טורים אישיים

אוזניים פתוחות לרווחה

טורים אישיים21 באוגוסט 2019    2 דקות
0
אוזניים פתוחות לרווחה

סימנו של חודש אב הוא חוש השמיעה בנפש. השמיעה היא חוט מקשר שנועד לחבר בין בני האדם. היא גם מקושרת לספירת בינה, ובינה היא אחת משלוש הספירות שנקראות ראש (מוחין). לרוב השמיעה שלנו תלויה ברצון לשמוע. לעתים אנו שומעים את שערב לאוזנינו. לעתים אנו אוטמים אוזניים ומסננים את הנשמע. התיקון בחודש זה הוא להשתית מחדש את השמיעה ולפתוח אוזניים לרווחה כדי שנשמע לא רק את שברצוננו לשמוע, אלא גם את מה שלא תמיד נעים לשמוע כמו ביקורת, דברי תוכחה ומוסר.

אדם מתאר מתוך תחושתו הסובייקטיבית

באגדה תלמודית יפה מספרים חז”ל על ימי הנדודים של בני ישראל במדבר. היה זה בחודש אב, והמרגלים שנשלחו על ידי משה לתור את הארץ שבו ממשימתם, ומוציאים את דיבת הארץ בקביעתם כי היא “אֶרֶץ אֹכֶלֶת יוֹשְׁבֶיהָ ."חיי הנדודים במדבר הפתוח והחופשי היו משיבי נפש ללב ולגוף שבורים מרדיפה, משעבוד ומעבדות מרה, והמרגלים הרגישו חסרי אונים וקטנים מדי לכבוש את הארץ וליישבה. את אותה קטנות נפשית שידרו לאוזני השומעים. כך שקטנות הערך העצמי ניסתה להשפיע על הקולקטיב ולחלחל עמוק בתודעה. ממשיך הסיפור ומספר שכל מי שדברי המרגלים נגעו בו ותחושת חוסר האונים גברה על הגבורה הפנימית – נענש! למה? כי מי שהפחד מסיט אותו מהמטרה להיכנס לארץ המובטחת, חושב קטן ומרגיש חלש – ואדם כזה באמת לא יכול. וכך כל מי שגילה הזדהות עם דברי המרגלים מת במדבר. עד שבשנת הארבעים, באמצע חודש אב, “כלו מתי מדבר”. דור האבות, עבדים שגדלו במצריים וכל מי שהרגיש קטן וחסר אונים – חלף מן העולם. השנים חלפו וצמח דור חדש, צעיר ונמרץ, שנולד לחירות. החיסרון של חודש אב התחיל באמת בשמיעה – בהקשבה לדברי המרגלים. המידע שהגיע לעם באופן המוגזם שבו הוצג עשה את שלו – הפחד שבר את הרוח ואת המורל הלאומי באי-יכולתו לעמוד במשימה.

סינון הרעשים לקראת תשריהאיבר המזוהה עם חודש אב הוא כליה. וכשם שהכליה מסננת את הדם ומפרישה חומרי פסולת, תפקידו הרוחני של חודש אב הוא לסנן את הנפש מתודעה שלילית, ערך עצמי נמוך, חולשה, עצבות, ייאוש וזקנה פנימית. אין קשר לגיל הביולוגי אלא לבלות של הנפש, שחדלה מלשאת את כובד המשא. זקנה פנימית מזמינה תודעה של ערך עצמי נחות.
כך חוזר בכל שנה. כחלק מההכנות לקראת השנה החדשה בתשרי, בא חודש אב בשיאו של הקיץ – “חורב”, חודש החורבן. להחריב אין פירושו להרוס את הטוב אלא לסלק את כל מה שמעכב צמיחה ולהחריב את מה שמקנה לנו תחושת ערך עצמי נמוך. איך יודעים מה להחריב? לא מסובך, בואו נתחיל בקול שלא רואה את התקווה לעתיד טוב יותר.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה