טורים אישיים

התואר להורים

טורים אישיים25 ביולי 2019    2 דקות
0
התואר להורים

אנשים שנוהגים לבקר ולשפוט אחרים, קרוב לוודאי ששופטים גם את עצמם, ואפילו לחומרה. בדרך כלל לא נעים לנו להימצא ליד אדם ביקורתי, וגם להם עצמם לא תמיד נוח עם עצמם. ביטחונו העצמי של ילד נבנה ומתחזק מיום ליום, מראשית ימיו.
הורים ומחנכים אמורים להטמיע בו את הידיעה שלטעות זה לגיטימי וזה חלק מהדרך. אבל מי שחווה בילדותו ביקורת מחמירה וחוסר סבלנות וסובלנות מהוריו ומדמויות המפתח בחייו, עשוי להנחיל זאת לילדיו. כל ילד נולד עם כישרון ונטיות למקצוע אחר, עם כישורים ויכולות אחרים, ועל ההורה לזהות את היכולות, הנטיות והכישורים ולעודד לפתח אותם. לפתח כישרון בתחום שהילד לא אוהב ולכפות אותו עליו לאורך שנים – יכול לגרום לו לתסכול עמוק ולכעס פנימי, שלא תמיד מתבטא. בבגרות התחושה עשויה להפוך לזעם, ולגרום לו להטיל ספק בעצמו ולערער את שיקול דעתו, כך שיפקפק בכל החלטה וגם יתקשה להחליט מה ללמוד. מבחינת כישורים חברתיים, לא לכל ילד יש יכולת תקשורתית וידע כיצד לפתח קשרים חברתיים. אם הורה מצפה שלילד יהיו הרבה חברים, ובמקום זה הילד מתלונן – "ילדים הציקו לי", זה עשוי להרגיז חלק מההורים, שבמקום להקשיב ולפנות למחנכת/יועצת יציעו לילדם "להתרחק מהם", או גרוע יותר – "תלמד להסתדר". כך הילד עשוי לפתח תסכול וחוסר ביטחון ומסוגלות, וחש שאין מי שיגן עליו.
משפטים אלו מהילדות והתחושה שאסור להראות חולשות ילוו אותו שנים ולדורות הבאים. בהכוונה תעסוקתית אני נתקלת בעדויות של צעירים שמגיל קטן ההורים מחדירים בהם: "רק אני יודע מה טוב בשבילך". חלקם שומעים ולומדים מה שההורה קבע עבורם, אך ממחקרים שנעשו – 46% מאלה שלומדים לתואר ראשון אינם עוסקים בו.
אני פוגשת צעירים רבים שמגיעים להכוונה תעסוקתית על ידי אבחון גרפולוגי. הם אינם מעיזים או יודעים לבטא את חלומם. יחד, באימון האישי, הרצון והצורך מתבהרים, הביטחון מתחזק, וכשפועלים על פי מה שרוצים – המטרה ברורה יותר, וקל מכאן לקחת החלטה ולעמוד בה.

אבחון גרפולוגי

נטע, 33, מבקשת לבחון תחומי תעסוקה נוספים ושואלת מה יתאים לה.
נטע יקרה, את זקוקה למגע עם אנשים, מתעניינת ומבינה סיטואציות חברתיות, וזקוקה למסגרת שתקנה לך תחושת יציבות וודאות. את צריכה סביבת עבודה נעימה, ויש בעינייך חשיבות לעיצוב. ניחנת בראייה אסתטית, ויתאימו לך לימודי עיצוב, תקשורת שיווקית וטיפול בילדים באמנות.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ: 1-7 במאי

  טלה ענייני כספים והשקעות עשויים להעסיק אתכם השבוע. הצד הטוב של השבוע עשוי להתבטא ביצירתיות רבה. עם זאת, הצמידות...

טורים אישיים3 במאי 2020    4 דקות
0

הורות בימי קורונה

  כולנו נמצאים במצב חדש, לא מוכר, עלינו להתנהל לפי הוראות משרד הבריאות והן משתנות בקצב מהיר. מקומות עבודה נסגרים,...

טורים אישיים22 במרץ 2020    3 דקות

כתיבת תגובה