טורים אישיים

תתבייש לך!

טורים אישיים5 בספטמבר 2019    דקה אחת
0

בעולם הרגשות הבושה היא אחד הקשים ביותר • אבל אם נסכים להרגיש כך, נגלה עולם ומלואו

תתבייש לך!

Iשחר בן-פורתI

בושה היא רגש קשה, משום שהיא מאכלת אותנו מבפנים. כמו עובש, היא מתפשטת כל עוד לא מטפלים בה, מכווצת, מצמצמת. בושה מגדילה את הפחד מאינטימיות וממחויבות, משפיעה על ההתנהלות שלנו בקריירה ועסקים, ומשפיעה על מצבנו הכספי – אם אנו מתביישים בעצמנו, אנו תופסים את עצמנו כלא ראויים – וזה ישפיע על מידת היכולת להרוויח כסף ו/או לשמור עליו.
בדיוק בגלל כל זה, חשוב כל כך לטפל בבושה, והדרך היחידה שאני מכיר לטפל בבושה היא: להתבייש – ולעשות הפוך ממה שהיא אומרת לנו לעשות. כלומר, להרגיש את הבושה ולחשוף, לבטא, לשתף.
מדוע? משום שברוב המוחלט של המקרים, הבושה שלנו מקורה באי-הבנה. במרבית המקרים הכל בסדר, ורק אנחנו תופסים את עצמנו כבעיה.
מנגד, הקושי להכיר בבושה ולהרגיש אותה גורם למריבות ולוויכוחים – כל עוד אני לא מסוגל להתבייש, לקחת אחריות ולהגיד “אני מתנצל” (אם יש בכך צורך), אני אהיה חייב להגן על עצמי בכל מחיר.
כאשר אני מוכן להתבייש, אני יותר פתוח להקשיב ולדבר כאשר מישהו כועס עליי או נפגע ממני; קל לי להתנצל ולקחת אחריות, ובאותה המידה קל לי יותר לזהות אם באמת הייתי לא בסדר.
כשאני צריך להגן על עצמי כי אני תופס את עצמי כלא בסדר ומתבייש בעצמי, אני סגור וסוגר, לא מקשיב, הודף במקומות הלא נכונים וגם מסכים במקומות הלא נכונים.
כל כך הרבה מלחמות, אישיות ועולמיות, הן תוצאה של חוסר היכולת שלנו להתבייש. אם אנשים יסכימו להתבייש מתוך הקשבה ופתיחות, יהיה הרבה יותר שלום בעולם, שלום בתוכנו, בינינו לבין אחרים ובין מדינות ועמים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות
0

עונג שבת

  לוקח לעתים הרבה זמן להגיע לחוקר פרטי מהרגע שעולה חשד. הסיבה העיקרית שהביאה אליי את יוסי, בסופו של דבר,...

טורים אישיים17 במרץ 2020    6 דקות

כתיבת תגובה