טורים אישיים

סליחה, כבר סלחת?

טורים אישיים7 באוקטובר 2019    דקה אחת
0

יום כיפור שרק עתה עברנו הוא הזדמנות להבין מדוע זה בכלל חשוב, ומהו האתגר האמיתי שמחכה לאחר מכן

סליחה, כבר סלחת?

לפני זמן מה הייתי בפגישה עם שני אחים שדיברו על מערכת היחסים ביניהם. אחד מהם פגע בשני באופן משמעותי לפני מספר שנים. זמן קצר לפני הפגישה שלנו הם דיברו על זה מחדש. באותה שיחה, האחד שפגע התנצל וביקש סליחה מאחיו, והסליחה התקבלה.
מה שהתברר בפגישה הוא שהאח שפגע היה בטוח שהסליחה מחקה את ההשפעות של מה שהוא עשה, והוא גילה שזה לא כך. כלומר, בקשת הסליחה עזרה לפוגג מתח ומרחק בין השניים, אבל הכאב וחוסר האמון עדיין קיימים.
זה לא הפתיע אותי: גם אם מבקשים סליחה ומקבלים אותה, הריפוי הרגשי של מערכות היחסים עשוי להימשך גם לאחר מכן. הסליחה מקרבת, אבל היא אינה מרפאה הכל.

אז מדוע זה חשוב לבקש סליחה?

בכך שאנו מתנצלים, אנו מקשיבים ללב שלנו שיודע שפעלנו באופן שאינו הוגן ומכבד, ועוזרים להחזיר את היחסים למסלול הנכון שלהם. בהשאלה מעולם הרוח של ההודים, כך אנו גם עוזרים לבטל את הקארמה החדשה שיצרנו.
בכך שאני מתנצל, אני מכיר באחריות שלי ובהשפעה שלי, אני מפסיק להצטדק, להתגונן או להאשים, ועוצר את המריבה. בכך אני מאפשר לתהליך החלמה להתחיל. אך גם כאשר הפסקתי את ההצטדקות והטענות, גם כאשר הבאתי לכך שאין עוד מריבה והטחת האשמות, עשוי להיות מצב שבו יש עוד פחד וכאב שנותרו כתוצאה ממה שהיה.
כאשר אנו פוגעים באמון של אחרים, סליחה אינה מספיקה כדי לשקם אותו.
כדי לשקם אמון, יש לדבר על הדברים מדי פעם. להתנצל, גם אם התנצלנו בעבר. להסכים לכך שמערכת היחסים לא תחזור מיד למה שהיא הייתה, אם זה יקרה אי פעם.
לאפשר לעצמנו, ולמי שפגענו בו, זמן ומרחב לרפא את מה שגרם לכל זה לקרות ואת ההשפעות הרגשיות של מה שעשינו.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות
0

עונג שבת

  לוקח לעתים הרבה זמן להגיע לחוקר פרטי מהרגע שעולה חשד. הסיבה העיקרית שהביאה אליי את יוסי, בסופו של דבר,...

טורים אישיים17 במרץ 2020    6 דקות

כתיבת תגובה