טורים אישיים

להתגבר ולהתבגר

טורים אישיים5 בספטמבר 2019    3 דקות
0

גיל ההתבגרות הוא סוער, מאתגר, צבעוני, מרתק. תקופה זו בין ילדות לבגרות מאופיינת בעיקר בתחושה שעלינו על רכבת הרים ולא ברור מתי היא תעצור. אז מי רוצה לבוא ללונה פארק?

להתגבר ולהתבגר
צילום: ingimage

Iמיכל נדלI

שרה ויואב, ההורים של ליאל, מגיעים לקליניקה מדי שבוע. הם מתקשים לקבל את העובדה שבתם המתוקה, השקדנית, המתרפקת, הפכה לחתולה רושפת ושורטת. חוסר האונים שלהם מתבטא, בין השאר, בכך שהם אינם עקביים בתגובותיהם אליה. לפעמים הם רכים מדי, לפעמים קשוחים מדי, ובעיקר הם מרגישים שהיא חומקת להם מבין הידיים.
מאפייני גיל ההתבגרות כוללים שינויים רגשיים, קוגניטיביים ופיזיים. תהליך החיפוש העצמי, גיבוש הזהות, הוא חלק מרכזי בשנים אלו. החיפוש אחר עצמאות, תוך שמירה על תלות בהתחברות לקבוצת "השווים" בני גילם – מחייב התרחקות מהתא המשפחתי. מהות תהליך ההתבגרות הוא פרידה. על פי הפסיכולוג אריק אריקסון, המתבגר נפרד מזהותו הילדית, ועליו לגבש זהות אישית, מינית וחברתית, ולענות על שאלת "מי אני?" בפני עצמו. בהקבלה לגיל 5-4, שבו הילד מתרחק מהוריו וחוזר אליהם לקבל תחושת ביטחון, כך המתבגר מתרחק וחוקר את העולם מסביב. חקירה זו מלווה בחרדה רבה. כאשר הוא רוצה לחזור לנמל המבטחים של ההורים, זה כבר קשה יותר. המחשבה שנכשל, המחשבה שהוא חלש ותלוי, הצורך לחשוף ולהישען. ההורים, מהצד השני, מתקשים להתמודד עם הנדנדה הרגשית ולהבין את צורכי המתבגר. רגע אחד הוא צועק וטורק דלתות, וברגע אחר זקוק לחיבוק ולהכלה.

שינויים קוגניטיביים ורגשיים

בגיל זה חלה קפיצה משמעותית ביכולת החשיבה הלוגית והמופשטת. יש יכולת חשיבה לוגית – כמה צעדים קדימה, פתרון בעיות, עיבוד מידע. בשלב זה יש ביקורת על מוסכמות חברתיות ומשפחתיות וזלזול במוסכמות המקובלות. יש התפתחות כישורים אינטלקטואליים: יכולת הפשטה, תכנון, יכולת הסקת מסקנות, מודעות וחשיבה ביקורתית, וזאת לצד סגנון חשיבה רגשי – המשתלט על סגנון החשיבה הרציונלי. נטייה לחשיבה בשחור-לבן, דרמטיות.
המתבגרים, אשר משתנים במהירות מבחינה פיזית, מרגישים לעתים חוסר חיבור וניתוק מעצמם. דימוי הגוף מתנדנד, בטח כיום, בחברה שמושפעת רבות מהרשתות החברתיות. מצבי רוח קיצוניים, המתחלפים במהירות, מאפיינים מאוד את גיל ההתבגרות.
מאפיינים גופניים
מאפייני גיל ההתבגרות כוללים שורה של שינויים פיזיים, שינויים של הקול, צמיחה לגובה, התעגלות והשמנה, סממני מין – שערות צומחות, מחזור, קרוסלה הורמונלית אצל הבנים והבנות שמסובבת את כל עולמם. השינויים הגופניים עלולים לגרום למתבגרים לתחושה של מבוכה ובלבול ולפגיעה בדימוי העצמי ובביטחון. נוסיף לכך את העלייה בחשק המיני – למין השני ולאותו מין. עוררות זו יכולה לגרום למתבגר מצוקה רבה, דיכאון או חרדה.

תפקיד ההורים

אז איפה אנחנו, ההורים, בכל זה? ננסה להיות השומרים בלונה פארק. מצד אחד, עלינו לשחרר במידה, ולתת למתבגר לחקור, לבדוק, לטעום. לנסות לשמור ראש פתוח על מנת להקשיב לדעותיו ורגשותיו ולא לזלזל. להמשיך להעביר את הערכים המשפחתיים והנורמות המקובלות בבית. המתבגרים זקוקים יותר למצפן שיראה להם את הדרך, מאשר לחבר שיעשן איתם סיגריה במרפסת. יש לאפשר להם את תהליך ההיפרדות, אבל לא להתנתק. לנסות לייצר מרחב שיחה שבו יהיה ברור למתבגר שלנו שאם הוא או מי מחבריו זקוק לעזרה, אנחנו נושיט אותה. לפני שנטיף מוסר – נעזור. ילדים שמפנימים את הכללים ואת דמויות הסמכות בהיותם קטנים, יבינו שגם למרד ולתעוזה יש תקרה, ויהיה להם מעצור פנימי. זכרו, הם עדיין זקוקים להורות חמה, שתספק משענת תומכת לצד גבולות, ושתסייע להם להתארגן ולשמור על עצמם.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות: חוגים, מי צריך את זה בכלל?

המשק חוזר לחיים שהיו טרם קורונה. אט-אט נפתחו המסעדות, חזרו ההופעות, בוטלו הקפסולות, והנה - גם החוגים חוזרים לחיינו. בשבועות...

טורים אישיים30 במאי 2021    3 דקות
0

הורות | פסקול ביקורתי

נטע בת ה-12 משתפת: "להורים שלי יש כל הזמן מה להעיר לי. איך אני מתלבשת, מה אני אוכלת, מה דעתם...

טורים אישיים28 באפריל 2021    3 דקות

כתיבת תגובה