טורים אישיים

ימי סליחות

טורים אישיים12 בספטמבר 2019    2 דקות
0
ימי סליחות

ר’ אברהם בן מאיר אבן עזרא, (ראב”ע), היה מהבולטים בהוגים היהודים בימי הביניים, ועסק גם באסטרולוגיה, במתמטיקה ובאסטרונומיה. כתביו של ראב”ע רואים בקבלה ידיעה אנושית רבת משמעות, שבאמצעותה יוכל האדם לחקור ולהבין את משמעות הזמן ואת סוד תהלוכת גלגלי הרקיע בדרך השפעתם על האדם. תורת הסוד גורסת כי אין מקריות בעולם, וכי לכל תוצאה חיובית או שלילית קיימת סיבה.
חוכמת הקבלה מעניקה לאדם את הכלים והאפשרויות להתגבר ולנטרל כל הפרעה ועיכוב בזרימת החיים התקינה. כל גורם המונע את ההצלחה, רוחני או גשמי, אינו מוחלט, ובכוחך להכריע את הכף לטובה. עדות לכך ניתן למצוא בדברי חכמים אשר לימדו כי קיימים חוקים וסדרים מדויקים להפליא במערכת הבריאה, ובעיקר נתנו דעתם והציגו לנו את הדרך כיצד ניתן לשנות ולנווט את מהלך העניינים, כך שנוכל להיות במצב של שליטה מלאה על חיינו. בבחינת פרש הרוכב על סוסו ומוליך אותו כרצונו. היהדות מלמדת שיעור חשוב: “הרשות נתונה לאדם במעשה”. כלומר, כל מה שנגזר על האדם השנה הוא בגדר פוטנציאל, ואין זה מחויב המציאות. גם גזירה קשה אין לראות בה אבן שאין לה הופכין.
לכן חודש אלול הוא זמן נפלא לעצור ולערוך דוח סיכום שנתי שלך מול עצמך – האם הפכתי לאדם טוב יותר השנה? במה שגיתי וחטאתי? ומה קיבלתי השנה? (ואם לא קיבלת – שאל באומץ מדוע). שאלות מסוג זה מעוררות את נפש האדם לסליחה ולתשובה, לכן אלול מכונה “חודש הרחמים והסליחות”. החודש נוהגים להשכים קום ולקיים תפילות הנקראות “סליחות”. כיוון שהימים הם ימי תשובה, מרבים בהם בסליחות ובתחנונים.
על פי מנהג הספרדים נוהגים להשכים קום באשמורת לילה במהלך כל החודש, חוץ מבראש חודש ובימי שבת, משום שאין אומרים תחנונים בימים אלו. מנהג האשכנזים קובע לומר סליחות מיום א’ בשבוע שחל בו ראש השנה ולא פחות מארבעה ימים לפני מועד זה.
חכמי הקבלה מצאו ראשי תיבות: “אני לדודי ודודי לי”. משמע, אני – עם ישראל – אשוב לדודי (הבורא), ודודי יקבל את תשובתי. לרמוז כי אין התשובה תלויה אלא באדם בלבד, וכשהאדם משפר את מעשיו, מתעלה מעל לאגואיזם ומאמץ גישה אלטרואיסטית – מיד נפתחים מעליו שערי שמיים. אם האדם עושה מצדו השתדלות מועטה, הבורא משיב לו כגמולו ומשפיע מחסדיו. חודש אלול מהווה חלון הזדמנויות. להבדיל מיתר ימות השנה שבהם אנו עסוקים ברדיפה משוללת תכלית אחר ממון, כבוד ומעמד, אלול הוא זמן לקחת פסק זמן ממרוץ החיים, לבחון את הדרך לכיבוש האגו, להגבהת המזל בכל תחומי החיים ולזכות לשפע ברכות בכל.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה