טורים אישיים

למה הדיכאון?

טורים אישיים21 באוגוסט 2019    דקה אחת
0

דיכאון נחשב למגפה של העולם המודרני • אם דיכאון נפוץ כל כך, אולי הוא מצב נפשי שיכול דווקא לעזור לנו בחיים • אם נסכים ללמוד ממנו, כמובן

למה הדיכאון?

Iשחר בן-פורתI

אומרים שדיכאון זו מחלה. מגפה. בעיה שצריך להתמודד איתה ולהיפטר ממנה. אבל האם אנו מוכנים לעצור ולשאול את עצמנו מדוע אנו מדוכאים? מה גורם למצב הזה?
השאלות חשובות, משום שכך נוכל לא רק לצאת מהמצב, אלא גם לשנות את הנסיבות שהביאו אותנו אליו מלכתחילה. את מה אנו מדכאים בעצמנו? לאילו חלקים אנו לא נותנים ביטוי? אילו צרכים, רגשות וחלומות – במקום לקבל מענה "זוכים" להתעלמות עד כדי דיכוי?
ישנן, באופן טבעי, נקודות מבט נוספות לבחון דרכן דיכאון. זו חוויה שאנו עשויים לחוות בתקופה של פרידה – כאשר הכאב הוא כל כך גדול והאמונה כל כך מצומצמת, שההרגשה היא שסוף העולם הגיע. אז החשק לחיים עובר, ואנו חווים דיכאון.
למרות זאת אני בוחר להתמקד בהיבט של הדיכוי העצמי, משום שהוא בעיניי הגורם העיקרי לדיכאון. הדיכוי הוא פעולה שמסכנת את איכות החיים שלנו, ושיכולה להשפיע גם על הבריאות הפיזית שלנו. לצערי, אנשים רוצים לצאת מהדיכאון כדי לחזור לתפקד; אבל אם החיים שלנו מלאים בפשרות וביטול עצמי, אין לנו סיכוי לצאת מדיכאון ולחיות חיים מלאים ומספקים. או שאולי נוכל לצאת מהדיכאון, אבל נמשיך להתמודד עם חיים מדכאים.
העובדה שהחיים שלנו מדכאים אותנו נמצאת בידיים שלנו. אנו יכולים, עם העזרה המתאימה, לברר את מה אנו מדכאים, על מה אנו מתפשרים, אילו צרכים ורגשות וחלומות אנו מבטלים. ככל שנגלה את התשובות לשאלות הללו – ונשנה את היחס לאותם חלקים מדוכאים בתוכנו – נוכל גם להרגיש טוב וגם לחיות טוב. כפי שאנו ראויים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה