טורים אישיים

בחירה חופשית

טורים אישיים25 בספטמבר 2019    3 דקות
0

אחד הדברים המסייעים ליצירת חוסן נפשי הוא יכולת הבחירה ותחושת מוקד שליטה פנימי • מהו מוקד שליטה, וכיצד מייצרים אותו?

בחירה חופשית
צילום: ingimage

חוסן נפשי או עמידות נפשית מייצגים את היכולת להתמודד עם מצבי משבר, לחץ, מעברים, שינויים. זה מושג המתאר, בין השאר, את תחושת השליטה שיש לאדם על הקורה בחייו. אדם המאמין כי יש לו בחירה ושליטה על גורלו חווה מוקד שליטה פנימי, ואדם המאמין כי גורלו נתון לכוחות חיצוניים חווה מוקד שליטה חיצוני. רוב האנשים נעים על הרצף. נכון, ישנם דברים שאין לנו עליהם שליטה, אולם יש לנו בחירה רבה ברוב הנושאים: זוגיות, עבודה, בריאות, אווירה בבית, סוג חינוך ועוד.
למי שחווה מוקד שליטה פנימי יש יותר מוטיבציה וכוח לשינוי, הוא מבין שהאחריות אצלו. מי שחווה מוקד שליטה חיצוני מייחס את הכישלונות וגם את ההצלחות לסביבה – "זו הרצפה עקומה ולא הרקדן". כאשר אנו מדברים על בחירות, אנו מחזקים את מוקד השליטה הפנימי. ילדים רוצים לבחור מגיל צעיר. על ידי כך הם רוצים להרגיש שליטה בחייהם ותחושת עצמאות. ככל שהם גדלים, כך הם רוצים יותר עצמאות ושליטה, ונושא זה יכול לעורר מחלוקות בבית.
מתי ואיך לבחור?
כמבוגרים אנו יודעים שבחירה יכולה להיות מורכבת. עליי להכיר את עצמי, מה אני אוהב, במה אני מאמין, מהם הערכים שלי, מה אני רוצה. מי שמכיר את עצמו ובטוח בעצמו קל לו יותר להחליט. יש ילדים שבוחרים בקלות, ללא מחשבה מרובה, ויש ילדים שמתלבטים ומתקשים להחליט. מה שבטוח הוא שילד שקולו נשמע ודעתו נחשבת, גדל עם תחושת שליטה מסוימת – הוא מרגיש שסומכים עליו ושהוא משמעותי.
אני בוחר, אני מחליט, הביטחון בעצמי גדל, אני משמעותי. תפקידנו לעזור לילדינו ללמוד תהליכי בחירה. יש כללים חברתיים, כמו בכל חברה וקבוצה, אולם יש החלטות יומיומיות שנלקחות, ואנו בוחרים מדי רגע.
אנו לא מאפשרים בחירה במקום שיסכן את הילד או את סביבתו. למשל, ילד שעדיין לא בקיא בחוקי הכביש ושאינו בגיל המתאים, לא ייחצה לבד את הכביש. החופש לבחור תמיד יתקיים במסגרת ברורה של חוקים וגבולות.

הזדמנויות ללמוד
קבלת החלטות:

1. תנו לילדכם לחקור ולהביא עובדות שונות. זו הזדמנות מעולה לנצל לטובה את המסכים – לשם קבלת החלטות משפחתית. עודדו סיעור מוחות משפחתי
2. קחו אחריות, נסו לא להאשים את הסביבה בהצלחות או בכישלונות שלכם. משפטים כמו "לא השקעתי מספיק בפרזנטציה, ולכן לא הצלחתי", או "אני מתאמנת כל יום על שחייה, ולכן משתפרת" – מחברים אותנו ואת ילדינו למוקד שליטה פנימי. אפשרו מקום לשגיאות ולכישלונות, הם חלק מהצמיחה האישית.
3. צמצמו והגדילו את הבחירה בהתאם לגיל ולשלב ההתפתחותי. למשל, ניתן להכין עם הילד רשימה של מאכלים שהיה רוצה לקחת לבית הספר, ובערב לפני כן הוא יוכל לבחור מתוך הרשימה (כדאי לתת לילד שתיים- שלוש אפשרויות לבחירה). אם מקריאים לילד צעיר סיפור לפני השינה, רצוי שיבחר מתוך חמישה ספרים, לא יותר, היות שמדף שלם של ספרים עשוי להציף ולבלבל.
4. כהורים, הכוונה שלנו טובה. הרצון לגונן ולעזור להם קיים, במיוחד כלפי ילדים צעירים או כאלו הסובלים מבעיות חברתיות. כאשר אנו מחליטים עבור הילדים מה ילבשו, עם מי ישחקו אחר הצהריים, לאיזה חוג יירשמו וכדומה – אנו מבטלים את רצונותיהם ובחירותיהם. היו רגישים ופתוחים, ואפשרו בחירות – לשם גדילה ועצמאות.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה