טורים אישיים

תקשורת מקרבת

טורים אישיים14 באוגוסט 2019    דקה אחת
0
תקשורת מקרבת

כשהייתם ילדים, זוכרים איך ביקשו ההורים שתעשו דבר מה? האם הם השתמשו במילה "בבקשה"? האם הקפידו לומר "תודה" כשקיבלו את מבוקשם? וכשאתם משחזרים, נסו לזכור איך הרגשתם, האם היה לכם קל בתקשורת עם הסביבה הקרובה? או שחשתם חוסר נעימות והעדפתם לשמור ולא לשתף בחוויות שעברתם?
יש אנשים שרגילים לתת פקודות. "הוא שתלטן", מתרצים, "היא נולדה מפקדת", יאמרו אחרים – אבל האם סוג האישיות שאנחנו נולדים איתו הוא שאחראי לתקשורת המרחיקה, או שיש כאן התנהגות וגישה שספגנו וסיגלנו בילדות, ואנחנו ממשיכים בהם והן עוברות לדורות הבאים?
ילדים רבים שומעים בילדותם מילים רבות שמביעות שלילה כמו: "אל תעשה", "אל תדבר", "אסור", "לא". רובנו מצייתים, אבל למילים יש כוח נוסף – הן מביאות להגברת טון הדיבור, ומעוררות התנגדות ואף תרעומת, שעלולה להצטבר ולהתפרץ. התקשורת המרחיקה תעורר חוסר רצון לשתף פעולה, וכך ילדים לרוב יבחרו לא לדבר עם ההורים ולא לשתף, והאווירה בבית עשויה להיות מתוחה ולא נעימה.
אבל מילה אחת יכולה לעשות פלאים. תקשורת מקרבת מדברת על שימוש במילים חיוביות. "בבקשה", או לשאול "האם אתה יכול?", ומילים כמו "כדאי ש…" או "עדיף ש…" – גורמות לצד השני להקשיב. יכולה להתפתח שיחה, ובה משפטים כמו: "אני עסוק כרגע, אוכל להתפנות עוד מעט", ואז השיח יהיה רגוע יותר ומכבד ויעורר תחושה נעימה. השינוי בטון הדיבור יקרב, השיחה תבוא ממקום מקבל, והרצון לשיתוף פעולה יתגבר. שיח כזה ישפר יחסים בין הורים לילדים או זוגיות. שינוי בהתנהגות שלנו יעורר בצד השני שינוי בתגובה, ובוודאי שהאווירה תשתנה. בכוחנו ליהנות כך ממערכות יחסים קרובות.

אבחון גרפולוגי

ניצן (28), מבקשת הכוונה תעסוקתית ופירוט מקצועות שיתאימו לה.
ניצן היקרה, חשוב שתלמדי תוך כדי התנסות, ואת זקוקה למסגרת שתסייע לך להציב גבולות. מתאים לך לעבוד בעיצוב: תכשיטים, פרחים, טיפול בילדים בעזרת בעלי חיים, ובטיפול האלטרנטיבי יתאים לך תחום הרפלקסולוגיה.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה