טורים אישיים

שנה חלפה – שנה באה

טורים אישיים21 באוגוסט 2019    4 דקות
0

כמאמר הפתגם “לכל שבת יש מוצאי שבת” - החופש הגדול עומד להסתיים, והחזרה ללימודים בפתח • איך להתארגן לשגרה החדשה

שנה חלפה – שנה באה
צילום: ingimage

Iמיכל נדלI

החופש הגדול מסתיים בקרוב, וכדאי להתחיל להיערך מעכשיו כדי להגיע מוכנים לשנת הלימודים.
התמודדות עם הג’ט לג של החופש – במהלך החופש הילדים מסגלים שעות קימה חופשיות. שבוע לפני החזרה ללימודים הכינו טבלה משותפת עם הילדים, שבה תציינו שעות קימה ושעות שינה. מומלץ להעיר אותם מוקדם – גם את המתבגרים שהתרגלו לישון עד מאוחר. כל יום שעה מוקדם יותר, עד שנגיע לשעת הקימה הקבועה כיומיים לפני תחילת הלימודים. ילדים עייפים עלולים להיות לא מרוכזים ורוטנים. השינה חשובה להתפתחות הפיזית והמנטאלית שלהם.
שיחה משפחתית על החזרה ללימודים – קיימו אותה שבוע לפני החזרה לבית הספר. תחילת כיתה א’ ומעבר לחטיבה או לתיכון – הינם מאורעות מעוררי התרגשות רבה, וחרדה בצדם. תנו להם להעלות חששות ותחושות לקראת המעבר, הקשיבו ותנו להם לבטא כל רגש. שדרו להם שאתם מבינים אותם. ילדים זקוקים להכלה ולתמיכה, על כל מגוון הרגשות שעולים בהם – בלי שיפוט. אם בית הספר חדש, לכו כמה ימים לפני תחילת הלימודים לראות את הדרך, את שער הכניסה והסביבה. כדאי להזכיר לילד לגבי חברים שהולכים לאותו בית ספר, לחשוב מה לעשות בהפסקה, ולדאוג שישמע מהאחים הגדולים “טיפים”. לעתים האחים הגדולים נוהגים לספר סיפורי אימה או “לרדת” על מורים מסוימים – נסו במקום זאת למצוא יחד עם האחים טיפים מחזקים, מצחיקים ומעניינים.
רכישת ציוד – הדפיסו את הרשימה ולכו לקנות יחד. אל תדחו לרגע האחרון. תנו להם לבחור קלמר, מדבקות וכו’. עטפו יחד את הספרים והמחברות.
בדקו אם ניתנו מטלות – ודאו שהילד מבצע ומסיים.
שדרו רוח התרגשות ואופטימיות – שיח כגון “קיבלת את המורה הכי נוראית” – לא מקדם. כדאי להעביר לילד את המסר שתהיה לו שנה נפלאה, ושאנחנו סומכים עליו.
הטילו אחריות וסמכות על הילדים – שדרו לילדים שאתם סומכים עליהם ומאמינים ביכולות שלהם. מטבעו, הילד שואף להרגיש שייך לחברה ולתרום לה. כאשר הוא מקבל הזדמנויות להגשים את המטרות החברתיות הטבעיות הללו, הוא יתפתח להיות בטוח בעצמו, יצירתי ומועיל לחברה. שבחו את הילדים על התבגרותם במהלך החופש, ותנו להם הזדמנות לתרום. פינוק הוא מתן שירותים מיותרים, והוא עשוי לתרום לגידול ילדים שאינם תורמים ושלא משתייכים. תנו לילדים משימות, למשל, להשקות את העציצים, וזאת בהתאם לגילם (החל מגיל שנתיים). בנוסף, אם הילד יתחיל ללכת השנה לבד לבית הספר או יקבל טלפון נייד – זה דורש תרגול ושיח.
“action iteams” – התארגנות והכנה לסדר יום – מדובר בשיחה עם הילדים בנושא סדר היום הקבוע. השבועיים הראשונים של הלימודים מתאפיינים בשינויים רבים, ועדיין ניתן לקבוע מתי מכינים שיעורי בית, מהו זמן מתאים למסכים או למפגשים עם חברים, לאילו חוגים להירשם, שעת השינה וכדומה. זהו זמן טוב לתיאום ציפיות ולרענון חוקי הבית.

רעיונות ליום ראשון מוצלח

קימה בבוקר – אפשר לבחור פלייליסט של כל המשפחה – כל אחד מבני המשפחה יבחר שיר אהוב עליו, וכך יתנגן לו פלייליסט מעודד ומשמח, שאיתו ניתן לקום ולהתארגן.
הכנת הבגדים מראש ליד המיטה – כדאי לתת גם לילדים הצעירים לבחור את צבע החולצה, לאפשר להם לכוון את השעון המעורר, לארגן איתם את התיק ולתת מקום לתחושת חגיגיות והתרגשות.
יצירת טבלה למקרר שבו יהיה הלו”ז של השבוע הראשון – כל ילד מקבל מרקר בצבע אחר, וכך הילדים יוכלו לדעת היכן ההורים ושאר בני המשפחה. הדבר יוצר סדר ועוזר לאוריינטציה.
טבלת מטלות – משמרות הורדת הכלב, מילוי מדיח וכו’. כולנו חלק ועלינו לתרום.
רשימת טלפונים חשובים – לתלות במקום בולט.
צ’ק ליסט – לבדוק אם זכרו לקחת מפתח, פלאפון וכו’, בערב לראות שמאורגנים למחרת.
ארוחת עשר – לשאול מה הילד ירצה. לצרף לו לארוחה פתק קטן מחזק ואוהב.
השתדלו לקבל את הילד מבית הספר – לאפשר לו לשתף בתחושותיו. לחבק ולזכור שזאת רק תחילת השנה.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הסיפור שמאחורי התמונה

קורונה. חתיכת משבר מטורף. אני חושב ומאמין שזה המשבר היחידי שקרה אי פעם שאי אפשר באמת להתחמק ממנו - לא...

טורים אישיים26 ביולי 2020    6 דקות
0

תפסיק כבר לעשות את זה!

נתחיל בכמה מילים על חיזוקים. כשאנו מדברים על חיזוקים, אנו מתייחסים להנחה שכאשר אנו מחזקים תגובה, אנו גורמים לעלייה בשכיחותה....

טורים אישיים26 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה