טורים אישיים

שעתה של הרוח

טורים אישיים5 בספטמבר 2019    2 דקות
0
שעתה של הרוח

חודש אלול הוא החודש האחרון לפני תחילת השנה ולפני הימים הנוראים המסתיימים ביום כיפור, ולא בכדי הוא נחשב לחודש של חשבון נפש אמיתי, זמן להיטהרות הנפש, למחילה ולסליחה בין אדם לחברו ולעשיית מצוות. אלול מכונה במסורת "חודש הרחמים והסליחות", ונוהגים בו להשכים קום ולקיים תפילות הנקראות "סליחות". כיוון שהימים הם ימי תשובה, מרבים בהם בסליחות ובתחנונים. הקבלה גורסת כי בחודש אלול מגיע שלב שבו אדם עוצר לרגע את עגלת חייו, מחכך בראשו ומחפש תשובות לשאלות נשגבות, מציץ פנימה לתוך נבכי נשמתו ושואל מי אני באמת? מהו ייעודי בעולם? האם אני מאושר? מהו גורלי? למה זה קורה לי? ועוד שאלות רבות.
האדם מבקש מענה לשאלות התכלית ומטרת החיים – מחשבה המהדהדת במוחו מספר פעמים במהלך חייו, אך לרוב ללא מענה מספק. בנקודה זו מסירה הקבלה את הלוט מבעד לסודות, ומגלה כי התשובה הראשית לכל השאלות הללו היא אחת – פרט למציאות הפיזית שבה אנו שרויים, הנחווית בחמשת החושים. עלינו להכיר, להרגיש ולחיות את הרובד הרוחני העמוק המצוי בתוכנו אך נסתר מעינינו. לדעת לראות ולהבין את עולם הסיבות לכל מה שמתרחש כאן ועכשיו. להבין כי הטבע בכללותו מתנהל, מקדמת דנא, על פי חוקים מוחלטים וקבועים. כך שאם האדם יטה עצמו ללמוד אותם ויחיה על פיהם, אזי הוא יוכל לנהל את חייו ויזכה בחיי שפע רוחניים וגשמיים כאחד, ולא יהיה כלי שרת במשחק החיים שלו עצמו.
אותה חוקיות, אף שאינה נראית בעין בשר, מהווה את הבסיס לקיום המציאות הפיזית. ימי חודש אלול וראש השנה טעונים במזל גבוה מאוד. אומנם כל זמן הוא טוב לשינוי, ומה יותר נכון מלשנס מותניים ממש ברגע זה ולצאת לדרך חדשה, אך כאמור חודש אלול מהווה חלון הזדמנויות נפלא במעגל החיים היהודי. זמן נדיר להתבוננות פנימית אמיצה ולבחינה מחודשת של מטרת החיים. להבדיל מיתר ימי השנה, שבהם אנו עסוקים עד מעל לראש ברדיפה משוללת תכלית אחר ממון, כבוד ומעמד.
אלול הוא הזמן לקחת פסק זמן ממרוץ החיים, לפקוח את העיניים ולהתקדם מעלה בדרך לכיבוש האגו ולהארה פנימית. חוכמת הקבלה מלמדת אותנו שהזמן פועל על פי מחזוריות מעגלית – שנה מלשון נשנה, חג מלשון לחוג, חודש מלשון התחדשות.
האדם נע על ציר הזמן, והזמן היחיד שקיים הוא רגע ההווה. לכן החיבור שבין האדם לבוראו צריך ויכול להתרחש כעת. באלול החיבור הוא לפנים משורת הדין, זהו מועד של תפילה, התבודדות, תחנונים ותשובה. שערי שמיים פתוחים לרווחה, והכל מתוך מידת הרחמים, הבאה להמתיק מעלינו את הדינים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות
0

עונג שבת

  לוקח לעתים הרבה זמן להגיע לחוקר פרטי מהרגע שעולה חשד. הסיבה העיקרית שהביאה אליי את יוסי, בסופו של דבר,...

טורים אישיים17 במרץ 2020    6 דקות

כתיבת תגובה