טורים אישיים

ימי סליחות

טורים אישיים7 באוקטובר 2019    4 דקות
0

בחודש תשרי אנו מקדישים זמן לחשבון נפש, לחרטה ולבקשת סליחה על המעשים וההתנהגות בשנה שחלפה • כמה פעמים מצאנו עצמנו דורשים מילדינו לבקש סליחה?

ימי סליחות
צילום: ingimage

שירי ודן הם הורים לזיו ורוית. שנתיים מפרידות בין האחים. ההורים מדווחים על מערכת יחסים סוערת ביניהם. חופשות נהרסות בגלל מריבות לא פוסקות על שטויות, השבתות הופכות לסיוט. בפנטזיה שלהם ילדיהם מסתדרים ואוהבים זה את זו, המציאות היא סיוט שבו האווירה בבית עכורה.
קנאת אחים ידועה לנו עוד מימי האבות. מתחים בין אחים, מאבקי ירושה, תפיסת מקום אל מול ההורים. קין הרג את הבל, עשו חושב להרוג את יעקב, לאה ורחל מתחרות ביניהן. ילדים רבים מכל מיני סיבות. לפעמים הם מייצרים “אקשן”, לעתים הם מחפשים תשומת לב. זמן ההורים הוא משאב יקר. ילדים רוצים עוד ועוד ממשאב זה, ולעתים משיגים תשומת לב על ידי מריבות. לפעמים מחפשים מקום לפרוק מתח רגשי. במריבות בודקים האחים גבולות ומייצרים לעצמם נפרדות ונבדלות.

האם להתערב?

במצב של מתח גופני מופרשים בגופנו הורמוני לחץ ומתעוררות תגובות פיזיולוגיות שונות. גוף האדם שואף לאיזון, ולכן קשה לנו כאשר האווירה בבית מתחממת ומריבות מתפתחות. יש לנו שאיפה טבעית להרגיע את הרוחות. קשה לנו כהורים לא להתערב. לעתים הילדים קוראים לעזרה, או שהריב נגרר לריב פיזי או מאוד קולני. אח צעיר ,”חלש” או קטן יותר, צועק לעזרה, ובגדול יש לנו תחושה שהעניינים יוצאים משליטה. ההתערבות של ההורים במריבות האחים פעמים רבות מעצימה את הריב והקושי. לרוב איננו נוכחים בתחילת הוויכוח, בהתערבות שמנציחה תפקידים בבית: “הילד המציק”, “האחות הבכיינית” . כדאי להקשיב לצד של כל אחד ואז לבקש מהם שיפתרו ביניהם את הוויכוח.

כיצד להתמודד עם מריבות

ילדים מחקים את ההורים. שימו לב כיצד אתם רבים, כמה מהר הרוחות אצלכם מתלהטות ואיך אתם פותרים קונפליקטים. האם הילדים רואים אתכם רבים, אבל לא רואים כיצד אתם מתפייסים? למדו את הילדים מהי שליטה עצמית. כשרבים יש דרכים להירגע, למשל ללכת לחדר אחר, לשטוף פנים, להרביץ לכרית, לספור לאחור מעשרים. יש דרכים שונות לחיזוק השליטה העצמית.
כללים וחוקים – גם בזירת האגרוף ובמגרש הכדורגל יש חוקים ברורים. ילדים זקוקים לקווים אדומים. היו ברורים מהם הקווים אצלכם בבית ובאילו מקרים אתם מתערבים. מהן התוצאות של עבירה על הכללים. גם שחקן כדורגל מקבל כרטיס אדום. מבחינתי, אלימות פיזית דורשת התערבות. כל משפחה והכללים שלה. שימו לב, גם עלינו כהורים לעמוד בכללים של הבית. אי אפשר להעניש את הילדה אם קיללה את אחותה ולאחר מכן להשתמש באותה מילה בעצמנו כלפי אנשים אחרים. הרוחות מתלהטות? הילדים לא הגיעו לפתרון? אפשר להפריד כוחות ולשלוח את הילדים לפינות שונות. ההפסקה תאפשר פתירה של הסכסוך מאוחר יותר.
למדו את הילדים שלכם על האפשרויות השונות לסיום סכסוכים, מחוץ לאווירת הריב. אפשר לספר להם במהלך הארוחה שאפילו מבוגרים רבים, ושיש כל מיני דרכים “לתקן” את המצב שיצר הריב: לוותר, לסלוח, לעשות החלפות, לקבוע תורות. אם נספק להם את הסיפורים פעם ופעמיים, ניתן להם את הרעיונות לאפשרויות הללו. אם נלך צעד אחורה – הם יסדרו את המצב לבד
העבירו את האחריות לילדים – הסבירו להם שאתם סומכים עליהם. בזמן רוגע, שבו עם כל אחד בנפרד או עם הילדים ביחד, הציעו פתרונות ליישוב מריבות – שכל ילד יציע איך הוא חושב שדברים יכולים להיפתר. כיתבו את “מגילת הפתרונות המשפחתיים” ותלו אותה על המקרר, והשאירו מקום להוסיף פתרונות חדשים. נסו למצוא פתרון שבו שני האחים מרוצים. בקשו מהם לשתף מחיי הגן/ בית הספר, כיצד רבו עם חבר וכיצד זה נפתר.
אמפתיה וכבוד לאחר – ישנם דרכים שונות לחיזוק האמפתיה. בצורה נעימה ניתן לשאול את הילד – איך היית מרגיש אם זה היה קורה לך? בעזרת סיפור אפשר לחבר את הילד לסיטואציות מהמשפחה שלכם, הסבירו לילדיכם מה כללי הנימוס והכבוד שלפיהם אתם מצפים שינהגו. שימו לב שאתם מתנהגים בהתאם. אם הילד שלכם פגע במישהו, שאלו אותו כיצד הוא יוכל לעזור לילד שנפגע להרגיש יותר טוב.
תיבת המעשים הטובים ותיבת התלונות – הניחו בסלון הבית שתי תיבות. במהלך השבוע כל אחד יכול לשים פתק במעטפה. אם הוא מרגיש שפגעו בו – בתיבת התלונות. אם הוא מרגיש שעשה מעשה טוב לאחר, או שמישהו עשה מעשה טוב עבורו – בתיבת המעשים הטובים. לאחר שבוע פתחו את התיבות, דברו על הדברים. מי שעשה הכי הרבה מעשים טובים, יוכל לבחור בילוי משפחתי לכולם.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה