טורים אישיים

שינויים הם הדבר הכי קבוע בחיים

טורים אישיים12 בספטמבר 2019    2 דקות
0

כיצד ניתן לפתח חוסן נפשי כדי להתמודד עם מצבי משבר, לחץ, מעברים ושינויים? ניתן לחזק את היכולת הזאת, המושפעת בין היתר מטמפרמנט, יכולות קוגניטיביות, האווירה בבית, התמיכה החברתית, לימוד עצמי של ניהול מחשבות ושינוי דפוסי חשיבה

שינויים הם הדבר הכי קבוע בחיים
צילום: ingimage

מיכל נדל

רני בן ה-10 מטופל אצלי כבר שנה. רני נולד עם טמפרמנט סוער. העור שלו סובל מרגישות עזה. הוויסות החושי שלו מאותגר – כלומר, הרגישות לצלילים, טעמים וריחות היא גבוהה מאוד. בנוסף לכל אלה, יש לו גם לקויות למידה. רני מנהל שיחה מדהימה, יש לו חוש הומור מפותח, הוא יצירתי ורגיש. רגיש מאוד. אמא שלו התקשרה אליי בבהלה – שנת הלימודים החלה, והיא מתארת רגרסיה, ונדמה כי כל הנושאים שעליהם עבדנו ושרני התקדם בהם נמחקו. שוב אינו רוצה לקום בבוקר, מתלונן שאין לו חברים, מרגיש נחות מבחינה לימודית, סובל מהתקפי זעם ומרבה להתעורר בלילה. ילדים רבים מגיבים בצורה שונה לשינויים ולמעברים.
ילדים (ומבוגרים) יכולים להגיב בחוסר שקט, תזזיתיות, התקפי זעם, קשיי שינה. יש כאלו שיגיבו בהסתגרות, בכי ודיכאון. יש את אלו שיעברו את המעברים בצורה חלקה יחסית, יראו את ההתרגשות שבשינוי, בהתחדשות, באתגר. חלק מהילדים ייראו מתפקדים ומסתגלים, ולאחר מספר ימים יתחילו להופיע סדקים וקושי. יציבות היא ביטחון – במיוחד אצל ילדים. מה שמוכר וצפוי נותן להם מסגרת שבה הם יודעים מה הכללים ואיך מצופה מהם להתנהג. על ילדים לעתים השינויים נכפים, כמו מעבר דירה או בית ספר, גירושים ועוד.
לתת תוקף לרגשות
ההורים משמשים כמו עוגן כאשר הילד יוצא חזרה לים המטאפורי. היכולת שלנו לנרמל, היכולת לתקף את ההרגשות של הילד – נותנות לו תחושת ביטחון. לעתים ילדים חווים סערת רגשות ומרגישים שמשהו לא בסדר, שהקרקע נשמטת מתחת לרגליהם. כאשר מגיע המבוגר האחראי ומסביר, זה מוריד את מפלס החרדה. לכן, דבר ראשון, יש לשבת עם הילד ולשוחח, לברר מה הוא מרגיש. עם ילדים צעירים ניתן להשתמש בתמונות או בספרים מתאימים. לאוורר ולתת מקום לכל הרגשות. אפשר לשתף בסיפור של ההורה על המעברים שהיו לו, על הקשיים ואיך הוא הסתגל.
בעזרת סיעור מוחות אפשר לעזור לילד למצוא את הדרכים להתמודד עם שינויים, לראות בהם מקום לצמיחה. בעתיד, כמבוגר, יוכל לשחזר ולהשתמש באסטרטגיה הזו ויוכל להתמודד יותר טוב עם קשיים. אפשר לומר משפטים כמו “אני רואה שקשה לך ושאתה ממש משתדל, אני מאמין בך, אתה יכול”.
להתכונן מראש לשינוי
אנחנו נמצאים בשינויים ומעברים כל הזמן לכל אורך חיינו, מהלילה לבוקר, משבת לחול, מחופש לעבודה ועוד. המודעות שלנו להשפעת שינויים ומעברים בחיינו יכולה לשפר את היכולת שלנו להסתגל אליהם. תחשבו על סופת הוריקן מתפתחת. בימים שבהם התושבים מתכוננים הם אוגרים מזון, מחזקים את הבית ומתכוננים נפשית. הסופה לא תפגע בהם בהפתעה. גם אנו יכולים להכין את הגוף והנפש לקראת שינויים ולקבלם מוכנים. התחלות חדשות יכולות להביא להזדמנויות חדשות. אנחנו יכולים להמציא את עצמנו מחדש ולעשות שינויים בתחומים חברתיים, לימודיים ואישיים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

התשמע קולי

אלול הוא החודש המסיים את השנה בלוח העברי, ולכן הוא נחשב לחודש של חשבון נפש. מכאן המנהג להתחיל באמירת סליחות...

טורים אישיים22 בספטמבר 2019    2 דקות
0

לא על אהבה לבדה

דנית ואליאס החלו את דרכם המשותפת עם אהבה גדולה ורווחה כלכלית. זה אומנם היה בזכותה של דנית, שהגיעה עם רכוש...

טורים אישיים22 בספטמבר 2019    6 דקות

כתיבת תגובה