טורים אישיים

כשהדמיון מתעתע בנו, לפעמים אנחנו מבקשים למצוא משהו גם כשכל העובדות מצביעות שהוא לא קיים • אבל בראש שלנו זו המציאות

טורים אישיים5 בספטמבר 2019    6 דקות
0

כשהדמיון מתעתע בנו, לפעמים אנחנו מבקשים למצוא משהו גם כשכל העובדות מצביעות שהוא לא קיים • אבל בראש שלנו זו המציאות

כשהדמיון מתעתע בנו, לפעמים אנחנו מבקשים למצוא משהו גם כשכל העובדות מצביעות שהוא לא קיים • אבל בראש שלנו זו המציאות

Iסאם זיברטI

לא הייתי אומר שיש לי שיטה לזהות מי בוגד. אני לא נביא, זו הסיבה שאני לעולם לא קובע מראש אלא בודק תמיד. אבל אני די טוב בלזהות אם ייתכן שקרתה בגידה. זה יותר שילוב שנובע מידע, ניסיון רב-שנים ואינטואיציה טובה. בכל אופן, עד כה היכולת הזו שירתה אותי די טוב. אני גם מאמין שכל אחד אחר במקומי היה רואה את הדברים בבהירות, לכאן או לכאן, אם רק היה יודע לזהות מהם הסימנים האמיתיים.
גברים המגיעים אליי לפגישות ייעוץ נוטים להדחיק את החשדנות שלהם כלפי בת הזוג גם אם יש סימנים בולטים. במקרה של נחום זה היה הפוך. הוא התעקש שהוא צודק בחשדנותו, אף שהסימנים היו רעועים למדי. גם איתו, בדיוק כמו עם שאר אלו שפונים אליי לראשונה, פרשתי את תמצית הידע שלי על סימני בגידה. הוא מיד הסכים שאין, ולו סימן אחד, ממה שהצבעתי עליו. "אבל זה לא אומר", קבע נחרצות, "האישה שלי היא מקרה מיוחד". אילו הוא רק ידע כמה פעמים ועל כמה נשים שמעתי את זה.

עובדות מרגיעות

אחת ההגדרות של חשדנות היא מחסור בנתונים. אדם נוטה לחשוד במשהו כאשר אין לו מספיק מידע לגבי אותו עניין. הטעות הנפוצה בקרב מרבית לקוחותיי – הם מנסים להשלים את ה"מידע" על ידי שאילת שאלות נוקבות. בצורה זו הם חושפים את החשדנות שלהם, גורמים לצד השני להיזהר יותר, ובכל מקרה הם לא מקבלים מידע משביע רצון. על הדרך, זה מחרב כל חלקה טובה בקשר הזוגי. מהמקום הזה בדיוק, הסכמתי לעזור לו. לא בגלל שהאמנתי שברוריה בוגדת בו, אבל ידעתי שככל שאספק לנחום יותר נתונים מהשטח, רמת החשדנות שלו תרד באופן טבעי. הוא יראה במו עיניו את המציאות כפי שהיא וזה ירגיע את הרעש שיש לו בראש, והוא יפסיק את רצף התחקירים שהוא עורך לאשתו בבית.
ביום השלישי של המעקב לא קרה שום דבר שונה עם ברוריה. היא עדיין הייתה בדיוק איפה שהיא אמורה להיות, במקום העבודה שלה. מי שהשתנה זה נחום, "זה לא יכול להיות", ניסה לפענח למה חששותיו אינם מתקיימים. "אולי זה קורה בתוך המשרד? אולי מישהו אוסף אותה מהחניון?". גם לו הסברתי את הסבירות הנמוכה לפעילות מינית בתוך המשרד במהלך שעות היום. זה לא שזה לא יכול לקרות. אבל זה פחות סביר, וזה בטח לא סידור קבוע עם מאהב. "אני יושב ממש על הכניסה לחניון", עניתי לו, "גם אם היא תצא ברכב אחר, אבחין בה". כעבור יום נוסף הוא הקשיח את עמדתו: "ואם היא מתכופפת בספסל האחורי כדי שלא יבחינו בה?!". מוחו הקודח של נחום לא הפסיק להגות אפשרויות, והוא אף הגדיל לשאול אותי – "אולי היא בתא המטען?!". כבר לא הייתי בטוח אם הוא רציני או סתם מתבדח איתי, "תיכף תגיד לי שהיא יוצאת עם תחפושת מהמשרדים…", השתעשעתי איתו, אבל זה רק הדליק אותו יותר והוסיף לו עוד משהו לחשוש לגביו. אחרי שבוע של מעקב הוא נרגע, אבל לא כמו שציפיתי שיקרה. המעקב לא הניח את דעתו, הוא רק היה מרוצה מכך שהוא ידע היכן אשתו נמצאת בכל רגע ורגע. החשדנות עדיין בערה בו במלוא עוצמתה.
על מנת לשמור על המשאבים הכספיים שלו, המלצתי לו שיחכה להזדמנות מיוחדת, כשהיא נשארת לבדה או יוצאת בערב לבד לאיזה אירוע. זה לא קורה הרבה, אבל נחום קיבל את ההמלצה. כעבור שבועיים ברוריה טענה שהיא יוצאת עם חברות. אני בעקבותיה, והיא אכן נכנסה לבית קפה ופגשה שלוש נשים אחרות. "אל תעזוב אותן", אמר נחום בנחישות אפילו שלא התכוונתי לעשות זאת, "היא בטח תשב איתן איזה שעה ומשם תמשיך הלאה. זה רק הכיסוי שלה". חשוב להבין שאין לנחום התנהגות פסיכוטית כלשהי, ויחד עם זאת – קשה שלא להבחין בעקשנות שלו להיות צודק בעניין זה עד כדי אובססיביות. ברוריה בילתה איתן את כל הערב וחזרה הביתה.

זה לא היא, זה הוא

הגעתי לשלב מאוד עדין וקריטי ביחסיי עם הלקוח. ככל שאני מנסה לגרום לנחום לראות שאין כלום, הוא מתחיל לפקפק בי יותר ויותר. בהתחלה הוא לא סמך על הממצאים, אחר כך סבר שייתכן כי פספסתי משהו, ועד שבסוף זה עשוי היה להגיע גם להאשמה שאני משתף פעולה עם אשתו ומחפה עליה. אין לי אפשרות להתמודד עם המחשבות שלו. לכן עברתי איתו שוב על סימני בגידה. הפעם לא על אלו שאני מכיר, אלא על הסימנים שהוא עצמו זיהה. ישבנו ארוכות, ועברנו סימן אחרי סימן. כדי לעזור לו, רשמתי לו שיעורי בית מה הוא יכול לעשות כדי לברר יותר.
נחום התגלה כתלמיד שקדן וממושמע. הוא חזר אליי כעבור שבוע ורוב הסימנים הופרכו. זה עזר לו להירגע מעט, אבל הספק עדיין קינן בו. זה היה השלב המתאים לכוון אותו לטיפול מנטלי רגשי. לי כבר לא היה ספק, אבל הבעיה היא שאת נחום עוד היה צריך להרגיע מהחששות. כשאתה מספיק שנים בתחום, אתה לומד לזהות היכן הבעיה האמיתית ולא את מה שמציגים לך. האמנתי שרוב הבעיה של נחום נעוצה בכך שהוא יצא לפנסיה מוקדמת ולא באמת עסוק. יש לו יותר מדי זמן שאותו הוא משקיע במחשבות על גבי מחשבות. בשעה שברוריה עסוקה בשגרה הרגילה שלה. שלא לדבר על זה, שהוא למעשה איבד את התואר שמקום העבודה סיפק לו, וזה גורם לו להרגיש כרגע חסר ערך. מבחינתי, זה הכל סיפור שהוא רקם במוחו. אני בטח לא מתיימר להבין הכל, אבל נראה שהדרך של נחום להתמודד עם קשיי הפרישה הייתה להפחית מערכה של ברוריה. לחפש אצלה פגמים כמו שהוא מוצא אצל עצמו ולמצוא עיסוק בחשדנות שלו כלפיה.
פגשתי אותו במרכז המסחרי אחרי חצי שנה. "צדקת מלכתחילה, ואני לא רציתי להקשיב", אמר עם חיבוק גדול, "אתה מציל חיים אתה". זו הייתה דרכו להודות לי על שכיוונתי אותו לטיפול מתאים. נראה שזה עשה את הסדר הנכון בראשו ובחייו של נחום. החיים שבו למסלולם התקין.

הכותב הינו בעליו של "סייט חקירות",
טל' 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

חכמת הקבלה: צריך שניים לטנגו

מאז ומתמיד עסקו גדולי המקובלים במשמעות הרוחנית האדירה המאחדת שניים ,גבר ואישה, לאחד שלם בבחינת "והיו לבשר אחד". בגמרא במסכת...

טורים אישיים17 בינואר 2021    3 דקות
2

למה צד ימין שלכם כואב דווקא בתקופת...

שילה ספרה מלר פתאום התחילה יד ימין לכאוב לכם? אולי הברך? או האגן? או הכתף? יותר ויותר תלונות על מכאובים...

טורים אישיים10 בינואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה