טורים אישיים

החופש לבחור

טורים אישיים25 בספטמבר 2019    2 דקות
0
החופש לבחור

התפיסה האלילית הקדומה גרסה שמה שהיה הוא שיהיה, השנה והמציאות כולה היא גלגל סובב בעולם, שאין לצאת ממנו ואין למה לשאוף. האדם חלק מהטבע וכפוף לחוקיו הנצחיים -אחרי החורף יבוא האביב, ואחרי הקיץ וכו’. כפי שתיאר אייזיק ניוטון את היקום – שעון ענקי, מורכב להפליא אבל צפוי לגמרי. “חופש הבחירה” הוא רעיון חדשני ביסודותיה העיקריים של היהדות. האדם עומד כל יום בפני דילמות מוסריות והחלטות מאתגרות. זהו תהליך דינמי, מתמשך של בחירה בין ברכה לקללה ובין חיים ומוות. כולם נדרשים לבחור באופן חופשי בין טוב ורע, ולכל אדם אוטונומיה מוסרית ואחריות אישית למעשיו.
תפיסת העולם המקראית מאשרת את הבחירה החופשית, כדברי הכתוב “הנה נתתי לפניך את הטוב ואת הרע”. אמירתו המפורסמת של רבי עקיבא: “הכל צפוי והרשות נתונה” מחדדת ומבהירה שאף כי הכל צפוי כבר בעיני הבורא, הרשות ניתנת לאדם לפעול לפי רצונו. יש כאלו שפירשו את “הכל צפוי” לא מלשון ניבוי וידיעת העתיד, אלא מלשון נראות. קרי, הבורא צופה בכל, ככתוב “עיני ה’ משוטטות בכל הארץ”. ולפי פירוש זה, אין סתירה בין הידיעה והבחירה. המסקנה העולה מכך היא רק כאשר יכיר אדם בכוחו, בחירותו ובאחריותו המלאה – יוכל לסגנן ולעצב את חייו בעצמו.
האומנם אפשר להתגבר ובאמת להשתנות? נפלא לגלות שספר הזוהר מלמד שכל חגי ישראל הם ביטויים של רוח האדם, בהתייחסה למחזור הטבע ולחודשי השנה. ייחודו של חודש תשרי מתבטא בשינוי ובבריאה חדשה. לבחירה החופשית מתלווה משמעות כבדה, ואנו נושאים על כתפינו את עול האחריות למעשינו ואיננו חיים בריק. מציאות חיי האדם מורכבת תמיד משלושה גורמים: מחשבה, דיבור ומעשה. כך ששינוי של אחד מהם לפחות יוכל לברוא מציאות חיים שונה. חיזוק לכך מתקבל מדברי ר’ נחמן “דע שלמחשבה יש תוקף גדול מאוד, ואם האדם יחזק ויגבר מחשבתו על איזה דבר ועניין שבעולם יוכל לפעול שיהיה כך”.
חכמי הקבלה גורסים שלא נגזר עלינו משך כל שנותינו על הארץ לצעוד במסלול טבעי, חדגוני וקבוע, ושיש לנו את היכולת, אם רק נבחר בכך, לחשב מסלול מחדש ולזנוח את כל אותם הרגלים שהזמן והשגרה כפו עלינו. במרחב העדין והבלתי נראה, שבו מתמזגים הישן בחדש והחדש בישן, צפים ועולים ממעמקי הנפש הרהורי סיכום שנה חולפת. אנו חוזרים אל המעבר בין הייסורים והקללות לבין תפילה לבשורות טובות. “תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה”.
בתפר בין סופה של שנה לתחילתה קיים מעבר חד בין ישן לחדש ובין ייאוש לתקווה. ראש השנה הוא הזדמנות חדשה לתגלית ולהתחדשות, ומזכיר לנו לקחת שליטה על גורלנו בין אם זו אשליה או לא.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה