טורים אישיים

לחיות עם הכאב

טורים אישיים8 באוגוסט 2019    4 דקות
0

כ-30 אלף ישראלים סובלים מקרוהן. כיצד תפריט המזון יכול לסייע לחולים במחלת המעי הכרונית הזו לנהל אורח חיים תקין?

לחיות עם הכאב
צילום: ingimage

כ-30 אלף איש בישראל סובלים מקרוהן, מחלה כרונית השכיחה יותר בקרב האוכלוסייה היהודית מאשר הערבית, ונפוצה במיוחד בטווח הגילים של מתבגרים עד גיל 40. קרוהן נמצאת באחוזים גבוהים יותר אצל נשים בהשוואה לגברים, בין מעשנים, וייתכן שהיסטוריה של דלקות במערכת העיכול אף היא מעלה את הסיכוי לחלות בה.
קרוהן היא מחלה אוטואימונית, שבה בגלל תפקוד לא תקין של מערכת החיסון מתפתחת דלקת כרונית שאינה זיהומית – כלומר אינה נגרמת על ידי חיידקים או וירוסים. הדלקת יכולה להופיע לכל אורך מערכת העיכול, מחלל הפה ועד פי הטבעת (לרוב במעי הדק), במקטעים שונים או ברצף. הדלקת פוגעת בדופן צינור העיכול עד כדי הידבקויות, היצרות וחסימות של צינור העיכול.
מקור שמה של המחלה הוא בד"ר בריל קרוהן, רופא גסטרואנטרולוג יהודי-אמריקאי, שיחד עם שני כירורגים, ד"ר גורדון אופנהיימר וד"ר לאון גינצבורג, אבחן את המחלה ב-1932. אגב, ד"ר קרוהן התנגד לקריאת המחלה על שמו, והקפיד לכנותה "אילאיטיס אזורי" (המעי הדק) או "אנטריטיס אזורי" (דלקת של המעי הדק).
המחלה מאופיינת בסימפטומים המופיעים בתכיפות שונה ובעוצמות שונות, תלוי במיקום התפתחות הפגיעה במערכת העיכול: כיבים בחלל הפה, אבצס (מורסה), הצטברות של מוגלה בחלל הבטן או שלשולים (לפעמים דמיים) במקרה שהפגיעה במעי הדק. כמו כן, נגרמים כאבי בטן, עצירות קשה או פיסורה כשהפגיעה במעי הגס. סימנים נוספים למחלה, מלבד הכאבים הנלווים, יכולים להיות הקאות, עליית חום, התייבשות, ירידה בתיאבון, איבוד משקל, בצקות ברגליים ועייפות.
סימפטומים אלה מקשים על האבחון, בפרט כשחלקם דומים לסימפטומים של קוליטיס כיבית (מחלת מעי דלקתית אחרת). קוליטיס נבדלת מקרוהן בעיקר בכך שהפגיעה בה היא רק בחלק מסוים בלבד במערכת העיכול – במעי הגס.
לפעמים המחלה פוגעת באיברים מחוץ לצינור העיכול: בעור, במפרקים (דלקות), בכבד ובכיס המרה, במערכת ההפרשה – בכליות או בשלפוחית השתן.
תגובה משתנה
על מנת לזהות את המחלה מתבצעות מספר בדיקות: בדיקת קלפרוטקטין בצואה (חלבון שנמצא בכמות גבוהה במקרים של מחלות מעי), בדיקת דם וספירת דם הכוללות מדדים שמעידים על דלקת, תפקודי כבד, מצבם של ויטמינים ומינרלים מסוימים (כמו ויטמין D, ויטמין 12B, ברזל וסידן) שיכול להצביע על נזק למעי, אשר בו מתבצעת הספיגה, וערכים של נוגדנים שיש סיכוי גבוה יחסית שיימצאו אצל הסובלים מהמחלה. בהמשך הבירור נשלח המטופל לבדיקות נוספות, כמו קולונוסקופיה, CT, MRI ועוד.
אז איך אפשר לטפל במחלה ולהקל על הסובלים ממנה?
טיפול תרופתי: הטיפול התרופתי מגוון, ואינו מרפא את המחלה אלא רק תורם להקלה ולהפוגה. האפקטיביות משתנה מאדם לאדם, וגם אצל אותו אדם התגובה לטיפול לא תהיה תמיד זהה. הבחירה בתרופה ממשפחה מסוימת או במספר סוגים של תרופות תלויה באזור הפגוע במערכת העיכול ובסימפטומים. חלק מהתרופות ניתנות בכדורים, חלקן בזריקות ואף בעירוי לווריד. לעתים יש שילוב של מספר תרופות: נוגדות דלקת, אנטיביוטיקה, סטרואידים, תרופות המשפיעות על המערכת החיסונית ותרופות ביולוגיות (מכונות כך משום שתהליך הפקתן אינו כימי אלא ביולוגי). יש מחקרים המעידים על כך שגם תוספי פרוביוטיקה מסייעים לחולי קרוהן.
טיפול תזונתי: תפריט מאוזן משפיע על הסטטוס הבריאותי של כל אחד, ובוודאי על חולי קרוהן. חשוב לקבל הנחיה אצל דיאטנים המתמחים במחלות מעי על מנת להתאים אותו למצבו ולהעדפותיו הקולינריות של כל חולה. יש למנוע חוסר של רכיבי מזון חיוניים הנובע מהפחתה אינטואיטיבית של מוצרים וצמצום מבחר המזונות בתפריט.
ההמלצות בתקופות שבהן הסימפטומים חזקים הן:
להקפיד על ארוחות קטנות ולעתים קרובות (כל שלוש שעות בקירוב) כדי לא להכביד על מערכת העיכול. בישול, אפייה ואידוי מומלצים ביותר, להבדיל מטיגון, שאינו רצוי. לאכול לאט וללעוס היטב כדי שפירוק המזון וספיגת הרכיבים יהיו טובים יותר. להקפיד על ניקיון והיגיינה של המזון והידיים. לשים לב לשתייה מספקת, רצוי של מים, תה צמחים או חליטות, ולהימנע מצריכה של משקאות מוגזים.
לגבי חלב ומוצריו, הרגישות ללקטוז (סוכר חלב) שכיחה בתקופה זו, ולכן ההמלצה היא להמעיט בשילובם. אפשר לשלב מוצרי חלב דלים בלקטוז.
להמעיט בצריכה של סיבים תזונתיים (פירות, ירקות, דגנים מלאים, קטניות) על מנת להקל על פעילות המעיים. יש להעדיף פירות וירקות מבושלים ומאודים, ללא קליפה, טחונים, מרוסקים או במיצים סחוטים ומסוננים. להימנע מפירות המכילים גרעינים, כמו גויאבה, סברס, רימון וגם אפרסמון. להמעיט באכילת מזון מעובד ולהימנע ממזונות חריפים או מתובלים מאוד.
התערבות ניתוחית: במקרים של נזקים חמורים כתוצאה מהמחלה, כמו פגיעה בגדילה (אצל מתבגרים), אבצסים מרובים וגדולים, הידבקויות במערכת העיכול או של איברים סמוכים, מבצעים ניתוח.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה