהילד לגשת עם ההורה לחדר הסמוך, להרגיע אותו ולשוחח עמו. גם במסגרות החינוכיות יש דמויות מתווכות שעוזרות ללמוד נורמות התנהגות. יש לעזור לחבר שהזמנו להבין מהם כללי ההתנהגות בבית שלכם, ולעזור לילד שלכם לזכור כיצד מצופה ממנו להתנהג, לפי הקודים והערכים המשפחתיים שלכם.
קפצנו לבקר
אם הילד אינו גמול, או אם הוא מבקש שנישאר – נחזק את הקשר עם ההורה המארח. בגילים צעירים הקשרים בין ההורים הם אלו שעוזרים להתפתחות הקשרים החברתיים של הילדים. כאשר מדובר בילדים בוגרים יותר, ניתן להקציב זמן שבו ההורה נשאר וזמן שלאחר מכן יבוא לאסוף. תיאום ציפיות לפני ההגעה לחבר תסייע לילד להתכונן.
ילדים צעירים – לפני שנצא נוודא שהם יודעים היכן השירותים, שהם מרגישים נוח לבקש שתייה או אוכל ושהם מתנהלים ברוגע ובנימוס. יש לברר מראש מהי שעת האיסוף, ולזכור כי ילדים צעירים ממצים מפגשים מהר יותר. לעתים הם מגיעים לשלב של עייפות שבו קשה להם לשמור על גבולות. יש ילדים שקשה להם לסיים בילוי מהנה, ואיתם חשוב במיוחד לתאם ציפיות מראש. כדאי ליידע עשר דקות לפני שעוזבים, כדי שלילד יהיה זמן פרידה.
ספר מומלץ לילדים צעירים: "גליה וגאיה" של אוליביה דנרי – על היחס העדין בין להוביל לבין להיות מובל המתקיים בין חברים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה