טורים אישיים

נולד לי אח

טורים אישיים25 ביולי 2019    4 דקות
0

"יש לי אח קטן, שלא מזמן בא לעולם, לא מדבר ולא הולך, אח קטן... וכולם אוהבים אותו, אותי הם שוכחים, כי אני כבר קצת גדול לגדולים" - השיר של אריק איינשטיין מתאר היטב תחושות שעלולות לצוף עם הצטרפות תינוק חדש למשפחה

נולד לי אח
צילום: ingimage

Iמיכל נדלI

מזל טוב! תינוק חדש מצטרף למשפחה. המשפחה, כפי שהכרנו אותה, משתנה. האיזון שהתקיים בין ההורים לילדם הבכור משתנה. הורים רבים שוכחים שזהו תהליך טבעי של החיים, וחשים חרדה סביב המצב החדש שנוצר. הצטרפות אח או אחות חדשים היא אומנם מהלך משמעותי עבור הילד, אולם מהווה גם משבר חיים נורמטיבי, כמו כניסה לגן, מעבר לכיתה א', לחטיבת הביניים, לתיכון, לצבא וכדומה.
המסע לקראת האח החדש יכול לכלול ציפייה גדולה, לצד חוסר הבנה קונקרטית של מהות התינוק שגדל בבטן. המפגש עם התינוק עצמו יכול להיות מאכזב כי הוא קטן, מקומט, ובעיקר ישן. מגיעים הביתה ומתחילים להתמודד עם היומיום. לצד ההתרגשות מגיעות תחושות הקנאה, הצורך בתשומת לב ואי-הבנה של המצב החדש. ההורים עצמם עוברים טלטלה וצריכים להתרגל לשינוי, ועליהם להתאמץ כדי לייצר איזון מחודש בבית. הבשורות הטובות – רוב הילדים מגיעים בסופו של דבר למסקנה שאח קטן זה נחמד, ומייצרים מערכת יחסים משמעותית בהמשך.

שלבים בהכנה
לקראת תינוק חדש

הבשורה – כדאי לבשר לילד כאשר הבטן נוכחת. תשעה חודשים הם פרק זמן ארוך עבור ילדים להמתנה. חשיבה של ילדים צעירים עד גיל 10 היא קונקרטית, ולכן כדאי לדבר עם הילד, לסדר ביחד איתו חפצים לתינוק ולהכין את העריסה. כדאי לא להבטיח הבטחות כמו – זה יהיה הדבר הכי מדהים בחיים שלך, תהיו החברים הכי טובים. אפשר לתת דוגמה מחיינו כהורים וממערכות היחסים שלנו עם אחינו.
בית החולים – לאחר הלידה כשהילד נכנס לראות את התינוק ואת האם, נסי לדאוג שידייך יהיו פנויות לחיבוק עבורו. זה מפגש ראשון עם התינוק – נסו לשחרר ולתת לילד לבחון את התינוק, ללטף אותו וליצור מגע ראשוני. מומלץ בשלב לפני הלידה ובתקופה הראשונית לא לעשות שינויים גדולים בחייו של הבכור.
ימים ראשונים – להשתדל שלאמא יהיה גם זמן עם הילד הבכור, כדי שירגיש בטוח במקום שלו. אם היא עדיין לא יכולה לקום, אפשר לקרוא ביחד סיפור במיטה, לשחק משחקים בבית ובעיקר להתחבק.
בשגרה – נסו להעניק לבכור מקום לבד, זמן איכות משלו שייתן לו תחושת ביטחון. ככל שהילד ירגיש בטוח במקומו, כך כניסת הילד החדש למשפחה תעבור ביתר קלות.
הראו לו אלבומים שלכם כשהייתם קטנים ואת את אלבום התמונות שלו כשהיה תינוק. ספרו איך כולם התרגשו, איך בחרו את שמו, מי החזיק אותו ראשון וסיפורי ינקות נוספים. זה יזכיר לילד שגם הוא היה תינוק שטופל בעדינות וקיבל יחס מיוחד כשנולד. תוכלו להסביר לו איך מתנהגים עם תינוק קטן שנולד, ואיך הוא יכול לסייע.
תנו לגיטימציה לכל קשת הרגשות. תחושות של כעס, קנאה, שמחה. עזרו לו לבטא את מה שהוא מרגיש, זה משחרר ומפתח שפה רגשית. ילדים מבטאים עצמם דרך התנהגויות, ולכן לפעמים נראה סימנים לרגרסיה. נסו לא להיות נוקשים, ובמקום זה חזקו התנהגות חיובית.
שמרו על השגרה – שעות ארוחות, מקלחת וכדומה. זה ישמור על עולמו בטוח ומוכר (כלל זה כדאי לשמור בכל גיל, גם אם פער הגילים בין הילדים קטן).
נסו לשתף את הילד – למה לדעתך הוא בוכה? איך אתה יכול לעזור להרגיע אותו? איזו שמיכה יותר נחמדה? ברגע שהילד ירגיש שותף, הוא ישתף פעולה וירגיש בעל ערך וחלק מהמשפחה.

חשוב לזכור

לא "הענשתם" את הילד שלכם כשהבאתם לו אח. נהפוך הוא. למשל: עם ילד בכור/יחיד יש המון ציפיות, התעסקות ואנרגיה, אז נכון שאולי תשומת הלב תפחת, אבל גם נטל הציפיות.
מערכת היחסים עם האחים זו מערכת היחסים הארוכה ביותר בחיינו. זו הזדמנות להעניק לילד שלנו הזדמנות לפתח מערכת יחסים מיוחדת. האחים שלו יהיו איתו גם לאחר שההורים לא יהיו בסביבה.
אתם מספקים הזדמנות לחזק את הקשר עם דמויות נוספות במשפחה: האב, הסבים והסבתות. קנאת האחים היא לא בהכרח רעה, אם הקנאה אינה גדלה לממדים מפלצתיים. ניתן להתמודד איתה אם מראש הורים יבינו שאי אפשר לתת לילדים הכל שווה בשווה. כל ילד הוא שונה: בגיל, באופי ובצרכים. ותרו מראש על הניסיון, והם מצדם יעשו פחות השוואות.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

יותר מסתם חוצפה ישראלית 

לפעמים אני לא יודע מאיפה לשאוב את רמת הסבלנות הדרושה כדי להכיל את הלקוחות שלי ואת המצבים הסבוכים שאיתם הם...

טורים אישיים5 ביולי 2020    6 דקות
0

ממשיכים בשגרה מדומה

החגים (שכלל לא הרגשנו) עברו זה מכבר, הסגר נשבר, ובכל יום אנו מרגישים שעשינו עוד צעד לקראת החזרה לשגרה. בתי...

טורים אישיים5 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה