טורים אישיים

מידה של רחמים

טורים אישיים12 בספטמבר 2019    6 דקות
0

כל זוג צעיר חולם להתחיל את חייו ברווחה כלכלית, עם דירה ללא משכנתה ונכסים להשקעה. ניכר שמכאן אפשר רק לעלות, במיוחד כשיש אהבה גדולה לצד הכסף • מסתבר שלפעמים זה בדיוק התירוץ לסופה של האהבה • חלק א'

מידה של רחמים

סאם זיברט

לא בכדי אני ממליץ לפונים אליי קודם כל לקבוע פגישת ייעוץ – זה הזמן הכמעט יחידי המאפשר לי לבחון כל מקרה לגופו, ולבחון אם כיוון החקירה שמציגים בפניי באמת משרת את לקוחותיי כהלכה. תוך כדי השיחה עולות פתאום נקודות מבט רחבות יותר, שמשנות את התמונה הגדולה. המקרה הבא הוא דוגמה קלאסית לכך. דנית הגיעה אליי כי היא רצתה להשיג משהו אחד וקיבלה משהו אחר לגמרי.
יש כל כך הרבה סוגים שונים של אנשים, ולכל אחד מהם יש דעות והשקפות רבות. אם יש משהו שזיהיתי במבט ראשון, זה את כמות החמלה הבלתי נתפסת של דנית. אם יש מישהי שאפשר לקרוא לה “לב”, זו ללא ספק היא. לא סתם לב, לב ענק. במשך שעה ארוכה שמעתי את סיפור חיי הנישואים שלה. נשים אחרות היו כבר מציגות את זה כמו שזה בדיוק – סיפור אהבה שהפך למסע התחשבנות אישי. אבל דנית התעקשה לחפש את נקודת המבט הטובה, האופטימית, את זאת שלא מטילה, חלילה, דופי בגבר שליווה אותה חצי חיים.
אני מניח שהם התחילו את חייהם המשותפים כמו כל זוג רגיל. אך בהבדל אחד קטן – היא הייתה מבוססת כלכלית. נסיבות מסוימות בחייה היו טרגיות, אבל הטיבו איתה פיננסית. היא זכתה בכספי פיצויים עקב תאונת דרכים, ובעזרתם רכשה לעצמה את דירת מגוריה. בנוסף, היא ירשה כסף מסבתה, שבעזרתו רכשה דירה נוספת להשקעה. במהלך השנים היא גם קיבלה מהוריה במתנה דירת שני חדרים בפרברים. כל זה ועוד גרם לה לשנות את תפיסתה על טוב ורע בחיים. זה עזר לה לבנות אישיות מעוררת השראה, שרואה טוב בכל דבר על חשבון קיומו של רוע.
כך, גם בחיי הנישואים שלה. היא האמינה שהבסיס הכלכלי יעשה להם טוב. בניגוד לזוג צעיר שמתחיל את חייו עם מטרות קיומיות של הקמת בית בישראל, לה כבר היה את “הבית”. זה אומר, שאליאס פשוט צריך להיכנס פנימה ולגור. ללא משכנתה. ללא שכר דירה. אלא פשוט לגור. כך יכלו להתפנות למטרות אחרות בחיים. שכר הדירה שדנית מקבלת מהדירות הנוספות שלה הוסיף לרווחתם הכלכלית. הסיפור הזה יכול היה להסתיים בצורה כזאת, שבה יש כאלו שהתמזל מזלם בחיים ושפר עליהם מצבם הכספי. אבל זה לא מה שקרה.

פגיעה באגו

אחרי 15 שנות נישואים ושלושה ילדים, המנגינה החלה להשתנות. משום מקום, היתרון הכלכלי הפך פתאום למגרעה. במקום להסתכל כמה טוב הכסף גרם, אליאס דיבר על הנזק שהוא הוליד. לדבריו, הוא מרגיש חסר ערך, כי הוא גר בדירה שהיא זכתה בה ולא במשהו שהוא השיג בעצמו. הוא מרגיש שהוא צריך לעבוד קשה ממנה, בשעה שהיא מתחילה את החודש עם שכר דירה שמן. ובכלל, אם הם ייפרדו יום אחד – היא נשארת עם הכל והוא בלי כלום. זה לא נראה לו הוגן בשום צורה.
זה היה השלב שבו אורות אדומים היו אמורים להידלק. למה שאליאס ידבר על מצב של פרידה?! למה שיסתכל על הסיטואציה בהתחשבנות שכזאת?
אצל דנית, לא רק ששום נורה לא נדלקה, אלא היא שמה לעצמה מטרה להכניס אנרגיה טובה של חיים לחיי הנישואים שלהם בכל מחיר. בפועל, זה גבה מחיר. כדי שאליאס ירגיש בחזרה טוב – הם נסעו יחד לחופשות לחו”ל, היא שיפצה את דירת המגורים בהתאם לטעמו, הוא רכש לעצמו רכב יוקרתי שחלם עליו. הכל ובלבד שיחזור המצב לקדמותו. היא רצתה את אליאס שאיתו התחתנה.
דנית הרגישה שהיא מצילה את חיי הנישואים שלה, אבל היום, בדיעבד, היא מבינה שהיה שם משהו מלאכותי. עם כל ההנאות החדשות שהם פרגנו לעצמם, היחסים ביניהם לא חזרו להיות כפי שהיו. העובדה ששניהם היו עסוקים בקריירה שלהם וששלושה ילדים תבעו מהם תשומת לב ללא הרף, גרמה להם לא להתעסק במה שקורה ביניהם יותר מדי ופשוט להמשיך ולהתקדם בחיים. אם אפשר בכלל לקרוא לזה התקדמות. זה היה יותר “להעביר את הזמן”. עם זאת, קיטוריו של אליאס לא פסקו. נהפוך הוא, רק התגברו.
בשלב כלשהו, אליאס החל לעשות פעולות חד-צדדיות, שממחישות שהוא הדמות הקובעת בבית. הוא נרשם לחדר כושר מרוחק מהקאנטרי השכונתי שלהם. הוא החל לצאת בלעדיה לטיולי ג’יפים עם חבר’ה חדשים שהכיר. הוא נסע לבדו לשתי חופשות אקסטרים בחו”ל. דנית לא התנגדה. “הוא חווה איזה מין משבר וזה בטח עוזר לו”, סיפרה לעצמה, ומאוחר יותר סיפרה גם לי. דנית לא הייתה מוכנה לראות שום דבר אחר מאשר רק את מה שהוא סיפר לה. שהמצב לא נוח לו, שהוא חסר ערך, שהיא הפכה אותו לאפס עם הכסף והרכוש שלה. מילים כאלה ואחרות רק כיווצו לה את הלב עוד יותר. אם היה צריך לקטוף חתיכת הירח כדי להציל את הנפש האבודה שלו, היא הייתה הראשונה להתייצב על חללית.
מהמקום הרגשי הזה בדיוק הוא ביקש להשיג יציבות כלכלית. “אני רוצה שחצי מהדירה יירשם על שמי”, דרש בפניה. דנית נטתה להבין את רגשותיו יותר מאשר את האינטרס שאולי חבוי שם. עם זאת, דבריו צרמו לה בכל רמ”ח איבריה. היא לא הצליחה להבין במה זה ישנה משהו. הרי גם אם היא תעביר על שמו מחצית מהדירה, חייו יישארו זהים, זו עדיין דירה שהיא הביאה. ההיגיון הזה גרם לה להשאיר את מצב הנכסים שלה כפי שהוא. בשום שלב היא לא חשבה שהקשר עצמו קרוב איכשהו לסיומו. היא רק האמינה לו שהוא סובל.
שנתיים מאוחר יותר, ואחרי הרבה מניפולציות נוספות, הוא לקח מזוודה קטנה ועזב את הבית. “אני לא יכול יותר ככה”, אמר ולא פירט. הוא גם לא אמר לאן פניו מועדות.
המשך בשבוע הבא…

הכותב הינו בעליו של "סייט חקירות",
טל' 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה