טורים אישיים

“היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו”

טורים אישיים14 באוגוסט 2019    6 דקות
0

מכירים את הפתגם הזה מספר ירמיהו (פרק י”ג, פסוק כ”ג)? כך גם במקרה של בני - הסימנים שהיו לפני החתונה התעצמו, ולמזלה של אשתו זה השתקף גם בחוץ - כי בסופו של דבר אופי לא משתנה

“היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו”

Iסאם זיברטI

אני מכיר מצבים שבהם אנשים מתחתנים כשמראש הם צופים בעיה. קשה לי להסביר למה, אבל עובדה שזה קורה. אולי זאת האהבה הגדולה שמעוורת לעתים את אחד הצדדים, או הכמיהה העזה להתחתן כבר ולהביא ילדים לעולם ובכך להגשים את המטרות הבסיסיות של החיים, וראיתי כבר כאלו שמוכנים להתחתן ולו רק כדי להשתחרר ולעזוב את בית הוריהם. בכל אופן, לאה נכנסה לקשר הנישואים שלה, כאשר היא ידעה מראש שבעלה הוא "תכשיט" לא קטן. בכל זאת, האמינה שאפשר יהיה לשפר משהו.

ייאמר למזלה שהיא לא סבלה המון שנים. קיימת נטייה אצל אנשים, אם כבר עשית את הבחירה, ומצבך האישי הוא "נשואה עם ילדים", אז להיצמד לבחירה שלך גם אם היא לא לטובתך. לאה החזיקה מעמד כעשר שנים, ואז החליטה לעשות את הצעד המתבקש. אותם סממנים שהיא קלטה טרם נישואיהם, לא רק שלא השתפרו, אלא אף החריפו. מהרגע הראשון בני הבהיר לה בכל דרך, שענייניו הכלכליים הם העסק שלו בלבד, ושהוא לא נותן לה כל דין וחשבון. מאוחר יותר הוא הרחיב את אותו דין גם לגבי הזמן שלו. הוא בא והלך לאן שהוא רק רוצה ומתי שהוא רוצה. זה לא שלאה ניסתה להגביל אותו, אלא רק רצתה להרגיש סוג של שותפה בחיים המשותפים שלהם. מה שיצא לה מהניסיון הזה היה רק שהיא "חטפה" ממנו הרבה. למזלה, לא הייתה אלימות פיזית, אולם יש שיאמרו שזה גרוע הרבה יותר. היא "זכתה" לאינסוף הערות, העלבות, ביקורת, אי-שביעות רצון וכל דבר דומה נוסף, עד שהגיעו מים עד נפש.

איפה הכסף?

כשלאה הגיעה אליי, היא רצתה לדעת יותר על מצבו הכספי של בני. על פניו, הוא עבד כשכיר במקום כלשהו, אולם שעות העבודה שלו היו רבות יותר. היא ידעה שהוא מתפרנס מעבודה נוספת. לבני יש ידיים טובות, שעשויות לעזור לו בעבודות מזדמנות כאלו ואחרות, ואם יש משהו טוב שהיא יכולה להגיד עליו, זה שהוא איש חרוץ. בדיונים המשפטיים הוא נשען על תלוש המשכורת שלו, וטען שהוא מוכן שיפסקו לו מזונות על סמך שכרו זה. לאה רצתה להוכיח אחרת. שכושר ההשתכרות שלו גדול יותר מהתלוש, ושהוא צבר רכוש וכספים במהלך העשור של חייהם המשותפים.
ההתחלה של כל חקירה כלכלית דומה. יש כאלו שאין צורך מעבר לבדיקה הבסיסית, ויש מקרים המחייבים להרחיב. עם לאה זה עבד אותו דבר, והתחלנו את החקירה מהבסיס. לצערה, הנתונים הכלכליים שחשפתי לא ממש הועילו. לא מצאתי רכוש כלשהו מעבר למה שהיא כבר ידעה. מצאתי אומנם שבני מיופה כוח בחשבון הבנק של אמא שלו, אבל זה לא אומר כלום. אמו מבוגרת וייתכן שהוא שם כדי לסייע לה להתנהל עם החשבון ולא מפני שהוא מחביא אצלה כספים. עוד מוקדם לדעת.
לאה קיבלה את המלצתי לעקוב אחריו במשך שלושה ימים. בני חוזר כל יום מאוחר הביתה, הרבה מעבר לשעות העבודה המקובלות. אם אכן הוא עובד בעבודה נוספת, זאת הדרך לגלות זאת. סיכמתי את ימי המעקב כמיותרים למדי. הוא נוהג אחרי העבודה לבקר את בני משפחתו וחברים ולא עוסק בשום פעולה עסקית. הסברה הייתה שהוא תודרך היטב על ידי היועצים המשפטיים שלו, ולא מפני שזה המצב האמיתי. הגענו קצת למבוי סתום.

באדיבות בית המשפט

בתוך כל סבך הנתונים שעלו, היה משהו אחד שבהתחלה לא ייחסתי לו חשיבות רבה. שמו של בני עלה ביותר מדי תיקים משפטיים. החלטתי להתחקות אחר הנקודה הזאת. בני תבע מספר אנשים, ובמקביל הוא גם נתבע על ידי אחרים. אין לי מושג איך לאה לא ידעה מהדברים הללו. הוא ידע להסתיר זאת היטב. כל תביעה שכזאת חשפה שם של אדם, וזה אפשר לי לחפש אותו ולדלות ממנו פרטים על בני. כך פניתי לרובם, והתמונה החלה להתבהר. העיסוק המקביל שלו היה איש שיפוצים, והוא הפעיל תחתיו שני אנשים. אני רק יכול להניח שאם בני לא מפרסם את העיסוק שלו, זה אומר שלקוחותיו המזדמנים מגיעים אליו מפה לאוזן. זאת גם הסיבה שהוא יכול להרשות לעצמו לא ממש לנהל את זה כעסק לכל דבר, אלא לגבות כספים באופן שלא מדווח כחוק, מה שאפשר לו להתנהל "מתחת לרדאר" זמן רב.
הדבר היחידי שפעל לרעתו זה חוסר האחריות שלו. כפי שנהג עם לאה, פעל גם מול אנשים אחרים. את החלטורות שהוא עשה, הוא לא עשה במיומנות רבה, ועל הדרך הוא הסתבך עם האנשים שניסו לעבוד איתו. כשזה לא צלח, זה הוביל לתביעות משפטיות. עם אחד מהם זה הגיע גם לידי צו הרחקה בעקבות איומים והפחדות והתנהגות מילולית מאיימת.
הערך של התגלית הזאת היה רחב יותר ממה שציפיתי. לא זאת בלבד שכך חשפנו את העבודות המזדמנות שבני ביצע בעבר, זה הביא איתו ממצאים על ההתנהלות הקשוחה של בני מול אנשים, בדיוק כפי שלאה טענה כל הזמן בקשר אליה. זה עזר לה לחזק את גרסתה בדבר היכולת שלו לטפל בילדים. למעשה, זה עזר לה להתנגד לדרישה שלו למשמורת משותפת. היא תמיד ידעה שאין לו כל כוונה לטפל בילדים. לכל היותר, היה משאיר אותם בידי אמו וממשיך בחייו. הסיבה היחידה שהוא נלחם ככה, זה כדי לשלם פחות עבורם, וכדי שלאה תמשיך להיות תלויה בו.
כשיש לך משהו חזק ביד, והצד השני יודע שיש לך קלף כזה, לרוב זה השלב שגם נגמרים ההליכים המשפטיים. הצד שמנגד מבין את מה שעתיד לקרות ורוצה לפתע להגיע להבנות. אותן הבנות שהוא לא היה מוכן להגיע אליהן בתחילת הדרך. בדיוק על סיטואציות כאלו אומרים שמידע שווה כוח. הרבה כוח. הלוואי שיכולתי לומר שאפשר לחסוך את זה. המציאות מראה שאי אפשר לדלג על השלב הזה בדרך.

הכותב הינו בעליו של "סייט חקירות",
טל' 03-5322520. הסיפורים מבוססים על מקרים אמיתיים. שמות הנפשות ופרטים נוספים שונו למניעת זיהוי הלקוחות

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

לעקוב אחרי הכסף

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

בין הפרזה לשקר

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה...

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות

כתיבת תגובה