טורים אישיים

מה תרצה לעשות כשתגדל?

טורים אישיים14 באוגוסט 2019    3 דקות
0

ילדים של היום רוצים להיות מפורסמים כשהם יהיו גדולים, אבל לא כל כך ברור להם במה או איך • האם הם ואתם מוכנים לגדל כוכב?

מה תרצה לעשות כשתגדל?
צילום: ingimage

ןמיכל נדלI

כשאנחנו היינו קטנים והיו שואלים אותנו את השאלה “מה תרצה להיות כשתהיה גדול?”, התשובה הייתה טייס, כבאי, שוטר, רופא או מורה. אם תערכו סקר בכיתה או אפילו בגן של ילדיכם, ותשאלו את הילדים את אותה השאלה, סביר להניח שרוב התשובות יהיו שונות בתכלית. הם יגידו כנראה: עשיר, מפורסם או יוטיובר. ילדים היום מבלים זמן רב מול מסכים (שלוש שעות בממוצע ביום). הם עוקבים אחר מפורסמים באינסטגרם, ביוטיוב וכו’, ומקבלים תמונה חלקית ואף מוטעית על החיים של המפורסמים, שממנה עולה כי הם מרוויחים כסף טוב, זוכים למנעמי החיים ומקבלים הכל בחינם. הנגישות של הידוענים מטעה, ונראה כאילו האושר הוא מעבר לפינה וכל אחד יכול. את העבודה הקשה, הכישלונות והמאמץ לא רואים ברשתות.

מדוע ילד רוצה להתפרסם?

ילדים, רוצים להיות מקובלים, שייכים. מקובלות חברתית היא פן מרכזי ומשמעותי שתופס חלק גדול מעולמם. בעיקר מכיתות ה’ ומעלה, בעולם שבו המקובלות שלי נמדדת ב”לייקים” הילדים מצטרפים למשחק.
בדקו עם הילד על מה הצורך שלו להתפרסם יושב, מה הוא שואף להשיג בזה? האם הוא רוצה להיות יותר חשוב? מקובל? יש דרכים שונות להיות מקובל. זה זמן טוב לתרגל תקשורת ושיחה. אם הילד מעוניין ורוצה ויש לו הנתונים להתפרסם, כדאי להסביר במה זה כרוך. זו עבודה קשה, הוא יצטרך להשלים שעות וללמוד, ואולי דווקא יספוג ניכור חברתי ובדידות בגלל חברים לא מפרגנים. צריך לראות שלילד יש יכולת לקבל דחייה ולעבוד קשה. הסבירו לילד במה העיסוק כרוך, למשל נסיעות או שעות פעילות מטורפות. תבחנו אם לילד יש מוטיבציה באופן כללי. עד כמה הוא מתמודד טוב עם תחרות. בדוגמנות, למשל, מתחרים כל יום עם כמה אנשים על עבודה.

אתם מוכנים לזה?

נתחיל בעמדה ההורית – עד כמה כהורים אנחנו משחק את המשחק? כשהעמדה של ההורה ברורה, המסר לילד יהיה חד – וזה נכון לגבי כל דבר.
הרבה פעמים לילדים שלנו יש רעיונות, לעתים גחמות. הם רוצים את מבוקשם כאן ועכשיו, הם מלאי תשוקה ורצון וחייבים שנאמר “כן”. אם הילד מתעקש שהוא רוצה להתפרסם בתחום מסוים, עליו להבין שזה דורש השקעה. גם על ההורה להבין זאת, להסיע לחוגים, להשקיע, האם אתם מוכנים לכך? האם יש מי שיוכל לקחת את הילד ולהחזיר, להשקיע את שנדרש? כשאנו לוקחים החלטות תחת לחץ, אנו עלולים להתחרט עליהן. לא חייבים לענות מיד. תענו לאחר שבוע, לאחר בדיקת הנושא, בזמן הזה תוכלו לראות עד כמה הילד רציני. הרבה פעמים, כמו שהילדים נדלקים כך הם נכבים.
מצד אחד, זה יכול לעודד את הילד לבגרות, לעצמאות ולחיזוק הביטחון. מהצד השני, כדאי לדבר גם על הצד השני של המטבע: מי שמפורסם מאבד את הפרטיות שלו, אנשים אוהבים את הדמות ולאו דווקא אותך, והטוקבקים יכולים לערער ולקרוע את נשמתו של כל אחד – מתעסקים לך במשקל, בזוגיות, בחצ'קונים. הרבה מהנוצץ אינו זהב – הבגדים בהשאלה, הפרנסה מול קופונים ועוד. דברו על כך שכאשר אתה זוכה באהדת הקהל וממלא את הצורך שלך להיות אהוב, אז אתה נכנס למעגל שבו אתה צריך להמשיך לספק את הסחורה, להיות רלוונטי. אתה עשוי להתמכר ללייקים ולאהבת הקהל.
לאחר ששוחחתם וראיתם את כל הצדדים, תאפשרו שיחה. אל תיבהלו מהכעסים ומהקונפליקטים. מערכות יחסים מלוות בקונפליקטים, וזוהי הזדמנות מעולה לתרגל זאת בבית, באמפטיה ובשיח מכבד.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

למה צד ימין שלכם כואב דווקא בתקופת...

שילה ספרה מלר פתאום התחילה יד ימין לכאוב לכם? אולי הברך? או האגן? או הכתף? יותר ויותר תלונות על מכאובים...

טורים אישיים10 בינואר 2021    2 דקות
0

הורוסקופ: תחזית שבועית 8-14.1.21

טלה בעקבות יציאת מרס ממזלכם תרגישו ירידת מתח, שקט ורגיעה אחרי חודשים של אינטנסיביות וצבירת כעסים ותסכולים. דברים מתרחשים בקריירה...

טורים אישיים10 בינואר 2021    5 דקות

כתיבת תגובה