טורים אישיים

הרי את מקודשת

טורים אישיים14 באוגוסט 2019    2 דקות
0
הרי את מקודשת

תמו ימי הרווקות. לאחר מסע כיבוש לבבות הדדי החלטתם על מיסוד הקשר. אתם מוקפים במשפחה ובחברים קרובים ומוצאים עצמכם מאושרים מתחת לחופה. בעיניים בורקות מחליפים שבועות ונדרים. עם תום החגיגה והתפזרות האורחים מתחילה שגרת החיים שלכם יחד. היא כבר לא רק חברה והוא מעתה בעל, והדברים מקבלים משנה תוקף. הן בהיבט המוסרי, והן בהיבט חוקי – כתובה, חופה וקידושין, שהם השער לעולם הנישואים. אם כן, נישואים יוצרים קשר פומבי ומחייב בין אנשים שאינם קרובי משפחה מדרגה ראשונה.
לקשר הנישואים יש השלכות חברתיות, משפטיות ודתיות. ביהדות מעיקר הדין גבר אינו מחויב לאישה אחת ויכול לשאת מספר נשים, אך לפני כאלף שנים תוקן חרם דרבנו גרשום האוסר על גבר לשאת אישה נוספת. חרם זה התקבל על ידי קהילות אשכנז, אולם בקהילות רבות אחרות, כגון הקהילות היהודיות בתימן ובמרוקו, לא התקבל החרם. על פי ההלכה, את הקידושין, שהם אקט של קניין, ניתן לערוך בשלוש דרכים: בכסף, בשטר ובביאה (מסכת קידושין). כיום מקובל לערוך את הקידושין בשווה כסף, ולמעשה באופן בלעדי באמצעות טבעת.

משמעות קוטבית

הטבעת מסמלת שני דברים, בעלי משמעות קוטבית. צורת הטבעת עגולה, ובכך היא רומזת לדרגה רוחנית עליונה שמעל העולם, אור מקיף. האור האלוקי פועל בעולם בשתי דרגות: אור פנימי, שהוא הכוח האלוקי המותאם למידתו של אדם ועולם, והאור המקיף, שמשמעו – אף כי הבורא נמצא בכל מקום, הוא מרוחק ו"מקיף" את הבריאה. הטבעת עגולה, כלומר אין לה קצה וסוף, והיא מרמזת על כוחו האלוקי האינסופי של ה' המקיף את העולם.
מאידך, הטבעת בשימושה היומיומי הינה "לבוש" על האצבע המותאם על פי מידתו של האדם, ובכך רומזת דווקא לדרגה רוחנית שכן מותאמת לערך האדם, דרגה השייכת לעולם. גם השם "טבעת" – מלשון טבע, רומז לדרגה האלוקית השייכת לדרגת העולם. למעשה, ענידת הטבעת, עם הסמליות הכפולה שלה, מסמלת את שתי הפעולות הקוטביות הנוכחות בקידושין: התאחדות של זיווג גופני של הבעל והאישה, הנרמזת במילה "טבעת" (טבע העולם, גשמיות), והמשכת כוחות אלוקיים שמעל הטבע. שתי הפעולות הקוטביות נוכחות בטבעת אחת, כדי להורות שיש לחבר ולמזג בין שני הרבדים יחד. התאחדות הגוף והנשמה והשלמות – באות דווקא מתוך שילובם יחד. בחוכמת הקבלה יש דרכים לבדיקת גורל הזיווג. כל מי שהזוגיות שלו מעורערת ויש בה ריבים ומכשולים, או שעדיין לא מצא את זיווגו – יכול לפנות לייעוץ מחוכמת הקבלה.
מערכת יחסים סימטרית, הנשענת על שיתוף פעולה פורה ודאגה הדדית למיצוי צרכים ולהשלמה של בן הזוג, מבטאת יצירת כלי רוחני משותף. כך שדווקא איחוד רוחני בין יסודות נפרדים וקוטביים המצויים בטבעת ומרמזים על זכר ונקבה, שהם שונים ביסודם, הוא שיוצר הרמוניה. וכשהם מתאחדים, מתגלה ביניהם הכוח העליון במלוא תפארתו.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות
0

עונג שבת

  לוקח לעתים הרבה זמן להגיע לחוקר פרטי מהרגע שעולה חשד. הסיבה העיקרית שהביאה אליי את יוסי, בסופו של דבר,...

טורים אישיים17 במרץ 2020    6 דקות

כתיבת תגובה